ام کیو ال یار | mqlyar

راهنمای خرید وایر شمع خودرو


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ihelping/digiprime.ir/wp-content/plugins/code-snippets/php/snippet-ops.php(582) : eval()'d code on line 28

در حال حاضر خودروهای امروزی پیشرفته تر بوده و در مقایسه با نمونه‌های قدیمی نگهداری آسان تری دارند. خودروها دارای قطعات مصرفی می باشند، که در صورت خرابی و یا مستهلک شدن در نحوه کارکردشان خلل ایجاد می‌ شود. از این قطعات مصرفی می توان به فیلتر هوا، شمع، وایر شمع، در پوش موتور، بوش موتور، دلکو، شیر، فیلتر هوای اتاق و … نام برد. تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید وایر شمع خودرو سعی در معرفی یکی از این قطعات مصرفی دارد. لطفاً با ما همراه باشید.

نحوه عملکرد وایر شمع خودرو

برای اینکه شمع ها بتوانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند، نیازمند برق مناسب و کافی می باشند. وظیفه تامین برق برای شمع به عهده وایر شمع اتومبیل است. در برخی مواقع این قطعه به دلیل عدم محافظت و در تماس بودن با گرما و سایر ارتعاشات باعث از بین رفتن عایق آنها شده و به همین علت باعث عدم برق رسانی کافی به شمع می‌شود.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید وایر شمع خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع وایر شمع خودرو

وایرها به چهار دسته تقسیم می شوند، که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند. در ادامه به توضیح یکایک این وایر ها می پردازیم.

 1. وایرهای سیمی
 2. وایرهای ابریشمی
 3. وایرهای بوبین دار
 4. وایرهای کنداکتیو و اکستروژن

وایر های سیمی

وایرهای سیمی با اینکه در برابر خم شدگی و کشیده شدن مقاومت بالایی دارند، اما در حال حاضر به دلیل جریان ها و میدان مغناطیسی که در اطراف خود تولید می کنند، عملا دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند. زیرا میدان مغناطیسی تولید شده باعث آسیب رسیدن و اختلال در عملکرد انژکتورها و ECU شده و در سیستم صوتی نویز و پارازیت به وجود می‌آورند. وایرهای سیمی معمولاً از فولاد و مس ساخته می‌شوند.

وایرهای ابریشمی

این نمونه وایر برای رسانای بیشتر جریان برق درقسمت مغزی از چندین لایه به هم تنیده شده که از جنس الیاف مصنوعی مشابه ابریشم است، به کار گرفته می‌شود. وایر های ابریشمی در ماشین ها بیشترین کاربرد را دارند. زیرا جذب رطوبت و مقاومت داخلی بالایی دارند. به دلیل مقاومت داخلی بالا، جریانی که از خود عبور می‌دهند بسیار کم بوده و جوابگوی نیاز شمع ها نیست. کم بودن جریان در این نمونه وایر باعث کارکرد نامناسب و بالا رفتن مصرف سوخت در اتومبیل می‌شود. وایرهای ابریشمی نویز و پارازیت تولید نمی کنند.

وایر بوبین دار

این وایر شمع دارای یک لایه از جنس کروم و نیکل بوده و مغزی آن از جنس الیاف می باشد. نوع ترکیب وایرهای بوبین دار به نحوی است که ایجاد نویز نکرده و مشکل جذب رطوبت با وجود لایه های کرومی و نیکلی برطرف می شود. از طرفی هم با مقاومت پایین‌تر و افزایش سرعت انتقال جریان مانند وایرهای سیمی است. به طور کلی وایرهای بوبین دار تمام ویژگی‌های مثبت در دو نوع ذکر شده در بالا را داشته و به شدت در حال پیشرفت و استفاده های متوالی هستند. با ادامه مقاله راهنمای خرید وایر شمع خودرو همراهمان باشید.

وایر کنداکتیو و اکستروژن

این وایر ها هم نمونه ای دیگر از وایرهای شمع می باشند که مانند تمامی وایرها دارای مزایا و معایبی هستند.

انواع کابل وایر شمع خودرو

کابل های موجود در وایر شمع دارای 4 نوع رسانای متفاوت که مطابق با استانداردهای بین المللی ساخته می شوند، دارا هستند. که شامل کابل های مسی، مقاومتی، راکتیو و فولادی می شوند.

نکات ایمنی هنگام بررسی وایرها

 1. هنگام چک کردن دوره ای، پیشرانه را خاموش و سوئیچ را بسته بگذارید.
 2. در صورت نیاز به روشن بودن پیشرانه از دستکش ضخیم استفاده نید.
 3. با دست های مرطوب به بخش های مختلف برقی خودرو دست نزنید.
 4. به طور کلی از سلامت فیزیکی بدنه، دو سر وایر، اتصال کامل شمع ها و … اطمینان حاصل نمائید.

شرایط مساعد موجود در وایر شمع خودرو

حتما این سوال که هر چه مقاومت وایر کمتر باشد بهتر است، برایتان پیش آید. اگر چه این مطلب تا حد زیادی درست است، اما به شرطی که بعضی پارامترها در طراحی وایر به کار رفته باشد. مانند عدم ایجاد تداخل برای اجزای مجاور، مقاومت در دمای بالا و کارایی لازم در دمای پایین، مقاومت مکانیکی بالا، هدایت خوب.

طول عمر وایر شمع خودرو

میزان دوام و طول عمر مفید وایرها نسبت به برند، نوع خودرو و به حسب کیلومتر کارکرد تعیین می شود. در طول عمر وایرها دو نکته مهم تاثیرگذار است. که شامل حرارت وارد شده از موتور به وایر و میزان ولتاژ برق انتقالی که از وایر شمع عبور می‌کند، می‌باشد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید وایر شمع خودرو

عیوب وایر شمع خودرو

ظاهر سری شمع ( در این حالت سر شمع آسیب‌دیده و الکترود مرکزی و منفی شمع ذوب می‌شود. ) پارازیت شدید ( باعث پارازیت بر روی امواج رادیو، دستگاه جی پی اس و ECU می شود. ) کاهش شتاب ( در این حالت خودرو ریپ زده و افت قدرت در خودرو به وجود می‌آید. ) مشاهده خوردگی ( ایجاد هرگونه پارگی و پوسیدگی در وایر نیازمند برطرف کردن است. )

نکات مهم در عیب یابی وایر خودرو

بیشترین و شایع‌ترین برق دزدی در خودرو از وایرها نشات می گیرد. این برق دزدی عموماً از قسمت اتصال به شمع ایجاد می شود. وقتی متوجه آسیبی در وایر شدید، به هیچ وجه جای آن را با وایر کناری تعویض نکنید. زیرا در این صورت باز هم عملکرد خوبی نخواهید داشتو میزان مقاومت در وایر باید به میزان خاصی باشد. ( حدود 16 الی 18 کیلو اهم ). این مقاومت باعث جاری شدن جریان در وایر شده و در صورت کم بودن مقاومت، جریان به خوبی انتقال نخواهد یافت. زمانی که مقاومت بیشتر باشد، افت انرژی و توان در خود را خواهید داشت. بسیار آسان و راحت به وسیله یک اهم متر میزان استاندارد مقاومت را سنجیده و در صورت نیاز رفع عیب نمائید.

زمان تعویض وایر شمع خودرو

به طور حتم نمی‌توان زمان مشخصی برای تعویض وایر ها در نظر گرفت. اما معمولاً رقمی در حدود 100 کیلومتر برای تعویض اعلام شده است. وایر ها باید به صورت دوره ای چک شده و در صورت وجود ایراد سریعاً برطرف گردد. زیرا در غیر این صورت کارایی پیشرانه حفظ نشده و با کاهش توان مواجح میشوید. هنگام بررسی وایرها نحوه اتصال را به خوبی چه کنید. زیرا در زمان عبور از موانع و دست اندازها امکان شل شدن وایرها وجود دارد. به دلیل وجود سر فلزی امکان رسوب در وایرها می‌باشد، که باید پاک گردند.

معایب استفاده وایرشمع های غیر استاندارد

از معیایب وایر شمع ها می توان به کاسته شدن قدرت موتور، بالارفتن دمای موتور به دلیل  فشار مضاعف برموتور، سوخت ناقص موتور و افزایش مصرف سوخت خودرو، ریپ زدن موتور و لرزش موتور، بالارفتن آلایندگی گازهای خروجی اگزوز، برق دزدی در هنگام نشت بنزین و انفجار خودرو، ذوب شدن سر شمع و پلاتین و الکترود میانی اشاره کرد. استفاده از این وایرها خسارات جانبی در خودرو به وجود می آورند.

توصیه می شود هنگام خرید به استاندارد بودن وایر دقت کافی داشته باشید.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید وایر شمع خودرو

روش تعویض وایر شمع خودرو

 1. قبل از اقدام هر کاری از خاموش بودن موتور اطمینان حاصل نمائید.
 2. برای تعویض وایرها از بلندترین وایر که در قسمت چپ قرار دارد شروع کنید.
 3. به آرامی و با دقت کافی کلاهک شمع و دلکو را گرفته و هنگام تعویض به آرامی آن ها را جا زده یا به بیرون بکشید.
 4. بعد از جدا کردن کلاهک شمع و دلکو، بلندترین وایر جدید را جا بزنید.
 5. هنگام جا زدن کلاهک شمع از جا خوردن درست وایر اطمینان کسب کنید.
 6. مراقب باشید جای وایرها تغییر نکند. زیرا باعث بهم خوردن ترتیب احتراق می شود.
 7. به همین ترتیب سایر وایرها را تعویض کنید.
 8. در صورت فنی نبودن و یاد نداشتن تعویض وایر شمع ها، این عمل را به افراد ماهرتر واگذار کنید.

برند

شرکت هاي تولیدی بسیاری در زمينه توليد و عرضه وایر شمع خودرو ، فعالیت دارند. پرتو وایر، پاتیگ، وایر ایران، ای اس ام، یوتا، جک موتورز، اس اف آر، پاسیکو، سامنس و … از مشهورترين برند هاي اين زمينه می باشند. با ادامه مقاله راهنمای خرید وایر شمع خودرو همراهمان باشید.

قیمت

همواره وایرهای تولیدی فرانسه نسبت به نمونه چینی به دلیل طول عمر و کیفیت بیشتر قیمت بالاتری دارند. اما عوامل مختلفی مانند برند، مرکز عرضه کننده، قیمت ارز و شرایط بازار هم بر روی قیمت نهایی وایرها تاثیرگذار می‌باشند. توصیه می‌شود برای خرید انواع قطعات خودرو سراغ مرکز اصلی و دسته اول بروید. زیرا واسطه‌ها قطعات را با قیمت بالاتری به فروش می‌رسانند.

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید وایر شمع خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

نظر دهید

پاسخ دهید

دیجی پرایم
Logo