دیجی پرایم - راهنمای خرید اگزوز خودرو

راهنمای خرید اگزوز خودرو

اگزوز قطعه ای در وسایل نقلیه است که دود حاصل از واکنش شیمیایی ایجاد شده در داخل سیلندر را به بیرون از خودرو منتقل می‌کند. در حال حاضر ویژگی‌های اگزوز گسترش پیدا کرده و وظیفه های دیگری عهده دار شده است. با ادامه مقاله راهنمای خرید اگزوز خودرو همراه ما باشید، تا با این وسیله کاربردی در وسایل نقلیه بیشتر آشنا شوید.

وظایف اگزوز خودرو

از وظایف اگزوز می توان به مواردی چون کاهش آلودگی، کاهش صدا و کاهش دما اشاره کرد.

اگزوزها به طور کلی از سه بخش اتصال به موتور، میانی و انتهایی تولید می‌شوند، که عمل کاتالیست به دلیل احتیاج دمای 800 درجه سانتی گراد در بخش اتصال به موتور قرار داده شده است. بخش های دوم و سوم در کاهش صدا و دما موثر هستند.

اگزوزها برای خارج کردن گازهای خطرناک که از سوزاندن سوخت ایجاد شده اند، تاثیر زیادی دارد.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید اگزوز خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

ساختار اگزوز خودرو

سیستم خروجی دود خودرو از چند قسمت تشکیل می شود، که هرکدام وظایفی به عهده دارند.

کاتالیست: وظیفه تبدیل گاز های سمی به آب، دی اکسید کربن و گازهای کم خطر را دارد.

لوله سر اگزوز: وظیفه جهت دهی به دودهای خروجی را دارد.

منبع اگزوز: وظیفه منبع اگزوز خودرو کاهش سرعت و صدای گازهای خروجی می باشد. ( منبع ها با توجه به جنس، ابعاد و شکل سوراخ ها، صدای خروجی متفاوتی دارند ).

لوله رابط: لوله ها قسمت های مختلف را به یکدیگر متصل می‌کنند.

لوله اگزوز: مهمترین وظیفه لوله اگزوز ماشین در انتقال مناسب دود به قسمت پشتی خودرو می باشد.

منیفولد خروجی دود: این قطعه وظیفه هدایت دود پیشرانه از مجاری سر سیلندر به لوله اگزوز را بر عهده دارد.

 بروز هرگونه مشکل و خراب شدن در این سیستم، باعث آلودگی های صوتی، افزایش آلاینده‌ها و در نهایت کاهش شتاب خودرو می‌شود.

وجود مشکلاتی مانند پوسیدگی، شکستگی و سوراخ شدن منبع سیستم خروجی دود شایع می‌باشد.

اگزوز خودرو عملکردی مکانیکی ندارد و به طور عامیانه دودکش خودرو می باشد. اما اگر با دید مهندسی نگاه کنید، به اهمیت این قطعه مهم پی خواهید برد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید اگزوز خودرو

انواع اگزوز خودرو

به طور کلی اگزوز های متفاوتی در صنعت خودرو به کار گرفته شده اند. در این قسمت به یکایک آنها می پردازیم.

 1. اگزوز تک خروجی
 2. اگزوز دوگانه
 3. اگزوز دوگانه مخالف
 4. اگزوز دو طرفه
 5. اگزوز High performance
 6. اگزوز ریموت دار

اگزوز تک خروجی خودرو

این نمونه اگزوزها از رایج ترین و البته ارزان ترین نمونه در بین اگزوز‌ها هستند. به طور معمول تمامی اگزوز‌هایی که در وسایل نقلیه جای گذاشته می‌شوند، از این نمونه است. اما در حال حاضر اگزوزهای تک خروجی فقط در وسایل نقلیه ای که میزان دود خروجی کمی دارند استفاده می شود. زیرا در صورت استفاده در خودروهایی که حجم احتراق بالایی دارند، مصرف سوخت افزایش پیدا می‌کند.

اگزوز دوگانه خودرو

امروزه اگزوزهای دوگانه تبدیل به پرمصرف ترین نوع اگزوز در صنعت خودروسازی شده اند. با به کارگیری فناوری توربو شارژ در خودروهای امروزی، ایجاد خروجی های قوی تر امری ناگزیر است. اگزوزهای دوگانه با وجود مخزن بزرگتر، دود بیشتری را نسبت به نوع تک خروجی به بیرون انتقال می‌دهند. از مزیت این نمونه اگزوز، کاهش مصرف سوخت می باشد. کاین امر منجر به توسعه و رشد صنعت خودروسازی شده است.

اگزوز دوگانه مخالف خودرو

با وجود اینکه اگزوز های دوگانه مزایای زیادی داشتند، اما به دلیل جنس مخزن باعث عدم خم شدن میله های آن می شد. بنابراین خودروسازها امکان استفاده در وسایل نقلیه کوچک را نداشتند. سپس مهندسین آمریکایی دست به تولید اگزوز های دوگانه مخالف زدند. این اگزوزها که از مخزن های کوچک و مستطیل شکل درست شده بودند، امکان طراحی لوله ها را به نسبت اندازه خودرو به طراحان این صنعت می دهند.

اگزوزهای مخالف دارای مصرف سوخت بیشتری هستند. اما به دلیل طراحی ویژه خود، به سرعت توسط شرکت های سازنده خودرو مورد استفاده قرار گرفتند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید اگزوز خودرو

اگزوز دوطرفه خودرو

اگزوزهای دو طرفه به دلیل نوع ساختار ، پیچ و تاب دادن لوله های خروجی و بالا بودن میزان مصرف سوخت هیچ‌گاه مورد استقبال شرکت‌های خودروسازی قرار نگرفتند.

اگزوز High performance

از این نمونه اگزوز در ماشین های مسابقه ای استفاده می‌شود، که مجهز به انشعابات باریکی هستند. خودروسازها با استفاده از اگزوزها، برای بالا بردن شتاب در خودروهای مسابقه ای استفاده می کنند. این اگزوزها گران قیمت بوده و به دلیل ایجاد صدای ناهنجار استفاده در فضاهای عمومی ممنوع هستند.

اگزوز ریموت دار

وجود این قابلیت یکی از علایق ماشین بازها می باشد. با نصب کیت منبع اگزوز ریموت دار، هر بار با فشردن دکمه ریموت، صدای خروجی اگزوز تغییر می کند.

قیمت

با توجه به تمامی موارد گفته شده، قیمت این محصول به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل برند، جنس استاندارد، مدل ماشین و … می شوند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید اگزوز خودرو

سری اگزوز خودرو

در انتها اگر بخواهیم توضیح کوتاهی در مورد سری های اگزوز بدهیم، باید بگوییم که سری اگزوزهای خودرو شاید در نگاه اول باعث ایجاد صداهای متفاوت از خروجی اگزوز خودرو شود، اما به هیچ عنوان نباید آن را تلاشی برای بر هم زدن آسایش دیگران تلقی کرد. انتخاب این وسیله نیز همچون دیگر لوازم جانبی خودروها کاملا سلیقه ای است و افرادی که تمایل به شنیدن صدای مطلوب ماشین خود به هنگام گاز دادن دارند، می توانند از انواع مختلف سری اگزوز ها استفاده نمایند. با ادامه مقاله راهنمای خرید اگزوز خودرو همراهمان باشید.

هنگام خرید سری برای اگزوز ماشین باید به عواملی مانند ابعاد، وزن، نوع صدا، جنس بدنه و نصب آسان آن دقت فراوان کرد.

خلاصه مقاله

 1. اگزوزها وظیفه انتقال دود حاصل از واکنش شیمیایی ایجاد شده در داخل سیلندر را به بیرون از وسیله نقلیه دارند.
 2. از وظایف اگزوز می توان به مواردی چون کاهش آلودگی، کاهش صدا و کاهش دما اشاره کرد.
 3. سیستم خروجی دود خودرو از چند قسمت تشکیل می شود، که هرکدام وظایفی به عهده دارند.
 4. اگزوزهای دوگانه از پرمصرف ترین نوع اگزوز در صنعت خودروسازی می باشند.
 5. فرادی که تمایل به شنیدن صدای مطلوب ماشین خود دارند، می توانند از انواع مختلف سری اگزوز ها استفاده نمایند.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید اگزوز خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *