ام کیو ال یار | mqlyar

راهنمای خرید قالپاق خودرو

همانطور که می دانید قالپاق ها در خودرو جزو وسایل زینتی ماشین محسوب می شوند، که جلوی زیادی به خودروی سواری شما می بخشند. در ادامه با مقاله راهنمای خرید قالپاق خودرو همراهمان باشید تا بیشتر با این قطعه زیبا در اتومبیل آشنا شوید.

قالپاق خودرو چیست؟

به طور کلی قالپاق ها به قطعه ایی گفته می‌شود که حکم در پوش را داشته باشد. به وسیله قالپاق اتومبیل نقاط اتصال رینگ به لاستیک پوشانده می شود.

از اولین روزهای ابتدایی خلق درشکه ها، قالپاق ها برای حفاظت مرکز چرخ استفاده می‌شده است. این قطعه با ایجاد تکنولوژی‌های جدید و خلق خودروهای مدرن روز به روز پیشرفت کرده و زیباتر شده است.

به طور کلی می توان گفت که قالپاق ها صفحه‌های گردی هستند که علاوه بر جنبه ظاهری باعث جلوگیری از ورود آلودگی، چربی، گرد و خاک و رطوبت زیاد به داخل مرکز چرخ های ماشین می شود.

نقش قالپاق خودرو

همانطور که در بالا ذکر شد قالپاق ها نقش حفاظتی از سیستم حرکتی ماشین را بر عهده دارند. جدا کردن آنها از چرخهای ماشین کار به جا و درستی محسوب نمی شود.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید قالپاق خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع قالپاق خودرو

قالپاق ها از لحاظ ساختاری به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند؛

 1. قالپاق واشری
 2. قالپاق فنردار

قالپاق های نمونه اول یعنی نمونه واشری بین پیچ روی چرخ و رینگ جای گرفته و محکم می شوند. اما قالپاق های فنردار دارای زبانه هایی هستند که باید در قالب افتاده و محکم شوند.

قالپاق ها از لحاظ سایز و جنس هم در دسته بندی جداگانه قرار می‌گیرند؛

 1. قالپاق های رینگ فلزی
 2. قالپاق های رینگ فولادی

قالپاق های نوع کوچک برای رینگ های فلزی و نمونه بزرگ برای رینگ های فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید قالپاق خودرو

قالپاق های رینگ فلزی: این قالپاق ها مانند یک درپوش در قسمت میانی چرخ خودرو بر روی توپی قرار می‌گیرند. با وجود قالپاق های رینگ فلزی امکان ورود ذرات و گرد و غبار به سمت مرکزی چرخ نبوده و کیفیت گریس های موجود در این قسمت را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

اگر به هر دلیلی قالپاق ماشین را از چرخ ها جدا کرده اید، در زمان نصب مجدد حتما گریس ها را تمیز کرده و ناحیه مربوطه را مجدد گریس کاری کنید. زیرا در زمانی که چرخ بدون قالپاق بوده، گرد و غبار را به گریس ها جذب کرده و کیفیت عملکردی را در آنها کاهش می‌دهند.

قالپاق های رینگ فولادی: در زمان روبرو شدن با قالپاق های فولادی با محصولی در سایز بزرگتر مواجه خواهید شد، که در جنس های پلاستیکی و فلزی به راحتی در بازار یافت می شوند. این قالپاق ها جنبه زیباسازی بیشتری نسبت به نمونه بالا دارند.

به یاد داشته باشید که در صورت عدم رسیدگی به گریس و توپی چرخ ها، پس از گذشت مدت زمانی با نفوذ ذرات و گرد و غبار صدای گوش خراشی خواهید شنید. به همین علت توصیه می شود هیچگاه چرخ ها را بدون قالپاق نگذارید.

تفاوت رینگ و قالپاق خودرو

به زبان ساده می‌توان این گونه بیان کرد که قالپاق درپوش رینگ است. رینگ قسمتی از چرخ متحرک خودرو است که لاستیک روی آن قرار می گیرد. به طور کلی بخواهیم بگوییم، رینگ اسکلت نگهدارنده لاستیک می‌باشد. رینگ ها در دو نمونه فلزی و فولادی طراحی و تولید می‌شوند. اما قالپاق ها قسمتی از سیستم چرخ خودروها هستند، که علاوه بر زیبایی مانع نفوذ ذرات خارجی می‌شوند. قالپاق ها دارای جنس هایی از فلز و پلاستیک هستند. قالپاق ها متناسب با مدل رینگ ها تولید می شوند. تفاوت عمده رینگ و قالپاق ها در امنیت بالا و زیبایی ظاهری بیشتر رینگ ها نسبت به قالپاق ها می باشد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید قالپاق خودرو

فاکتورهای مهم در خرید قالپاق خودرو

هنگام خرید قالپاق مناسب برای خودرو سواریتان دقت داشته باشید که محصول مورد نظر علاوه بر متناسب بودن با مدل ماشین، میزان پوشش دهی مناسبی داشته باشد. علاوه بر این موارد باید به قطر رینگ، وزن و جنس قالپاق ها هم توجه کافی داشته باشید.

سایر موارد مهم در خرید قالپاق خودرو

 1. اگر قالپاق خریداری شده به درستی نصب نمی شود، ممکن است سایز مناسبی را انتخاب نکرده باشید.
 2. قبل از خرید به عدد درج شده بر روی لاستیک توجه داشته باشید.
 3. باید یک حلقه نگهدارنده در قالپاق وجود داشته باشد، تا نصب شود.
 4. قبل از نصب قالپاق جدید توپی چرخ را شستشو داده و مجدد گریس کاری کنید.

نحوه تشخیص سایز رینگ خودرو

برای اطلاع از سایز رینگ ماشین خود باید به اعداد درج شده بر روی لاستیک ها دقت داشته باشید. بر روی لاستیک اعدادی مانند 14-65-185 قید شده است. هر کدام از این اعداد نشانگر اطلاعاتی مربوط به لاستیک می باشد. عدد 14 در این شماره مربوط به سایز رینگ، عدد 65 مربوط به فاق تایر و عدد 185 پهنای لاستیک است.

برای انتخاب قالپاق مناسب باید به عدد سایز رینگ دقت داشته باشید. در این گزینه قالپاق سایز 14 مناسب می باشد.

نحوه تعویض قالپاق خودرو

درآوردن قالپاق کهنه و جای گذاری نمونه جدید در برخی ماشین ها کار بسیار ساده ای بوده و ظرف چند دقیقه انجام می‌شود. اما گاهی اوقات با توجه به نوع ماشین برای جلوگیری از آسیب های احتمالی به دیوارها و گیره های نگهدارنده، این عمل کمی حساس شده و نیازمند تعویض تخصصی توسط یک تعمیرکار می شوید. اما در بعضی مواقع اضطراری که تعمیرکار ماهر در دسترستان نیست، می توانید با رعایت موارد اصولی و نکات ذکر شده در ادامه مقاله راهنمای خرید قالپاق خودرو اقدام به تعویض قالپاق ها نمائید.

با توجه به نوع خودرو و قالپاق ها باید ابزاری مانند آچار پیچ گوشتی و آچار چرخ در دسترستان باشد. در اکثر قالپاق‌های استاندارد یک حلقه فنر باریک وجود دارد، که داخل گیره‌های قالپاق جا می‌افتد و فاصله کمی بین سطح داخلی و مرکز رینگ ایجاد می‌کند.

برای تعویض قالپاق ابزار کمکی نام برده را زیر لبه قالپاق قدیمی گذاشته و با وارد کردن اندکی فشار، قالپاق به کمک همان فنر به آسانی از جای خود خارج می شود. برای نصب قطعه جدید بررسی کنید که نوار فنری به درستی در بین گیره های دیواره داخلی محکم شود. سپس با وارد کردن چند ضربه به اطراف، قالپاق را جا بیندازید.

قیمت قالپاق خودرو

قالپاق‌ها در رنج های متفاوتی در بازار موجود می باشند. قیمت ها از 20 تا 30 هزار تومان شروع شده و همینطور بالا می رود. با توجه به موارد ذکر شده اگر تا به حال توجهی به قالپاق ها نداشته اید، بهتر است نگاهی به آنها انداخته و از محکم بودنشان در جای خود اطمینان حاصل کنید.

در صورت نیاز به خرید قالپاق سعی در مدنظر قرار دادن جنس با کیفیت با قیمت مناسب داشته باشید.

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید قالپاق خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

نکته خرید - قیمت روز رینگ چرخ مدل 16001 طرح ترک سایز 16 اینچ مناسب برای نیسان وانت خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

رینگ تیوبلس وانت نیسان طرح ترک سایز 16 این سایز رینگ توصیه می شود ،جهت محور جلو وانت نیسان استفاده شود. در محور عقب نیز پیشنهاد می گردد از رینگ های طرح ترک سایز 17.5 استفاده شود. نکته مهم: اکیدا توصیه می شود به هیچوجه از لاستیک های نخی بدون تیوب بهمراه رینگ های تیوبلس استفاده نگردد و تنها از لاستیک رادیال استفاده شود. برای محور جلو خودرهای با سیستم ترمز دیسکی پیشنهاد می گردد از رینگ های تیوبلس طرح قدیم استفاده گردد و خودرو های دارای ترمز ABS از رینگ های تیوبلس طرح ترک.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز رینگ چرخ مدل 1410 سایز 14 اینچ مناسب برای ساینا خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

رینگ چرخ آلومینیومی (اسپرت) مدل 1410 سایز 14 اینچ مناسب برای استفاده چرخ های خودرو های تیبا، ساینا و کوییک می باشد. لازم به ذکر است که این نوع رینگ بهمراه قالپاق وسط تیبا عرضه می شود.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز رینگ چرخ مدل خرچنگی کد IK016 سایز 15 اینچ بسته 4 عددی خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

رینگ خرچنگی یکی از بهترین و معتبرترین رینگ های حال حاظر بازار خودرو میباشد این رینگ با ظاهر اسپرت خود زیبایی خاصی به خودرو میبخشد . مناسب برای ماشین های گروه پژو و سمند میباشد.سایز این رینگ 15 اینچ میباشد فاصله ی قطری مرکز پیچ ها 108 میباشد و 4 پیچ میخورد.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز رینگ چرخ مدل صلیبی کد KW004 سایز 15 اینچ خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

رینگ صلیبی یکی از بهترین و معتبرترین رینگ های حال حاظر بازار خودرو میباشد این رینگ با ظاهر اسپرت خود زیبایی خاصی به خودرو میبخشد . مناسب برای ماشین های گروه پژو و سمند میباشد.سایز این رینگ 15 اینچ میباشد فاصله ی قطری مرکز پیچ ها 108 میباشد و 4 پیچ میخورد.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز رینگ خودرو مدل پنج پر کدM07 سایز 15 اینچ بسته 4 عددی خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

رینگ پنچ پر یکی از بهترین و معتبرترین رینگ های حال حاظر بازار خودرو میباشد این رینگ با ظاهر اسپرت خود زیبایی خاصی به خودرو میبخشد . مناسب برای ماشین های گروه پژو و سمند میباشد.سایز این رینگ 15 اینچ میباشد فاصله ی قطری مرکز پیچ ها 108 میباشد و 4 پیچ میخورد.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز رینگ چرخ مدل شمشیری سایز 14 اینچ خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

براي برخي افراد، زيبايي در درجه اول اهميت است. اين افراد سعي مي­کنند رينگ­هايي بزرگ­تر، لاستيک­هايي پهن­تر و با ديواره کوتاه انتخاب کنند. نتيجه اين تفکر انتخاب رينگ­هايي بزرگتر و تايرهايي پهن­تر با ديواره کوتاه خواهد بود. عده­اي نيز تنها تاير را عوض مي­کنند و در صورت تعويض رينگ، از رينگي مشابه رينگ استاندارد کارخانه استفاده مي­کنند. تصور اين قبيل افراد اين است که براي خارج نشدن از استاندارد خودرو نبايد سايز رينگ را تغيير داد. عده­اي ديگر هم بر اين اعتقادند كه پهن­تر شدن تاير، چرخش فرمان را مشکل و مصرف سوخت را بالا مي­برد و کوتاه کردن ارتفاع ديواره تاير نيز، خودرو را از حالت استاندارد خارج مي­کند. در نهايت اين افراد به تعويض رينگ با ابعاد استاندارد کارخانه مي­پردازند. اما آنچه که در اين ميان، داراي اهميت است، ثابت نگه داشتن قطر خارجي چرخ است. به اين مفهوم که مي­توان صرفاً قطر خارجي رينگ و قطر داخلي تاير را به‌گونه­اي تغيير داد که قطر خارجي چرخ ثابت بماند. براي بررسي نظريات فوق در ادامه، معيارهاي موردتوجه در رينگ را بررسي مي­کنيم. براي آشنايي بيشتر نيز در شکل ذيل، بخش­هاي مختلف رينگ نمايش داده شده است. رينگ پهن، باعث افزايش پايداري خودرو، توانايي به هنگام پيچش و عکس­العمل فرمان مي­شود. رينگ باريک نيز باعث افزايش کيفيت سواري مي­شود. اگرچه ممکن است باعث افت برخي کارايي­ها در تاير شود، اما رينگ متوسط بين توانايي کنترل و پايداري خودرو و کيفيت سواري مصالحه­اي برقرار کرده است.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز رینگ چرخ مدل 143003 سایز 14 اینچ بسته 4 عددی خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

رینگ چرخ آلومینیومی (اسپرت) مدل 143003 سایز 14 اینچ مناسب برای استفاده خودرو های پژو 206، 207 و رانا می باشد. لازم به ذکر است که دارای تاییدیه مهندسی و کیفیت شرکت ایران خودرو و شرکت آپکو می باشد

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز رینگ چرخ مدل خرچنگی کد IK016 سایز 15 اینچ بسته 4 عددی خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

رینگ خرچنگی دودی اروند چرخ یکی ازقشنگترین و بهترین رینگ های حال حاظر بازار خودرو میباشد .این رینگ با ظاهر اسپرت و رنگ دودی خود زیبایی خاصی به خودرو میبخشد . مناسب برای ماشین های گروه پژو و سمند میباشد.سایز این رینگ 15 اینچ میباشد فاصله ی قطری مرکز پیچ ها 108 و 4 پیچ میخورد.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز رینگ چرخ مدل IK039 سایز 18 اینچ مناسب برای جک S5 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

رینگ خودرو یکی از قطعات مهمی است که در حرکت چرخ‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند. علاوه بر نوع کارکرد آن، با توجه به اینکه رینگ در معرض دید مستقیم قرار دارد، نقش تزئینی نیز دارد. به همین دلیل این قطعه از فلزاتی ساخته می‌شود که علاوه بر مقاومت بالا باید از زیبایی منحصربه‌فرد نیز برخوردار باشد. رینگ اسپرت است که از آلیاژ آلومینیوم و منیزیم ساخته می‌شود و وزن آن بسیار کمتر و زیباتر است. سایز رینگ در خودروهای مختلف متفاوت است، معمولاً در دفترچه راهنمای خودرو، سایز رینگ و لاستیک آن نوشته می‌شود که باید حتماً به آن توجه شود. در جک S5 از رینگ اسپورت 18 اینچ آلومینیومی استفاده شده است. ;ظاهر بسیارزیبا و شیک رینگ جک اس 5 بسیار منحصر به فرد میباشد.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز رینگ چرخ مدل خرچنگی سایز 15 اینچ خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

رینگ ساخته شده آلیاژ آلومینیومی . رنگ فابریک نقره ای همراه با کاپ رینگ و والف استیل . رینگ خرچنگی یکی از بهترین و معتبرترین رینگ های حال حاظر بازار خودرو میباشد این رینگ با ظاهر اسپرت خود زیبایی خاصی به خودرو میبخشد . مناسب برای ماشین های گروه پژو و سمند میباشد.سایز این رینگ 15 اینچ میباشد فاصله ی قطری مرکز پیچ ها 108 میباشد و 4 پیچ میخورد.

بیشتر بدانید . . . !

نظر دهید

پاسخ دهید

دیجی پرایم
Logo