دیجی پرایم - راهنمای خرید فیلتر روغن خودرو

راهنمای خرید فیلتر روغن خودرو

به طور حتم همه می دانید که موتور خودرو از قطعات فلزی گوناگونی تشکیل شده است. این قطعات فلزی خودرو، بر اثر کارکرد و ایجاد اصطکاک با یکدیگر از خود ذرات و براده­ های فلزی ریزی را بر جا می‌گذارند. این ذرات به همراه آلودگی­ های ناشی از احتراق موتور، وارد روغن موتور و چرخه گردش آن در موتور می شوند. روغن موتور خودرو برای این که این ذرات را از خود جدا کرده و از سیکل چرخش روغن در موتور خارج کند، نیاز دارد یک فرایند روان سازی را دارا باشد. این اتفاق در موتور به وسیله فیلتر روغن صورت می پذیرد. برای آشنایی بیشتر با این فیلتر حیاتی در خودرو با ادامه مقاله راهنمای خرید فیلتر روغن خودرو همراهمان باشید.

فیلتر روغن چیست؟

فیلتر هیدرولیک که در خودرو معمولاً فیلتر روغن نامیده می‌شود، بخشی از یک سامانه هیدرولیک صنعتی است که وظیفه پاک‌نمودن سیال هیدرولیک از ذرات آلوده‌کننده را دارد تا به سیال آلوده به سامانه آسیب نزند. فیلترهای هیدرولیک دارای اندازه‌های مختلفی هستند و بر اساس بزرگی توری‌های خود نامگذاری می‌شوند. فیلترها به سادگی قابل تعویض هستند.

اجزای اصلی فیلتر روغن

این قطعه مهم دارای ظاهری استوانه‌ای و گرد است که در قسمت تحتانی ماشین و در مسیر ورودی روغن قرار دارد. سوپاپ اطمینان، سوپاپ ضد تخلیه، فیلتر کاغذی یا سلولوزی، نگهدارنده و یک درب ضخیم اجزای اصلی فیلتر را تشکیل می‌دهند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید فیلتر روغن خودرو

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید فیلتر روغن خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

نحوه عملکرد فیلتر روغن در موتور خودرو

موتور توسط پمپ تعبیه شده در آن، روغن را به مخزن دارای فیلتر هدایت می کند. روغن از طریق سوراخ هایتعبیه شده در بالای آن، وارد فیلتر و بخش پاک کنندگی می شود. در پشت سوارخ‌های متعدد بر روی فیلتر، یک دریچه ایمنی نیز وجود دارد. این دریچه مانع از ورود آلودگی‌های خارجی می‌شود. این دریچه با فشار روغن کنار رفته و سپس بسته می شود. روغن بعد از عبور از سوراخ‌های بالایی و گذر از دریچه ایمنی به قسمت اصلی فیلتر می‌رسد. فیلتر از جنس سلولوزی یا الیاف مصنوعی می باشد .

روغن پس از رسیدن به این فیلتر‌ها، کاملا تمیز شده و آلودگی احتمالی آنها از بین می‌رود. سپس بعد از اتمام این مراحل از طریق سوراخ‌های متعدد تعبیه شده در مرکز به استوانه میانی وارد می‌شود. روغن‌های انباشته شده در این قسمت با فشار از قسمت بالایی فیلتر که بخش خروجی نام دارد به سمت موتور حرکت می کند.

انواع فیلتر روغن

مدل پیچ شدنی (Spin on)

این نمونه فیلتر روغن قابلیت نصب بسیار آسان تری نسبت به نمونه های دیگر بر روی موتور خودرو را دارا می باشد. همچنین برای تعویض آن‌ها نیازی به جداسازی تمام قطعات متصل و نگهدارنده فیلتر نمی باشد.

فیلتر روغن های پیچ شدنی برای تولیدکنندگان خودرو بسیار محبوب است. بنابراین حتی بعد از تولید فیلتر روغن نمونه کارتریجی باز هم حرف اول را در بازار می زنند.

مدل کارتریجی (Cartridge Filter)

فیلترهای کارتریجی به صورت مستقیم بر روی موتور ماشین نصب می شوند. ج سازی و تعویض آنها بر روی موتور کمی سخت تر از مدل‌های پیچ شدنی می باشد. با این حال به لحاظ قیمت و هزینه نگهداری از سلامت موتور کاملاً مقرون به صرفه‌ترند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید فیلتر روغن خودرو

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید فیلتر روغن خودرو

مشخصات فنی فیلتر روغن با کیفیت

به کار گیری و استفاده از فیلتر خوب در عملکرد صحیح خودرو، کاهش مصرف سوخت ماشین و از همه مهم‌تر، افزایش طول عمر روغن موتور بسیار موثر می باشد. یک فیلتر مناسب و با کیفیت باید دارای موارد نام برده در ادامه باشد.

 1. قدرت جذب فیلتر باید بسیار بالا باشد. در این صورت قابلیت جذب هر گونه آلودگی را خواهد داشت. در واقع سیستم جداسازی قطعه باید آلاینده‌هایی همچون گرد و خاک، دوده، ذرات و خرده‌ها را به صورت کامل از روغن جدا کند.
 2. فیلتر روغن باید در برابر هرگونه فشار فیزیکی احتمالی و حرارت موجود، مقاومت بالایی از خود نشان بدهد. زیرا گرما و فشار زیاد بر روی این قطعه منجر به پارگی و یا ایجاد سوراخ در کاغذ فیلتر می‌شود.
 3. تولیدکنندگان فیلتر روغن باید برای محصولات خود دارای استاندارد ISO9001 باشند. ایزو نام برده به قطعه‌ای تعلق می‌گیرد که در برابر ضربه و گرما مقاوم باشد. همچنین از کاغذ خوب در ساختار خود داشته باشد. این نوع ساختار زمان تعویض را می تواند به تعویق ‌اندازد.
 4. یکی دیگر از مشخصه های فنی مهم در فیلتر خوب، آب‌بندی مناسب آن می باشد. این قطعه باید به نحوی طراحی و تولید شود که هنگام نصب تغیر شکل ندهد.
 5. حتما از فیلتری استفاده کنید که دارای سوپاپ اطمینان باشد. زیرا زمانی که فیلتر کاهش قدرت جذب داشته باشد، سوپاپ، روغن آلوده را به بیرون انتقال داده و دیگر آن را از خود عبور نمی‌دهد.

مشخصات فیلتر با کیفیت

با توجه به موارد ذکر شده می توان گفت فیلتری که دارای این موارد باشد، از کیفیت مناسبی برخوردار است.

 1. توانایی جداسازی ذرات ۵ میکرون و بزرگ‌تر را داشته باشد.
 2. در برابر جریان مواد و حرارت بالا مقاومت نشان دهد.
 3. به تغییرات جوی و رطوبت حساس نباشد.
 4. استفاده و مراقبت آسانی داشته باشد.
 5. اندازه آن ثابت بماند.
 6. در برابر ورود روغن مقاومت نکند.
 7. آلودگی‌ها را به خوبی تصفیه و جداسازی کند.
 8. قدرت جذب بیشتر آلودگی‌ها را داشته باشد.
 9. در برابر پارگی مقاوم باشد.
 10. دارای محفظه درونی مقاومی باشد.
 11. محفظه کارآمد با قابلیت تحمل فشار بالا داشته باشد.
 12. دارای سوپاپ اطمینان و آب بندی مناسب باشد.

زمان تعویض فیلتر روغن

اغلب برخی تعویض روغنی ها پیشنهاد می کنند برای صرفه جویی در هزینه ها هر دوبار روغن، یک بار فیلتر روغن اتومبیل تعویض شود. اما باید به طور حتم بگوییم که این تفکر یک اشتباه محض است. زیرا فیلتر جدید ناخالصی های روغن اول را گرفته و دیگر نمی تواند روغن را تصفیه کند. همچنین فیلتری که منافذش از ذرات و آلودگی ها پر شده، دیگر نمی تواند به مقدار کافی روغن را از خود عبور دهد. با ادامه مقاله راهنمای خرید فیلتر روغن خودرو همراهمان باشید.

مدت زمان تعویض فیلتر روغن برای هر خودرو متفاوت می باشد. زمان تعویض فیلتر روغن به عوامل زیر بستگی دارد:

 1. نوع رانندگی
 2. نوع فیلتر
 3. نوع استفاده از خودرو
 4. نوع روغن موتور

همانطور که اشاره گردید، بهتر است به توصیه شرکت‌ سازنده خودرو در این زمینه بسیار توجه شود. همچنین زمان تعویض فیلتر و روغن با روشن شدن چراغ سرویس موتور خودرو مشخص می‌گردد. با وجود قرار گیری در شرایط نامبرده در ادامه باید فیلتر و روغن را زودتر از موعد مقرر تعویض نمائید.

 1. رانندگی در شرایط سخت
 2. استفاده از اتومبیل در دورهای زیاد
 3. ترافیک سنگین
 4. هوای گرم
 5. حمل بار سنگین

بهترین زمان برای تعویض فیلتر روغن زمانی است که منافذ فیلتر مسدود شده باشند. زیرا در چنین شرایطی روغن به خوبی به موتور پمپاژ نشده و نرسیدن روغن در دورهای بالا باعث افزایش استهلاک موتور و کاهش ضریب کمپرس آن می‌ شود. در نهایت موتور می‌سوزد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

مضرات تاخیر در تعویض به موقع فیلتر روغن

عدم تعویض فیلتر روغن ماشین در زمان معین باعث جرم گرفتن بحش الیافی فیلتر می شود. در این صورت روغن از فیلتر به سختی عبور کرده و کمتر به استوانه مرکزی می رسد. نتیجه این عمل وارد شدن فشار زیاد به پمپ روغن شده و احتمال سوختن آن را افزایش می دهد. همچنین فشار روغن در چنین شرایطی بیشتر می‌شود و به موتور خودرو  آسیب خواهد رساند. به عنوان مثال در دورهای بالا، روغن به موتور نمی رسد و استهلاک موتور در دورهای بالا به شدت بالا می رود. بعد از مدت کوتاهی ضریب کمپرس موتور به دلیل خوردگی پیستون ها کم می شود و در نهایت بعث سوختن موتور ماشین می شود.

برای جلوگیری از آسیب دیدن موتور در همچین شرایطی، تولیدکنندگان یک واشر یا سوپاپ اطمینان طراحی کرده اند. این سوپاپ در زمان بالا بودن فشار باز شده و روغن را بدون فیلتر شدن به موتور خودرو می‌فرستد. این واشر اگر دچار مشکل شود می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به ماشین وارد کند.

اگر جزو افرادی هستید که از فیلتر بی کیفیت استفاده می کنند یا در تعویض آن تاخیر دارند، باید بدانید که این کار باعث می شود فیلتر نتواند عمل تصویه را به خوبی انجام دهد. در نتیجه آسیب های جدی به موتور خودرو وارد می شود. با تعویض به موقع و استفاده از فیلترهای با کیفیت می توان در هزینه نگهداری و تعمیر موتور صرفه جویی چشمگیری کرد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید فیلتر روغن خودرو

نکات مهم هنگام خرید فیلتر روغن

نوع فیلتر

انتخاب نوع فیلتر اولین قدم هنگام تعویض آن می باشد. با توجه به فیلترهای موجود در بازار، باید متناسب با نوع نظر و سلیقه شخص و البته میزان توان هزینه پرداختی یک نمونه از آن‌ها را انتخاب نمائید.

جنس صافی

صافی فیلترهای روغن می توانند از جنس های متفاوتی مانند کاغذی، سلولزی، فیبری و … باشد. ترجیحا برای داشتن عملکرد بهتر نمونه با کیفیت را انتخاب و خریداری نمائید.

عموما فیلترهایی که دارای صافی از جنس کاغذ هستند، ارزان ترند. البته باید بدانید که اگر چه خرید آنها شاید به لحاظ قیمت مقرون به صرفه باشد، اما یقیناً در فواصل زمانی کوتاه‌تری باید اقدام به تعویض فیلتر نمائید.

فیلترهای نوع سلولزی دارای سطح تماس بیشتری می باشند. اما به دلیل زیادتر بودن فاصله بین شیارهای آن در مقایسه با مدل‌های دیگر عملکرد خوبی ندارند. روغن در این نمونه فیلتر نمی تواند به خوبی خارج ‌گردد.

در تهیه و تولید فیلترهای مرغوب از ترکیب الیاف کاغذ و سلولز یا کاغذ، فایبرگلاس و سلولز به کار گرفته می شود. این فیلترها علاوه بر سطح تماس بیشتر، توانایی جذب ذرات 5 تا 10 میکرون را دارند.

تناسب با مدل خودرو

یکی از مهم ترین فاکتورها در خرید فیلتر روغن، توجه به تناسب کلی محصول با مدل خودروی سواریتان می باشد.

ترجیحا بهتر است هنگام خرید از همان ابتدا فروشنده را از نام و برند خودروی خود مطلع کنید. در این صورت فروشنده می داند که برای شما چه فیلتر روغنی را بایستی فراهم آورد.

برند فیلتر روغن

شرکت های زیادی در زمینه تولید و عرضه فیلتر روغن فعالیت می کنند. هرکدام از این شرکت ها با ارائه محصولاتی متنوع، توانسته اند نظر برخی از خریداران را به سمت خود سوق دهند.

از برندهای به نام و معتبر در این زمینه می توان به تویوتا جنیون پارتس، بهران فیلتر، ساکورا، سرکان، کاسپین، پرفلاکس، مرسدس بنز، بی ام دبلیو، هیوندای جنیون پارتز، جک موتورز، لیفان، ام وی ام، هیوندای، کیا، پورشه، ولوو، موبیس، کیا جنیون پارتس و … اشاره کرد.

قیمت فیلتر روغن

قیمت فیلترهای روغن نسبت به کلاس خودرو و هم‌چنین جنس صافی که در ساخت فیلتر روغن به کار گرفته شده بسیار تاثیر گذار است. هنگام خرید این محصول حتی با صرف هزینه بیشتر سعی در خرید جنس با کیفیت داشته باشید.

نحوه تعویض فیلتر روغن موتور

فیلتر روغن در کنار روغن نقش مهمی در سلامت موتور خودرو ایفا می کند. همانطور که در بالا اشاره شد بدون شک استفاده این دو محصول از نوع با کیفیت در کنار یکدیگر باعث افزایش بازدهی هر دو محصول، کاهش استهلاک و افزایش بازدهی در موتور خواهد می شود. بنابراین پس از تعویض فیلتر، روغن کارکرده آن باید تخلیه و تعویض گردد. برای این منظور به توصیه های زیر دقت داشته باشید؛

در ادامه با مقاله راهنمای خرید فیلتر روغن خودرو همراهمان باشید.

 1. در صورت لزوم برای شل کردن فیلتر از آچار فیلتر استفاده کنید.
 2. فیلتر کارکرده را با دقت بردارید.
 3. فیلتر را از روغن تخلیه کنید.
 4. با استفاده از یک وسیله تیز، یک حفره در انتهای داخلی (گنبدی) فیلتر یا سوپاپ مانع برگشت روغن که بر روی انتهای صاف آن قرار دارد ایجاد کنید.
 5. موثرترین روش برای تخلیه مناسب فیلتر، سوراخ کردن سوپاپ مانع برگشت روغن یا داخل فیلتر و جریان یافتن به یک ظرف مناسب برای بازیافت آن است.
 6. سوپاپ مانع برگشت روغن، شامل دریچه لاستیکی می باشد. برای جلوگیری از تخلیه روغن به موتور، در زمان خاموشی، خلاء ایجاد می کند. سوراخ کردن فیلتر باعث از بین رفتن خلاء شده و اجازه می دهد روغن حبس شده بازیابی شود.
 7.  انتهای صاف فیلتر سوراخ شده را به روی ظرف جمع آوری قرار دهید و روغن کارکرده را تا حد امکان از فیلتر تخلیه کنید.

نصب فیلتر روغن جدید

برای نصب فیلتر جدید ادامه را مطالعه نمائید.

 1. فیلتر جدید روغن را طبق توصیه های سازنده فیلتر نصب کنید.
 2. آب بند لاستیکی را با مقدار کمی روغن پوشانده و سپس آن را جایگزین کنید.
 3. از آچار فیلتر برای محکم کردن فیلتر جدید استفاده نکنید. زیرا ممکن است به فیلتر آسیب برسانید.
 4. فیلتر را به راحتی با انگشتان محکم کنید و به توصیه های سازنده فیلتر دقت نمائید.
 5. فیلترهای کارکرده روغن نیز مانند روغن کارکرده به عنوان ضایعات محسوب می شوند و باید به طور مناسب بازیافت گردند.
 6. فیلترهای خالی کارکرده روغن برای بازیافت روغن جمع آوری می شوند.
 7. اگر هیچ گونه راهی برای بازیافت فیلتر روغن کارکرده وجود ندارد، فیلتر کارکرده را در روزنامه بپیچانید و به همراه زباله های خانگی دفع کنید.
  ( در فیلترهای کارکرده روغن خرده فلزهایی وجود دارد که دوباره قابل استفاده هستند و تولیدکنندگان فولاد می توانند به عنوان خوراک اولیه از آنها استفاده کنند. )
 8. پس از تعویض روغن و فیلتر روغن زمانی را صبر کنید تا از عدم نشتی روغن اطمینان حاصل کنید.

خلاصه مقاله

 1. فیلتر روغن بخشی از یک سامانه هیدرولیک صنعتی است که وظیفه پاک‌نمودن سیال هیدرولیک از ذرات آلوده‌کننده را دارد تا به سیال آلوده به سامانه آسیب نزند.
 2. فیلتر روغن دارای ظاهری استوانه‌ای و گرد است که در قسمت تحتانی ماشین و در مسیر ورودی روغن قرار دارد.
 3. روغن پس از رسیدن به این فیلتر روغن، کاملا تمیز شده و آلودگی احتمالی آنها از بین می‌رود.
 4. فیلترهای روغن در و نمونه کارتریجی و پیچ شدنی موجود می باشند.
 5. به کار گیری و استفاده از فیلتر خوب در عملکرد صحیح خودرو، کاهش مصرف سوخت ماشین و از همه مهم‌تر، افزایش طول عمر روغن موتور بسیار موثر می باشد.
 6. مدت زمان تعویض فیلتر روغن برای هر خودرو متفاوت می باشد.
 7. بهترین زمان برای تعویض فیلتر روغن زمانی است که منافذ فیلتر مسدود شده باشند.
 8. عدم تعویض فیلتر روغن در زمان معین باعث جرم گرفتن بحش الیافی فیلتر و فشار بیش از حد به موتور می شود.
 9. هنگام خرید فیلتر روغن به جنس، نو، تناسب با خودرو، برند و قیمت آن دقت کافی داشته باشید.
 10. نحوه تعویض روغن و فیلتر روغن را به درستی آموزش ببینید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید فیلتر روغن خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *