دیجی پرایم - راهنمای خرید روغن موتور خودرو

راهنمای خرید روغن موتور خودرو

وجود سیالات یا به زبان عامیانه مواد مایع، در هر خودرویی نقش بسیار مهم و حیاتی ایفا می‌کند. روغن موتور ها باعث روانکاری، خنک کاری، عدم اصطکاک بین قطعه‌ها، افزایش عمر قطعه‌ها، آب بندی و … می شوند. در حال حاضر انتخاب و خرید یک روغن موتور مناسب و کاربردی از دغدغه اغلب صاحبان خودرو است. انتخاب روغن موتور با کیفیت علاوه بر سلامت هرچه بیشتر موتور، باعث کاهش مصرف سوخت، کاهش آلاینده‌ها و در نهایت کاهش هزینه‌های جاری در استفاده از خودرو می‌شود. پارامترهای ذکر شده در ادامه مقاله راهنمای خرید روغن موتور خودرو باعث انتخاب بهترین نوع این محصول برای وسیله نقلیه شما می شود. لطفاً با ما همراه باشید.

ویژگی های مهم روغن موتور

میزان ویسکوزیته

گرانروی و یا همان ویسکوزیته میزان مقاومت مایع در برابر جاری شدن را بیان می‌کند. این پارامتر از مهم ترین نکات در خرید روغن موتور می باشد. میزان ویسکوزیته با دما رابطه عکس دارد. به طوری که با افزایش دما میزان گرانروی مایع کم می شود. به طور مثال روغن موتورهایی که ویسکوزیته بالاتری دارند، باعث روغن کاری بهتر و عملکرد نرم تر در موتور می‌شوند. روغن هایی که ویسکوزیته بالایی دارند مدت زمان بیشتری برای رسیدن به تمام اجزای موتور و گردش در همه نقاط نیاز دارند. اما روغن موتورهای با ویسکوزیته پایین با شروع کار موتور در مدت زمان کوتاه به تمام اجزای موتور می‌رسند. روغن موتورهای با ویسکوزیته پایین میزان روان کنندگی کمتری دارند. میزان ویسکوزیته و کیفیت تمام روغن ‌موتور ها بر روی بسته بندی آنها قید شده است. با توجه به نوع خودرو، میزان هزینه و دمای محیط زندگی بهترین گزینه را برای استفاده انتخاب کنید.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید روغن موتور خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

استانداردهای روغن موتور

استانداردهای API (موسسه نفت آمریکا) و ACEA (انجمن خودروسازان اروپا) از مهم ترین نکات قید شده بر روی بطری روغن ها است. تمامی روغن موتورهای با کیفیت این دو نشان را دارا می باشند.

به طور حتم مناسب ترین روغن موتور برای خودرو، روغنی است که درون دفترچه راهنما توسط شرکت سازنده قید شده است. در صورت لزوم می توانید از روغن های با کیفیت موجود در بازار بهره ببرید، اما به هیچ عنوان از روغن موتورهای با کیفیت پایین تر از نمونه درج شده درون دفترچه راهنما استفاده نکنید. روغن‌های با کیفیت بالا تر نه تنها ضرری برای موتور نداشته، بلکه باعث عملکرد بهتر در موتور خواهد شد.

غلظت روغن موتور ( SAE )

شاخص SAE برای تعیین میزان ویسکوزیته یا گرانروی روغن ها توسط انجمن مهندسین خودرو بیان شده است. با توجه به شرایط آب و هوایی و نحوه عملکرد از بهترین غلظت روغن موتور استفاده کنید.

مولتی گرید

در حال حاضر روغن هایی که برای استفاده در موتور به کار گرفته می شوند، از نوع مولتی گرید بوده که در برابر دماهای مختلف انعطاف پذیری زیادی از خود نشان می‌دهند. این روغن‌ها توسط مهندسین شرکت های تولید روغن موتور تهیه شده و با نام چهارفصل شناخته می شوند.

در زمان های گذشته و قبل از ساخت روغن های مولتی گرید روغن های نسبتاً ارزان قیمت در بازار وجود داشت که فقط در یک بازه دمایی خاص کارایی داشتند که با نام مونوگرید و سینگل گرید معروف بودند که با نشان SAE 30 نشان داده می شده اند. اما روغن های مولتی گرید با اعدادی مانند 10W-40 نشان داده می شوند.

 1. اصطکاک بین اجزا را کاهش می دهد.
 2. گرما را از چرخه احتراق دور می‌کند.
 3. مواد جانبی ناخواسته را جذب می کند.
 4. زنگ زدگی را به حداقل می رساند.

انواع روغن موتور

روغن موتور ها نسبت به نوع تولید به سه دسته با ویژگی‌های کاربردی تقسیم می‌شوند. در حال حاضر روغن موتور های بهتری با پیشرفت مهندسی خودرو روانه بازار شده است. در ادامه مقاله راهنمای خرید روغن موتور خودرو به سه نوع اصلی این محصول می پردازیم.

روغن موتور سینتتیک

این نوع روغن موتور با مواد شیمیایی به طور کامل در آزمایشگاه های مجهز تولید می شوند. استفاده از این نوع روغن به دلیل بالا بردن توانایی عملکرد در موتور و بهینه کرد موجب افزایش راندمان مصرف سوخت خودرو می شوند. این روغن ها ارزش و کارآیی خود را دیرتر از دست داده که باعث تعویض دیرتر روغن می شود. از تمام فواید استفاده از این محصول که بگذریم، دارای معایبی هم می باشند. که از گران تر بودن و مناسب نبودن برای برخی از وسایل نقلیه به دلیل لغزندگی بیش از حد می‌توان نام برد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید روغن موتور خودرو

روغن موتور نیمه سینتتیک

عملکرد این روغن به نحوی است که از اجزای متحرک موتور به خوبی مراقبت کرده و بسیار مناسب تر و بهتر از روغن موتورهای مینرال هستند. این روغن به اندازه روغن تمام سینتتیک گران نیست، اما تمام ویژگی های کاربردی آن را هم شامل نمی شوند. با استفاده از این روغن موتور حداقل 10 دقیقه بعد از استارت باید صبر کنید، تا موتور گرم شود.

دیجی پرایم - راهنمای خرید روغن موتور خودرو

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید روغن موتور خودرو

روغن موتور معمولی ( مینرال )

پایه اصلی این روغن ها از نفت خام تشکیل می‌شود. روغن موتورهای معمولی از ترکیب چند روغن پایه که شامل پلی اینترنال الفین، هیدروکربن و آلفا الفین ها است،تولید می‌شوند. این محصول ابتدایی ترین و ساده ترین معیارهای مراقبت از موتور را رعایت کرده و قیمت ارزانی دارد. این روغن ها برای آب بندی خودروهای صفر کیلومتر و خودروهایی که موتور ساده‌ای دارند، مناسب می باشند. روغن های معمولی در برابر گرما به سرعت کارایی خود را از دست داده و در سرما شدید هم توانایی محافظت کامل از موتور را ندارند. علاوه بر تمام موارد گفته شده این را هم بدانید که مدت تعویض روغن های معمولی نسبت به سایر روغن ها بیشتر است و تقریباً هر 4000 کیلومتر باید تعویض شوند. این عمل هزینه زیادی را بر جای می‌گذارد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

روغن موتور با کارکرد بالا

با توجه به پیشرفت در تکنولوژی، خودروها توانایی کارکردن بالایی پیدا کرده اند. اگر دارای یک ماشین با کارکرد بالا و قدیمی هستید، بهتر است سراغ روغن موتورهای با کارکرد بالا بروید. نحوه ساخت این روغن ها به گونه ای است که با نفوذ در لابه‌لای واشر‌ها، رینگ ها و درز‌های موتور رفته و باعث به وجود آمدن شرایطی می‌شوند که قطعات شکل اولیه خود را بازسازی کرده و انعطاف‌پذیری بیشتری به دست می آورند. با چنین شرایطی نشت روغن از موتور متوقف شده و شاهد لکه های ریخته شده و به جا مانده از موتور بر روی زمین نخواهید بود.

دیجی پرایم - راهنمای خرید روغن موتور خودرو

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید روغن موتور خودرو

تعیین میزان غلظت روغن موتور

غلظت روغن های موتور با اعدادی مانند 20W-50 ، 05W-40 و 10W-40 بر روی بطری درج می شوند. این اعداد برای تعیین میزان غلظت بسیار کاربردی هستند. عدد اولی که قبل از W قرار دارد، میزان گرانروی در هوای سرد را نشان می دهد. هرچه این عدد پایین‌تر باشد، روغن رقیق تر بوده و نقش مهمی در سلامت خودرو در روزهای سرد ایفا می‌کند. غلظت بالا در روغن باعث کاهش روانکاری قطعات داخلی موتور می شود. عدد بعد از W تحمل درجه حرارت و حفظ گرانروی روغن می باشد. اگر به هر دلیلی دمای داخل موتور بالا رود، ممکن است روغن بیش از اندازه رقیق شده و چسبندگی خود را از دست بدهد. این عمل به هر دلیلی که اتفاق بیفتد، باعث آسیب های فراوانی به اجزای موتور می‌شود. هر چقدر عدد بعد از W بالاتر باشد، روغن در دمای بالا چسبنده تر و سفت تر خواهد بود.

نکات مهم در استفاده از روغن موتور

 1. هیچگاه چند روغن موتور را با هم مخلوط نکنید.
 2. بعد از استارت زدن ماشین چند ثانیه برای روانکاری روغن در نظر داشته باشید.
 3. در صورت اطمینان سازگاری کامل روغن موتور با افزودنی ها، از آنها استفاده کنید. در غیر اینصورت اجتناب کنید.
 4. از روغن موتور هایی که از تاریخ مصرفشان گذشته خریداری نکنید.
 5. عدم سیاه شدن روغن، عدم قابلیت جذب ذرات را مشخص می‌کند. در صورت سیاه نشدن باید عوض شود.
 6. نوع روغن موتور را با توجه به کاتالوگ خودرو انتخاب نمائید.
 7. هنگام خرید روغن موتور باید شرایط آب و هوایی را در نظر داشته باشید.
 8. با هر بار تعویض روغن، فیلتر را هم عوض کنید.

اهمیت افزودنی های روغن موتور

استفاده از افزودنی ها یکی از روش‌های بهتر کردن عملکرد و کیفیت در روغن ها می باشند. افزودنی‌ها از ایجاد لجن و کثیفی جلوگیری می کنند.

نقش افزودنی ها

 1. پاک کننده
 2. پراکنده ساز
 3. ضد خوردگی
 4. اصلاح کننده اصطکاک
 5. کاهنده نقطه ریزش
 6. ضد کف
 7. آنتی اکسیدان

تا انتهای مقاله راهنمای خرید روغن موتور خودرو همراهمان باشید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

 1. روغن موتور ها باعث روانکاری، خنک کاری، عدم اصطکاک بین قطعه‌ها، افزایش عمر قطعه‌ها، آب بندی و … در خودرو می شوند.
 2. میزان ویسکوزیته در روغن موتور از مهم ترین نکات حین خرید می باشد.
 3. به نکات مهم ذکر شده در بالا قبل از خرید روغن موتور توجه کافی داشته باشید.
 4. روغن موتورها دارای انواع متنوعی می باشند. روغن های سنتتیک، نیمه سنتتیک و مینرال جزو اصلی ترین ها محسوب می شوند.
 5. نکات ذکر شده در بالا را هنگام استفاده از روغن موتور با دقت رعایت نمائید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید روغن موتور خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *