ام کیو ال یار | mqlyar

راهنمای خرید فیلتر بنزین خودرو

فیلتر بنزین یا به طور عامیانه تر صافی سوخت مانند تمامی قطعات خودرو، یک عضو کاملاً ضروری برای عملکرد بهتر در موتور خودرو است. اما برخلاف برخی قطعات خودرو مانند فرمان یا چرخ ها تا به حال اسم این قطعه مهم را نشنیده‌اید. البته شاید گاهی اسم این قطعه مهم و پر کاربرد در مخزن سوخت رسانی فقط به گوشتان خورده باشد. به همین علت در بازدیدهای دوره ای ماشین سراغی از آن نمی گرفته اید. اما از آنجایی که بر خلاف تصورات ما این قطعه عضوی حساس و با اهمیت است، در صورت عدم بررسی می تواند آسیب های جدی را به ودرو وارد کند. برای آشنایی با این قطعه ارزشمند در خودرو و نحوه تعویض یا اطلاع از خرابی آن با ادامه مقاله راهنمای خرید فیلتر بنزین خودرو همراهمان باشید.

تمامی خودروها برای روشن شدن و حرکت کردن از سوخت استفاده می‌کنند. اما وجود ناخالصی‌های که در باک بنزین وجود دارد مانند زنگ زدگی، تراشه، خاک و سایر ناخالصی ها باعث عملکرد منفی و کثیفی شلنگ های انتقال سوخت به موتور خودروی شما می شوند. بنابراین برای جلوگیری از فرسایش و خرابی در پمپ بنزین این ناخالصی ها باید فیلتر شوند. صاف کردن بنزین از وجود ناخالصی ها به عهده فیلتر یا همان صافی بنزین می باشد. به این نحو عملکرد خودرو کاهش نیافته و حتی بهتر هم عمل می کند.

باید این گونه بگوییم که عملکرد صافی سوخت شبیه به فیلتر هوا در خودرو است.

انواع فیلتر بنزین خودرو

به طور کلی دو نوع فیلتر بنزین در بازار وجود دارد که البته هر دوی آنها به یک نحو عمل می کنند.

فیلتر بنزین پلاستیکی یا فلزی

این نوع فیلتر از یک مخزن پلاستیکی و یا فلزی ساده تشکیل شده که ناخالصی ها دورتادور یک صافی جمع می شوند و  هنگام تعویض، کل این سیستم باید تعویض شود.

فیلتر کارتریجی

در این نمونه فیلتر، یک فیلتر با قابلیت تعویض در یک محفظه فلزی قرار می گیرد. درب این محفظه جدا شده و فیلتر آن را می توان به صورت جداگانه تعوض کرد.

البته فیلتر سوخت دو نوع انژکتوری و کاربراتوری نیز دارد. فیلترهای انژکتوری ها غالبا سایز بزرگتری دارند. آنها مانند نمونه کاربراتوری ظریف نیستند. فیلتر سوخت کاربراتوری قیمت ارزان تری نسبت به نوع انژکتوری دارد.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید فیلتر بنزین خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

محل قرار گیری فیلتر بنزین خودرو

عموما صافی بنزین ماشین در قسمتی بین مخزن سوخت و موتور خودرو قرار دارد. عمدتا فیلتر بنزین یا صافی بنزین داخل باک قرار می گیرد. این محل قرار گیری که در ابتدای خط سوخت رسانی است تا در همان بدو ورود سوخت ناخالصی ها فیلتر شوند.  صافی بنزین گاهی اوقات هم در میانه مسیر سوخت رسانی قرار می گیرد. (معمولاً در کف اتومبیل). اگر تمایل به دانستن محل دقیق قرار گیری فیلتر بنزین خودروی سواری خود دارید، باید دفترچه راهنمای آن را مطالعه نمائید.

زمان تعویض فیلتر بنزین خودرو

فیلتر بنزین ماشین هم مانند تمامی فیلتر یا صافی های دیگر، باک بنزین ماشین را از آلاینده‌ها و سایر مواد زائد پاک می کند. با گذشت زمان و استفاده های مکرر از خودرو، فیلتر بنزین به تدریج کثیف می شود. تجمع مواد زائد و کثیف می‌تواند عملکرد خودرو را تحت تأثیر قرار دهد. زیرا در صورت مسدود شدن فیلتر سوخت، سوخت حاوی ذرات آلاینده به داخل انژکتور سوخت شما منتقل شده و یا جریان بهینه سوخت متوقف می‌شود.

تعویض فیلتر سوخت به صورت منظم اقدام مناسبی و شایسته محسوب می شود. زیرا ماشینی که چندین سال سن دارد، به طور حتم مقداری گرد و خاک و ناخالصی های دیگر در باک داشته باشد. رطوبت و بخار، زنگار را تشکیل می دهد. بنابراین بهتر است بر اساس یک قاعده و قانون مشخص و منظم خطر گرفتگی فیلتر را کاهش داده و اقدام به تعویض آن نمائید.
به یاد داشته باشید اغلب ماشین های به روز و پیشرفته، دوره مشخصی برای تعویض فیلتر سوخت ندارند. اما در مورد هر فیلتری اگر گرد و خاک و کثافات وارد ورودی سوخت شود، امکان مسدود شدن ورودی های سوخت وجود دارد.
به طور حتم بنزین در جایگاه سوخت فیلتر می شود،. اما خیلی هم نمی توان به کیفیت تصفیه سوخت در جایگاه ها اعتماد کرد. تعویض فیلتر به صورت دوره ای همانند بیمه ای عمل می کند که خطرات را کاهش می دهد. بالاخره هر فیلتری به پایان عمر مفید خود می رسد و باید جایگزین برایش تعیین کرد. با ادامه مقاله راهنمای خرید فیلتر بنزین خودرو همراهمان باشید.

علائم نیاز خودرو به تعویض فیلتر بنزین

 1. خودرو به سختی استارت می خورد.
 2. عملکرد موتور دچار مشکل می شود.
 3. چراغ چک خودرو روشن می شود.
 4. پمپ سوخت خراب شده باشد.
 5. بوی نامطبوعی از اگزوز خارج می شود.
 6. کاربراتور و انژکتور دچار مشکل می شوند.

باید خاطر نشان کرد که کثیفی در فیلتر بنزین، ابتدا تاثیر خود را بر روی موتور می‌گذارد. در این حالت توان موتور به طور محسوسی کاهش می‌یابد. یکی دیگر از نشانه های عدم کارکرد نادرست فیلتر بنزین در کاهش کشش موتور هنگام حرکت در سربالایی‌ها یا استفاده از کولر می باشد. تغییر صدای پمپ سوخت که معمولا هنگام باز کردن سوئیچ شنیده می‌شود، یکی دیگر از علائم خرابی فیلتر بنزین است. باید دقت داشته باشید که در صورت عدم تعویض به موقع فیلتر بنزین، انژکتور خودرو کثیف شده و ناچار هستید با صرف هزینه بیشتری نسبت به شستشو انژکتور اقدام نمائید. گاهی اوقات هم که شرایط در حالت وخیم تری قرار میگیرد ناچارید سیستم انژکتور را به طور کل تعویض نمائید.

نکته: اگر عادت به راندن خودرو با باک خالی و چراغ بنزین روشن دارید، احتمال گرفتگی مسیر سیستم سوخت‌رسانی بیشتر می باشد. به یاد داشته باشید بهتر است قبل از خالی شدن کامل باک سوخت، اقدام به بنزین زدن نمائید. پر بودن باک از بنزین، احتمال ورود رسوبات درون باک به مجموعه سوخت‌رسانی را کاهش می دهد.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید فیلتر بنزین خودرو

نکته: کاغذ صافی عمل اصلی پالايش بنزين را به عهده دارد. اين کاغذها الياف به ضخامت‌های تعريف شده و با روزنه هايی به اندازه 15 ميکرون ، ذرات بزرگتر از اين مقدار را به خود جذب می‌کنند.

نحوه تمیز کردن فیلتر بنزین خودرو

در هر زمانی که متوجه نیاز خودرو به تمیز یا تعویض فیلتر سوخت در آن شده اید، زمان را از دست ندهید و اقدام کنید. ساده‌ترین ترین روش برای تمیز کردن فیلتر بنزین، بیرون آوردن و دمیدن هوا با فشار درون فیلتر می باشد. این دمیدن باعث می شود ذرات کوچک و بزرگ تا حد زیادی از فیلتر خارج شوند. پس از انجام این عمل، دوباره سعی کنید مقداری هوا درون فیلتر کنید. اگر هوا از داخل فیلتر عبور کند، بدین معنی است که فیلتر تمیز و باز شده است. در غیر این صورت فیلتر باید تعویض شود.

نحوه تعویض فیلتر بنزین خودرو

با انجام تست های لازم در مرحله قبل یعنی نحوه تمیز کردن فیلتر اگر به این نتیجه رسیده اید که باید فیلتر را تعویض کنید، اقدامات زیر را انجام دهید.

به یاد داشته باشید اگر فرد فنی و دست به آچاری نیستید، حتما این عمل را به یک تعمیر کار ماهر و با تجربه واگذار کنید.

 1. وسایل و ابزار های مورد نیاز را در دسترستان قرار دهید.
 2. در قدم بعدی بست های باتری را آزاد کنید. زیرا خطر آتش سوزی وجود دارد.
 3. قوطی کنیستر را از جایش بیرون بکشید زیر این قوطی صافی بنزین است.
 4. پیچ های صافی بنزین را با اچار 10 باز کنید.
 5. بست های فنری شلنگ بالایی بنزین را آزاد کنید.
 6. بست های زیری صافی را با انبر دست آزاد کنید با احتیاط ودقت لازم، عجله نکنید.
 7. در صورت نیاز ماشین را با جک بالا بفرستید
 8. یک سطل زیر فیلتر سوخت بگذارید.
 9. صافی کهنه را از جایش بیرون بکشید.
 10. فیلتر جدید را داخل براکت بگذارید.
 11. فیلتر سوخت را به مسیر خط سوخت متصل نمائید.
 12. مسیر های سوخت را مانند قبل به بخش جلو و عقب فیلتر بچسبانید.
 13. خودرو را از روی پایه ‌های جک پایین بیاورید.
 14. در پایان از فرد دیگری بخواهید خودرو را روشن کرده وگاز بدهد.
 15. پس از اطمینان از عدم نشتی می توانید با خودرو حرکت نمائید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید فیلتر بنزین خودرو

برند

از برندهای به نام و معتبری که دارای کیفیت قابل قبولی در میان محصولات صافی بنزین ماشین هستند، به پاسیکو، دیناپارت و تیناکو می توان اشاره کرد.

قیمت

فیلتر بنزین در بازار با قیمت و برندهای مختلفی عرضه می‌شود. به طور کلی فیلتر بنزین قیمت بالایی ندارد بنابراین بهتر است برای تعویض آن تعلل نکنید چرا که عدم تعویض این قطعه پیامدها و هزینه‌های مختلفی در آینده برای شما در بر خواهد داشت.

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید فیلتر بنزین خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

نکته خرید - قیمت روز فیلتر سوخت خودرو کیا جنیون پارتس مدل 311123r000 خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

فیلتر سوخت یکی از مهمترین عوامل افزایش ضریب اطمینان عملکرد خودرو می باشد . تعویض به موقع فیلتر سوخت باعث افزایش عمر پمپ سوخت می شود ،استفاده از محصول اورجینال باعث افزایش ضریب اطمینان محصول می گردد.

بیشتر بدانید . . . !
نکته خرید - قیمت روز فیلتر بنزین خودرو مدل 9399 بسته 250 عددی خرید
اطلاعات بیشتر . . .

معرفی

فیلتر بنزین یا صافی بنزین مثل سایر قطعات خودرو، یک عنصر کاملا ضروری برای عملکرد صحیح موتور خودرو است. خودروی شما از بنزین داخل باک سوخت خود برای روشن کردن موتور استفاده می‌کند. اما ناخالصی‌های کوچکی مانند خاک، تراشه‌های رنگ، زنگ زدگی، ضایعات یا سایر ذرات آلاینده که در اثر فرسودگی خود باک و یا کثیفی شلنگ‌های انتقال سوخت ایجاد می‌شوند، می‌توانند بر عملکرد موتور شما تأثیر منفی بگذارند. برای جلوگیری از فرسودگی و خرابی نهایی پمپ سوخت و انژکتورها، این آلودگی‌ها باید فیلتر شوند. صافی بنزین داخل باک برای جلوگیری از ورود این ناخالصی‌های کوچک به موتور ماشین شما طراحی شده است. فیلتر یا صافی بنزین داخل باک در واقع عملکردی مشابه فیلتر هوا دارد و قبل از اینکه ذرات کوچک بتوانند وارد موتور شما شوند، آن‌ها را در یک مدیای مخصوص، به دام می‌اندازد. صافی بنزین آهنربا دار ،علاوه بر کاربرد برای خودروهای پراید کاربراتوری، برای خودروهای همرده ی کاربراتوری نیز استفاده می شود. این فیلترهای آهنربادار برای کارهای صنعتی و کمک به فیلتر سوخت خودروهای نیمه سنگین (مانند خاور) نیز توسط تعمیرکاران محترم استفاده می شود.

بیشتر بدانید . . . !

نظر دهید

پاسخ دهید

دیجی پرایم
Logo