دیجی پرایم - راهنمای خرید سنسور اکسیژن خودرو

راهنمای خرید سنسور اکسیژن خودرو

سنسور یا حسگر اکسیژن قطعه الکترونیکی است که می‌تواند میزان اکسیژن موجود در یک گاز یا مایع را بسنجد. حال برای آشنایی بیشتر با وظیفه، طول عمر و علائم خرابی در این قطعه حساس اکسیژن با ادامه مقاله راهنمای خرید سنسور اکسیژن خودرو همراهمان باشید.

سنسور اکسیژن چیست؟

سنسور اکسیژن که با نام سنسور لامبدا هم گفته می شود، همانطور که در بالا ذکر شد وظیفه کنترل و برابر کردن میزان هوا با سوخت را برعهده دارد. با خرابی این سنسور دود بسیار زیادی از اگزوز خارج شده که برای محیط زیست بسیار مضر است.

این قطعه در سیستم اگزوز واقع شده و به انژکتور و سیستم زمان‌بندی پیشرانه اجازه می‌دهد تا به صورت بهینه کار کنند. این عملکرد نهایتا به کمک سیستم کنترل میزان آلایندگی خودرو کمک می کند. سنسور اکسیژن داده‌های خود را به ECU خودرو ارسال می‌کند، تا این قطعه بتواند نسبت ایده‌آل هوا به سوخت را برای پیشرانه تعیین نماید. یک سنسور اکسیژن خراب یا معیوب تاثیری منفی بر روی میزان آلایندگی پیشرانه و همچنین عملکرد کلی آن خواهد گذاشت. نشانه‌هایی وجود دارند که با دقت به آن‌ها، می‌توانید قبل از خراب شدن کامل سنسور اکسیژن، نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

ساختار سنسور اکسیژن خودرو

ساختار این سنسور شامل بدنه سرامیکی با سری از جنس پلاتینیوم است. سر سنسور با غلاف فلزی محصور شده است. محدوده خارجی سرامیکی با اکسیژن موجود در اگزوز قرار دارد. قسمت داخلی با اکسیژن موجود در هوا مرتبط است. اختلاف بین این دو محل باعث تولید ولتاژ در سنسور اکسیژن می شود.

نکته: در گاهی موارد سنسورها از طریق نشتی روغن و ضدیخ آسیب دیده و خراب می‌شوند. قبل از اقدام به تعویض سنسور خرابt سعی در شناسایی و تعمیر نشتی ها داشته باشید. در غیر اینصورت بازهم سنسور جدید آسیب خواهد دید.

نکته: برخی سنسورهای اکسیژن دارای گرمکن و برخی دیگر فاقد گرمکن هستند. قبل از تعویض و جایگزین کردن سنسور جدید دقت داشته باشید با هم مطابق باشند. علاوه بر نام به ویژگی های عملکردی و برق تغذیه یسنسور جدید هم دقت کنید. زیرا نصب یک سنسور متفاوت، کارکرد موتور را دچار اختلال می‌کند.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید سنسور اکسیژن خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید سنسور اکسیژن خودرو

هدف سنسورهای اکسیژن جلویی و عقبی

هدف سنسورهای جلویی اندازه گیری میزان اکسیژن در گازهای خروجی از محفظه احتراق و هدف سنسورهای عقبی کنترل میزان اکسیژن گازهای خروجی از مبدل کاتالیزوری را برعهده دارند.

علت خرابی سنسور اکسیژن خودرو

عوامل متعددی در خرابی سنسور اکسیژن ماشین نقش دارند، که شامل استفاده از سوخت‌های بی‌کیفیت، خرابی شمع های خودرو و ضربه خوردن اشاره کرد.

به یاد داشته باشید برای مشخص کردن و اطمینان از خرابی سنسور اکسیژن اول به سراغ استفاده از سوخت با کیفیت ( سوپر ) و چک کردن شمع ها بروید. زیرا مشکل در این موارد به طور حتم در عملکرد سنسور اکسیژن خلل ایجاد می‌کنند.

نکته: برای تست سلامت عملکرد سنسور اکسیژن و جلوگیری از خرابی زود هنگام این قطعه از دستگاه چهار گاز استفاده کنید .

دستگاه چهار گاز چیست؟

این دستگاه تست کننده سنسور اکسیژن کاتالیزور و برطرف کننده خرابی های متوالی در سنسور اکسیژن می باشد. اگر به سلامت سنسور اکسیژن شک دارید، حتما از دستگاه چهار گاز استفاده کنید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید سنسور اکسیژن خودرو

علائم خرابی سنسور اکسیژن خودرو

از علائم خرابی در این قطعه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. بالارفتن میزان دود خروجی از اگزوز
 2. استشمام بوی نامطبوع از اگزوز که در اثر خام سوزی اتفاق افتاده
 3. ریپ زدن های پی در پی
 4. افزایش قابل توجه میزان سوخت مصرفی در ماشین
 5. روشن شدن چراغ چک

دیجی پرایم - بهترین راهنما

نکات مهم قبل از تعویض سنسور اکسیژن خودرو

همیشه روشن شدن چراغ چک و خطا دادن سنسور به معنی خرابی و سوختن این قطعه نیست. در بسیاری مواقع به علت به هم ریختن برنامه ECU کار سنسور مختل می‌شود. بنابراین قبل از تعویض و صرف هزینه‌های اضافی از دستگاه چهار گاز استفاده نمائید.

نکات مهم هنگام خرید سنسور اکسیژن خودرو

جنس

یک بار برای خرید جنس با کیفیت هزینه کنید. این عمل جلوی هزینه های بعدی شما را خواهد گرفت.

نوع بسته بندی

برای اطلاع از کیفیت محصول به نوع بسته بندی آن دقت کنید. زیرا اجناس با کیفیت و مرغوب در بسته بندی های مخصوص توسط شرکت سازنده با یک لیبل پلمپ می شوند.

برند

برای خرید سنسور اکسیژن سراغ برندهای به نام و معتبر مانند بوش، php، ان تی کی، زیمنس، اس اس ای تی و ساژم بروید. با ادامه مقاله راهنمای خرید سنسور اکسیژن خودرو همراهمان باشید.

گارانتی

به یاد داشته باشید هیچ گاه شرکتی جنس نامرغوب و بی کیفیت خود را ضمانت نمی‌کند. بنابراین داشتن گارانتی یکی از نشانه‌های کیفیت در هر وسیله و قطعه ای می باشد.

قیمت

به طور حتم قیمت درهم محصولی نقش مهمی در توان خرید و انتخاب شما خواهد داشت. اما هنگام خرید این قطعه برای خودرو سعی کنید سنسوری مطابق با خودروی خود که از کیفیت بالایی برخوردار است، انتخاب نمائید.

طول عمر سنسور اکسیژن خودرو

زمانی که طول عمر این قطعه نزدیک به اتمام می باشد، عکس العمل آن نسبت به گذشته کاهش پیدا خواهد کرد. کاهش عملکرد موجب اختلال در نحوه کارایی سیستم احتراق داخلی خودرو، افزایش میزان مصرف سوخت، خام سوزی، خروج دود از اگزوز، خرابی در شمع ها و خفه کار کردن موتور می‌شود. ( به انسداد مسیر کاتالیزور اگزوز خفه کار کردن می گویند. )

نکته: در سال‌های اخیر و پیشرفت در طراحی و تولید وسایل گوناگون، از سنسور اکسیژن در سیستم های گرمایش خانگی که از سوخت گاز بهره می‌برند، استفاده شده است. با جای گزاری این سنسور در محصولات گرمایشی در صورت انسداد مسیر دودکش و کمبود اکسیژن دستگاه را خاموش کرده و از ایجاد خطرات جدی جلوگیری می کند.

زمان تعویض سنسور اکسیژن خودرو

برای حفظ حداکثر میزان توان موتور ماشین بهتر است که سنسور اکسیژن را قبل از خرابی تعویض کنید.

نحوه تعویض سنسور اکسیژن خودرو

بعد از اطمینان یافتن در خرابی سنسور اکسیژن با یک دیاگ ساده می توانید اقدام به تعویض این قطعه کنید.

نسبت به نوع و مدل ماشین امکان دارد 2 یا 4 سنسور اکسیژن بر روی سیستم اگزوز سوار شده باشد. به طور معمول 1 یا 2 سنسور قبل از مبدل کاتالیستی و 1 یا 2 سنسور  بعد از آن قرار می‌گیرد.

بعد از مشخص کردن خرابی در هر سنسور اقدام به پیدا کردن آن کنید. سنسور اکسیژن قطعه ای شبیه به شمع است که از لوله اگزوز بیرون زده و دارای یک رابط الکتریکی متصل می باشد.

برای تعویض این قطعه در صورت نداشتن اطلاعات فنی و وسایل مورد نیاز این کار را به یک تعمیرکار ماهر واگذار کنید. در غیر این صورت اقدامات زیر را انجام دهید.

 1. اتصال الکتریکی را به وسیله یک پیچ گوشتی قطع کنید.
 2. با استفاده از یک آچار تخت سنسور را باز و از اگزوز جدا کنید.
 3. بیشتر سنسورها با آچار تخت 7 و یا 8 باز می‌شوند.
 4. سنسور اکسیژن جدید را جای گذاری کنید.
 5. سعی کنید سنسور بیش از حد سفت نشود. زیرا ممکن است سیم های داخلی قطع شوند.
 6. اتصال الکتریکی را برقرار کنید.
 7. سوئیچ را باز کرده و توسط دستگاه دیاگ کد سنسور را از روی کامپیوتر ماشین حذف کنید.
 8. بلافاصله بعد از روشن کردن خودرو تفاوت را احساس خواهید کرد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید سنسور اکسیژن خودرو

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید سنسور اکسیژن خودرو

سنسور اکسیژن تقلبی

با وجود قطعات تقلبی در بازار که از کیفیت بسیار پائینی برخوردار هستند، هنگام خرید اصل بودن محصول مدنظر برای خرید را مورد بررسی قرار دهید. با استفاده قطعات اصلی در خودرو می توانید در هزینه های بعدی خود صرفه جویی چشمگیری انجام دهید.

تعمیر سنسور اکسیژن خودرو

با خراب شدن سنسور اکسیژن، تعمیر این قطعه کار به صرفه ای نیست. این قطعه کوچک قیمت زیادی ندارد. در صورت خرابی اقدام به تعویض به جای تعمیر داشته باشید.

خلاصه مقاله

 1. سنسور یا حسگر اکسیژن قطعه الکترونیکی است که می‌تواند میزان اکسیژن موجود در یک گاز یا مایع را بسنجد.
 2. سنسور اکسیژن داده‌های خود را به ECU خودرو ارسال می‌کند، تا این قطعه بتواند نسبت ایده‌آل هوا به سوخت را برای پیشرانه تعیین نماید.
 3. برخی سنسورهای اکسیژن دارای گرمکن و برخی دیگر فاقد گرمکن هستند.
 4. در گاهی موارد سنسورها از طریق نشتی روغن و ضدیخ آسیب دیده و خراب می‌شوند.
 5. عوامل متعددی در خرابی سنسور اکسیژن نقش دارند، که می تواند شامل سوخت‌های بی‌کیفیت، خرابی شمع های خودرو و ضربه خوردن باشد.
 6. دستگاه چهار گاز تست کننده سنسور اکسیژن کاتالیزور و برطرف کننده خرابی های متوالی در سنسور اکسیژن می باشد.
 7. در بسیاری مواقع به علت به هم ریختن برنامه ECU کار سنسور مختل می‌شود.
 8. وجود علائمی در خودرو نشان دهنده خرابی سنسور اکسیژن می باشد. ( ریپ زدن، افزایش مصرف سوخت، روشن شدن چراغ چک و … )
 9. هنگام خرید سنسور اکسژن به جنس، نوع بسته بندی، برند، گارانتی و نهایتا قیمت دقت داشته باشید.
 10. زمانی که طول عمر این قطعه نزدیک به اتمام می باشد، عکس العمل آن نسبت به گذشته کاهش پیدا خواهد کرد.
 11. بعد از اطمینان یافتن در خرابی سنسور اکسیژن با یک دیاگ ساده می توانید اقدام به تعویض این قطعه کنید.
 12. هنگام خرید سنسور اکسیژن از اصل بودن این قطعه اطمینان حاصل نمائید.
 13. در صورت خرابی سنسور اکسژن اقدام به تعویض به جای تعمیر داشته باشید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید سنسور اکسیژن خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *