دیجی پرایم - راهنمای خرید قالپاق خودرو

راهنمای خرید قالپاق خودرو

همانطور که می دانید قالپاق ها در خودرو جزو وسایل زینتی ماشین محسوب می شوند، که جلوی زیادی به خودروی سواری شما می بخشند. در ادامه با مقاله راهنمای خرید قالپاق خودرو همراهمان باشید تا بیشتر با این قطعه زیبا در اتومبیل آشنا شوید.

قالپاق خودرو چیست؟

به طور کلی قالپاق ها به قطعه ایی گفته می‌شود که حکم در پوش را داشته باشد. به وسیله قالپاق اتومبیل نقاط اتصال رینگ به لاستیک پوشانده می شود.

از اولین روزهای ابتدایی خلق درشکه ها، قالپاق ها برای حفاظت مرکز چرخ استفاده می‌شده است. این قطعه با ایجاد تکنولوژی‌های جدید و خلق خودروهای مدرن روز به روز پیشرفت کرده و زیباتر شده است.

به طور کلی می توان گفت که قالپاق ها صفحه‌های گردی هستند که علاوه بر جنبه ظاهری باعث جلوگیری از ورود آلودگی، چربی، گرد و خاک و رطوبت زیاد به داخل مرکز چرخ های ماشین می شود.

نقش قالپاق خودرو

همانطور که در بالا ذکر شد قالپاق ها نقش حفاظتی از سیستم حرکتی ماشین را بر عهده دارند. جدا کردن آنها از چرخهای ماشین کار به جا و درستی محسوب نمی شود.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید قالپاق خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید قالپاق خودرو

انواع قالپاق خودرو

قالپاق ها از لحاظ ساختاری به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند؛

 1. قالپاق واشری
 2. قالپاق فنردار

قالپاق های نمونه اول یعنی نمونه واشری بین پیچ روی چرخ و رینگ جای گرفته و محکم می شوند. اما قالپاق های فنردار دارای زبانه هایی هستند که باید در قالب افتاده و محکم شوند.

قالپاق ها از لحاظ سایز و جنس هم در دسته بندی جداگانه قرار می‌گیرند؛

 1. قالپاق های رینگ فلزی
 2. قالپاق های رینگ فولادی

قالپاق های نوع کوچک برای رینگ های فلزی و نمونه بزرگ برای رینگ های فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید قالپاق خودرو

قالپاق های رینگ فلزی: این قالپاق ها مانند یک درپوش در قسمت میانی چرخ خودرو بر روی توپی قرار می‌گیرند. با وجود قالپاق های رینگ فلزی امکان ورود ذرات و گرد و غبار به سمت مرکزی چرخ نبوده و کیفیت گریس های موجود در این قسمت را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

اگر به هر دلیلی قالپاق ماشین را از چرخ ها جدا کرده اید، در زمان نصب مجدد حتما گریس ها را تمیز کرده و ناحیه مربوطه را مجدد گریس کاری کنید. زیرا در زمانی که چرخ بدون قالپاق بوده، گرد و غبار را به گریس ها جذب کرده و کیفیت عملکردی را در آنها کاهش می‌دهند.

قالپاق های رینگ فولادی: در زمان روبرو شدن با قالپاق های فولادی با محصولی در سایز بزرگتر مواجه خواهید شد، که در جنس های پلاستیکی و فلزی به راحتی در بازار یافت می شوند. این قالپاق ها جنبه زیباسازی بیشتری نسبت به نمونه بالا دارند.

به یاد داشته باشید که در صورت عدم رسیدگی به گریس و توپی چرخ ها، پس از گذشت مدت زمانی با نفوذ ذرات و گرد و غبار صدای گوش خراشی خواهید شنید. به همین علت توصیه می شود هیچگاه چرخ ها را بدون قالپاق نگذارید.

تفاوت رینگ و قالپاق خودرو

به زبان ساده می‌توان این گونه بیان کرد که قالپاق درپوش رینگ است. رینگ قسمتی از چرخ متحرک خودرو است که لاستیک روی آن قرار می گیرد. به طور کلی بخواهیم بگوییم، رینگ اسکلت نگهدارنده لاستیک می‌باشد. رینگ ها در دو نمونه فلزی و فولادی طراحی و تولید می‌شوند. اما قالپاق ها قسمتی از سیستم چرخ خودروها هستند، که علاوه بر زیبایی مانع نفوذ ذرات خارجی می‌شوند. قالپاق ها دارای جنس هایی از فلز و پلاستیک هستند. قالپاق ها متناسب با مدل رینگ ها تولید می شوند. تفاوت عمده رینگ و قالپاق ها در امنیت بالا و زیبایی ظاهری بیشتر رینگ ها نسبت به قالپاق ها می باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید قالپاق خودرو

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید قالپاق خودرو

فاکتورهای مهم در خرید قالپاق خودرو

هنگام خرید قالپاق مناسب برای خودرو سواریتان دقت داشته باشید که محصول مورد نظر علاوه بر متناسب بودن با مدل ماشین، میزان پوشش دهی مناسبی داشته باشد. علاوه بر این موارد باید به قطر رینگ، وزن و جنس قالپاق ها هم توجه کافی داشته باشید.

سایر موارد مهم در خرید قالپاق خودرو

 1. اگر قالپاق خریداری شده به درستی نصب نمی شود، ممکن است سایز مناسبی را انتخاب نکرده باشید.
 2. قبل از خرید به عدد درج شده بر روی لاستیک توجه داشته باشید.
 3. باید یک حلقه نگهدارنده در قالپاق وجود داشته باشد، تا نصب شود.
 4. قبل از نصب قالپاق جدید توپی چرخ را شستشو داده و مجدد گریس کاری کنید.

نحوه تشخیص سایز رینگ خودرو

برای اطلاع از سایز رینگ ماشین خود باید به اعداد درج شده بر روی لاستیک ها دقت داشته باشید. بر روی لاستیک اعدادی مانند 14-65-185 قید شده است. هر کدام از این اعداد نشانگر اطلاعاتی مربوط به لاستیک می باشد. عدد 14 در این شماره مربوط به سایز رینگ، عدد 65 مربوط به فاق تایر و عدد 185 پهنای لاستیک است.

برای انتخاب قالپاق مناسب باید به عدد سایز رینگ دقت داشته باشید. در این گزینه قالپاق سایز 14 مناسب می باشد.

نحوه تعویض قالپاق خودرو

درآوردن قالپاق کهنه و جای گذاری نمونه جدید در برخی ماشین ها کار بسیار ساده ای بوده و ظرف چند دقیقه انجام می‌شود. اما گاهی اوقات با توجه به نوع ماشین برای جلوگیری از آسیب های احتمالی به دیوارها و گیره های نگهدارنده، این عمل کمی حساس شده و نیازمند تعویض تخصصی توسط یک تعمیرکار می شوید. اما در بعضی مواقع اضطراری که تعمیرکار ماهر در دسترستان نیست، می توانید با رعایت موارد اصولی و نکات ذکر شده در ادامه مقاله راهنمای خرید قالپاق خودرو اقدام به تعویض قالپاق ها نمائید.

با توجه به نوع خودرو و قالپاق ها باید ابزاری مانند آچار پیچ گوشتی و آچار چرخ در دسترستان باشد. در اکثر قالپاق‌های استاندارد یک حلقه فنر باریک وجود دارد، که داخل گیره‌های قالپاق جا می‌افتد و فاصله کمی بین سطح داخلی و مرکز رینگ ایجاد می‌کند.

برای تعویض قالپاق ابزار کمکی نام برده را زیر لبه قالپاق قدیمی گذاشته و با وارد کردن اندکی فشار، قالپاق به کمک همان فنر به آسانی از جای خود خارج می شود. برای نصب قطعه جدید بررسی کنید که نوار فنری به درستی در بین گیره های دیواره داخلی محکم شود. سپس با وارد کردن چند ضربه به اطراف، قالپاق را جا بیندازید.

قیمت قالپاق خودرو

قالپاق‌ها در رنج های متفاوتی در بازار موجود می باشند. قیمت ها از 20 تا 30 هزار تومان شروع شده و همینطور بالا می رود. با توجه به موارد ذکر شده اگر تا به حال توجهی به قالپاق ها نداشته اید، بهتر است نگاهی به آنها انداخته و از محکم بودنشان در جای خود اطمینان حاصل کنید.

در صورت نیاز به خرید قالپاق سعی در مدنظر قرار دادن جنس با کیفیت با قیمت مناسب داشته باشید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

 1. قالپاق ها در خودرو جزو وسایل زینتی ماشین محسوب می شوند.
 2. به وسیله قالپاق نقاط اتصال رینگ به لاستیک پوشانده می شود.
 3. قالپاق ها علاوه بر جنبه ظاهری باعث جلوگیری از ورود آلودگی، چربی، گرد و خاک و رطوبت زیاد به داخل مرکز چرخ های ماشین می شوند.
 4. قالپاق ها از لحاظ ساختاری به دو دسته واشری و فنردار تقسیم می‌شوند.
 5. قالپاق ها از لحاظ سایز و جنس در دسته بندی فلزی و فولادی قرار می گیرند.
 6. تفاوت عمده رینگ و قالپاق ها در امنیت بالا و زیبایی ظاهری بیشتر رینگ ها نسبت به قالپاق ها می باشد.
 7. دقت داشته باشید قالپاق علاوه بر متناسب بودن با مدل ماشین، میزان پوشش دهی مناسبی داشته باشد.
 8. قبل از خرید قالپاق به عدد درج شده بر روی لاستیک توجه داشته باشید.
 9. برای تعویض قالپاق ها باید ابزاری مانند آچار پیچ گوشتی و آچار چرخ در دسترستان باشد.
 10. قالپاق‌ها در رنج های متفاوتی موجود می باشند.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید قالپاق خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *