دیجی پرایم - راهنمای خرید شمع خودرو

راهنمای خرید شمع خودرو

شمع خودرو فقط یک شمع نیست، بلکه قطعه ای کوچک با مسئولیتی بزرگ می باشد. این قطعه کوچک باعث آرامش حیات انسانی شده و برایشان آسایش را به همراه آورده است. شمع خودرو یکی از اجزای موتور است که بر روی سرسیلندر قرار گرفته و در فرآیند احتراق کمک‌کننده می باشد. پس از مکش سوخت و انتقال به سیلندر و ترکیب آن با هوا، شمع وظیفه دارد که با زدن جرقه عمل احتراق را آغاز و انرژی تولید کند. انرژی تولید شده به وسیله سایر قطعات مکانیکی، خودرو را به حرکت در می آورند. برای آشنایی بیشتر با شمع خودرو این قطعه کاربردی در اتومبیل ادامه مقاله راهنمای خرید شمع خودرو را مطالعه نمائید.

اجزای سازنده شمع خودرو

 1. ترمینال
 2. عایق سرامیکی
 3. پایه
 4. مهره
 5. الکترود مثبت
 6. الکترود منفی
 7. گپ

دو علامت مهم که در اجزای شمع و دوام آن نقش اساسی دارند، حرارت و شدت جریان الکتریکی است.

مهم ترین قسمتی که در کیفیت و طول عمر بیشتر شمع های ماشین نقش دارد، جنس الکترودها و آلیاژهایی است که در ساختمان این قطعه به کار گرفته شده است.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید شمع خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

نحوه عملکرد شمع خودرو

شمع بر روی موتور و در واقع بر روی سرسیلندر جای گرفته که از قسمت های گوناگونی تشکیل می‌شود. شمع با دریافت ولتاژ بالا، عمل جرقه زنی را در محفظه سیلندر انجام می‌دهد. اگر این جرقه توسط شمع صورت نگیرد، خودرو قادر به حرکت نیست.

انواع شمع از لحاظ ساختار

شمع تک پلاتین معمولی

این نوع شمع برای خودروهای معمولی کاربرد دارد، که بیشترین مصرف شمع برای وسایل نقلیه از همین نوع است. شمع های تک پلاتین به صورت استاندارد در انتهای خود دارای یک عدد الکترود هستند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید شمع خودرو

شمع دو پلاتین

این نوع شمع دو پلاتین در انتها دارد، که با سرع بالا جرقه زده و از خام سوزی سوخت جلوگیری می کند. ازشمع های دو پلاتین برای خودروهای دوگانه سوز استفاده می‌شود. با ادامه مقاله راهنمای خرید شمع خودرو همراهمان باشید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

شمع سه و چهار پلاتین

در قسمت انتهایی این مدل شمع،  4 عدد پلاتین بکار رفته که در خودروهای تقویت شده و مسابقه ای باعث بالا رفتن راندمان می شود.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

شمع سوزنی

در خودروهای خارجی و نسل جدید از شمع های سوزنی بهره گرفته شده است. این شمع ها مانند شمع های معمولی دارای نمونه های چند پلاتینه هستند که تنها تفاوت آنها مربوط به زیر الکترود بوده که سوزنی شکل است. این شمع ها جرقه‌ای خطی و بدون هدر رفت ایجاد کرده و طول عمر بیشتری دارند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید شمع خودرو

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید شمع خودرو

انواع شمع خودرو

 1. شمع گرم
 2. شمع سرد
 3. شمع نیکلی
 4. شمع پلاتینیومی
 5. شمع ایریدیومی
 6. شمع چند الکترودی
 7. شمع مقاومتی

شمع سرد

این نوع شمع به دلیل ساختار و وجود پایه های کوتاه، جرقه‌های با کیفیت تری تولید کرده و بعد از هر جرقه حرارت خود را کامل از دست می‌دهند. این نحوه عملکرد باعث شده موتور و قطعات اطراف آن عمر مفید طولانی تری داشته و با دوام تر باشند. در موتورهایی که حرارت و لرزش زیادی دارند، از شمع سرد استفاده می‌شود. زیرا شمع های سرد جلوی اختلالات موتور را می‌گیرد.

شمع گرم

شمع های گرم بر خلاف نوع سرد، زمان طولانی‌تری حرارت را در خود نگه می‌دارند. این عملکرد باعث سوختن رسوبات روغن و کربن ایجاد شده بر روی شمع می شود. اگر این رسوبات و روغن ها از بین نرفته و نسوزند، عمر شمع کوتاه می‌شود. پایه شمع ‌های گرم بلند تر بوده و در هر لحظه آماده احتراق و جرقه زدن هستند.

شمع نیکلی

ساختار این شمع ها به گونه ای طراحی شده که هر 20 هزار کیلومتر نیاز به تعویض داشته و مقاومت گرمایی کمتری نسبت به سایر شمع های جدید دارند. در حال حاضر بیشتر از شمع ‌های نیکلی بهره گرفته می شود که جنس الکترود های آن ها از نیکل است.

شمع پلاتینیومی

به طور معمول جنس الکترودها از هر جنسی که باشد، شمع را به همان نام می‌شناسند. شمع های پلاتینیومی هم از این مقوله استثنا نمی‌باشد. از ویژگی‌های مهم در شمع ‌های پلاتینیومی می‌توان به مقاومت بالا در برابر گرما، خاصیت ضد خوردگی، طول عمر بالا و شمع سوزنی اشاره کرد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید شمع خودرو

شمع ایریدیومی

ایریدیوم فلزی از خانواده پلاتین بوده و خواصی مشابه آنها دارد. الکترود مثبت در این نوع از شمع ها از جنس ایریدیوم است که یک نقطه از جنس پلاتین در الکترود منفی، جایی که محل جرقه زنی است، به کار گرفته می شود. این شمع ها مقاومت بالایی دارند، که باعث طول عمر بیشتر می‌شود.

تا کنون انواع متفاوتی از شمع ها با جنس های متفاوت طراحی و تولید شده اند. همانطور که در بالا ذکر شد، نام این شمع ها از جنس الکترودهای بکار رفته و نوع ساختار در آن ها بهره گرفته می شود. مانند شمع های چند الکترودی،مقاومتی و … .

اهمیت تعویض شمع خودرو

کارخانه های تولید کننده شمع اتومبیل با توجه به میزان قدرت و نوع موتور خودرو، شمع مورد نظر را پیشنهاد می کنند. میزان حرارت در موتور هنگام انتخاب نوع شمع بسیار اهمیت دارد. اگر شمع انتخابی مناسب نباشد، باعث ایجاد مشکلات و حتی خطراتی می‌شود. از جمله: در صورت بالا بودن درجه حرارت، شمع باعث رسوب گرفتن و جرقه زدن شده و در صورت پایین بودن درجه حرارت، باعث بالا رفتن دمای شمع، داغ شدن و در نهایت آسیب رسیدن به سایر قطعه های موجود در موتورمی شود.

پس از کارکرد 2000 کیلومتر حتما شمع ها را مورد بازبینی قرار دهید، تا در صورت خرابی تعویض گردند.

استفاده از شمع نامناسب باعث کاهش پیدا کردن شتاب، بالا رفتن مصرف سوخت، سخت روشن شدن خودرو، خام سوزی، ایجاد لرزش و صدا در موتور می شود.

علائم خرابی شمع خودرو

تیره شدن شمع ها یکی از آشکارترین نشانه خرابی در آنها است. اگر عایق شمع ترک داشته و یا آسیب دیده باشد، اختلاف پتانسیل مورد نیاز در دو سر الکترودها تولید نشده و جرقه نمی زند.

برند

تولیدکنندگان مختلفی در ساخت انواع شمع برای اتومبیل ها فعالیت دارند، که از مشهورترین آنها می‌توان به ان جی کی، بوش، پارس، بی ام دبلیو، اتو داینو، اتو لایت، مرسدس بنز، ان جی، لیفان، متریکس و … اشاره کرد.

قیمت

عواملی مانند جنس، نوع ، برند، رنج حرارتی و … در قیمت این قطعه بسیار موثر است. هر چه شمع از کیفیت بالاتری برخوردار باشند، باید هزینه بیشتری صرف خرید آن کنید.

در انتها بخوانید: راهنمای خرید شمع خودرو

دیجی پرایم - بهترین راهنما

شمع های پیشنهادی برای انواع خودرو

سمند پارس 405 (موتور XU7 ) / انواع شمع های گرم

پژو 206 تیپ 2 و 3 ( موتور TU3 ) / بوش R6، اکیوم lz، Denso

پژو 206 تیپ 5 و 6 ، رانا ( موتور TU5 ) / بوش بلند، اکیوم، HZ

تندر 90، لوگان / Champion

پراید انژکتوری / انواع شمع های گرم

خلاصه مقاله

 1. شمع خودرو یکی از اجزای موتور است که بر روی سرسیلندر قرار گرفته و در فرآیند احتراق کمک‌کننده می باشد.
 2. دو علامت مهم که در اجزای شمع و دوام آن نقش اساسی دارند، حرارت و شدت جریان الکتریکی است.
 3. شمع با دریافت ولتاژ بالا، عمل جرقه زنی را در محفظه سیلندر انجام می‌دهد.
 4. شمع ها از لحاظ ساختاری دارای چند نوع می باشند. ( تک پلاتین، دو پلاتین، سه و چهار پلاتین، سوزنی )
 5. میزان حرارت در موتور هنگام انتخاب نوع شمع بسیار اهمیت دارد.
 6. در صورت خرابی شمع ها، اختلاف پتانسیل مورد نیاز در دو سر الکترودها تولید نشده و جرقه نمی زند.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید شمع خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *