دیجی پرایم - راهنمای واشر سر سیلندر خودرو

راهنمای خرید واشر سر سیلندر خودرو

اغلب در بین صحبت هایی که در مورد ماشین و موتور آن انجام می‌شود، یکی از قطعاتی که زیاد درباره آن خواهید شنید و نقل هر محفل در تعمیرگاه خودرو است، قطعه‌ای به نام واشر سرسیلندر است. بعضاً دیده می‌شود بعضی از افراد بدون اطلاع از وظایف آن و همچنین جایگاه آن در ماشین، اهمیت زیادی به آن نمی‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این قطعه حساس در ماشین سواریتان با ادامه مقاله راهنمای خرید واشر سر سیلندر خودرو همراهمان باشید.

واشر سر سیلندر چیست؟

در ابتدا باید گفت که منظور از واشر قطعه ای است که بین دو قطعه دیگر گذاشته می‌شود. این قرارگیری یک فاصله مناسب و استاندارد را ایجاد می کند. جنس واشر سرسیلندر از پنبه نسوز، مس و فولاد است، تا بتوانند حرارت و فشار ناشی از موتور را تحمل کند. وقتی واشر سرسیلندر اتومبیل دفرمه شود، در واقع سوخته است. اگر این قطعه فرم اولیه خود را تحت هر شرایطی از دست بدهد، آب بندی بین سیستم‌های مختلف موتور از بین خواهد رفت.

اجزای تشکیل دهنده واشر سر سیلندر خودرو

این قطعه دارای سه لایه می باشد. لایه مرکزی از فلز مقاوم و محکم ساخته شده که دارای دو لایه بالایی و پایینی از جنس کامپوزیت مقاوم در برابر حرارت است. این لایه ها به عنوان عایق حرارتی عمل می کنند.

واشر سر سیلندر جزو قطعات مصرفی خودرو است. با گذر زمان و ایجاد گرمای بیش از حد موتور، کامپوزیت مقاوم در برابر حرارت خاصیت خود را از دست میدهد. هنگامی که این اتفاق بیفتد لایه محافظ از بین رفته و واشر کاملاً آب می‌شود. هرگونه خللی در واشر سرسیلندر باعث نفوذ آب به محفظه احتراق می شود. ورود آب در نهایت باعث جوش آوردن خودرو می شود. زیرا آب رادیاتور کم کم داخل محفظه احتراق تبخیر می‌شود. تمامی مراحل ذکر شده، مراحل سوختن واشر سرسیلندر است. بنابراین نتیجه می گیریم که عامل اصلی سوختن واشر سرسیلندر حرارت بیش از حد موتور است.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید واشر سر سیلندر خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

وظیفه و نوع عملکرد واشر سرسیلندر

این طور می توان بیان کرد که وظیفه واشر سرسیلندر یکپارچه کردن فضای بین سیلندر و سرسیلندر می باشد. به اصطلاح عامیانه فضای بین سیلندر و سرسیلندر را آب بندی می کنند. این عملکرد از بیرون رفتن گاز از محیط احتراق، نشت آب از کانال‌های آب و البته نشت روغن از کانال‌های روغن جلوگیری کند. از طرفی دیگر هم مانع از ترکیب آب رادیاتور و روغن موتور می شود. آب بندی واشر سرسیلندر امری قابل اهمیت بوده، به گونه‌ای که نشتی گاز در عملکرد موتور تاثیر گذار است. خرابی در این قطعه موجب کاهش راندمان و کند عمل کردن موتور می شود.

علاوه بر این واشر سر سیلندر از ورودی هوای متراکم سر پیستون به داخل مایع خنک کننده آب رادیاتور جلوگیری به عمل می آورد. عمر مفید این قطعه بستگی به طرز استفاده از ماشین دارد. به طور متوسط به ازای هر 100 هزار کیلومتر بهتر است که تعویض شود.

نکته: دراین میان واشرهای سرسیلندر از جنس مس بهترین آب بندی را دارا هستند.

خصوصیات مهم در مورد واشر سر سیلندر خودرو

 1. واشر سر سیلندر ماشین از ضریب حرارت بالایی برخوردار است. به این معنا که یک واشر سر سیلندر مطلوب دارای ضریب انتقال حرارتی بالا است. به این گونه می تواند حرارت را به‌خوبی انتقال داده و نسوزد.
 2. واشر سر سیلندر از تراکم پذیری بالایی برخوردار است. به نحوی که پستی و بلندی های سطوح سرسیلندر و بلوک را می پوشاند. با بستن پیچ های سرسیلندر، عمل تراکم پذیری به خوبی انجام می شود.
 3. واشر سر سیلندر از جنس مسی حرارت را به خوبی انتقال می‌دهد. در حین اینکه تراکم پذیری بالایی دارد. اما از لحاظ هزینه قیمت بالایی ندارد.
 4. در حال حاظر به دلیل مقاومت بالا در برابر فشار وارد شده، بلوکه سیلندرها سبک تر و قابل انعطاف تر از قبل ساخته می‌شوند. در بعضی از موتورها از سرسیلندر آلومینیوم و بلوکه فولادی استفاده می گردد. البته برای بهبود عملکرد واشر ها نوع ترکیبی آنها بیشتر استفاده می شود. مانند واشرهای آسبستی – مسی، آسبستی – فولادی، آسبستی با حلقه هاهی فولادی.

دیجی پرایم - راهنمای خرید واشر سر سیلندر خودرو

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید واشر سر سیلندر خودرو

دلایل اصلی سوختن واشر سر سیلندر خودرو

 1. اصطحکاک موتور به دلیل کارکرد زیاد
 2. نبستن درست واشر توسط تعمیرکار
 3.  گرم شدن بیش از حد موتور به دلیل خرابی فن یا ترموستات

گاهی این سوال برای اغلب رانندگان پیش می آید که چرا اصلاً واشر سر سیلندر میسوزد. به طور حتم گاهی برایتان پیش آمده که هنگام رانندگی داخل جاده یا در شهر، خودرو شما حرکت نکند و یا دچار مشکل شده باشد. بد کاری موتور یا خارج شدن بخار از داخل کاپوت از نشانه های سوختن واشر سرسیلندر می باشد. در این میان سوالاتی از قبیل اینکه علت این اتفاق چیست؟ اولین نظریه و یا ابهامات در این مورد است. اگر آب رادیاتور کم باشد به موتور و واتر پمپ خودرو فشار وارد می شود. این کمبود آب گاهی باعث سوختن واشر سرسیلندر می شود. باید بدانید که سوختن واشر سر سیلندر هزینه سنگینی در بر خواهد داشت. همچنین خوب است بدانید که:

 1. مسدود شدن مجرای عبور آب در موتور
 2. خنک نشدن آب رادیاتور به دلیل رسوب و یا نقص در عملکرد پروانه
 3. نقص فنی در واترپمپ و عدم گردش جریان آب در موتور
 4. تابش شلنگ های ورودی و خروجی آب رادیاتور
 5. رانندگی طولانی در فصل گرما
 6. بالا بودن دمای هوا

از علل شایع سوختن واشر سرسیلندر به شمار می روند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید واشر سر سیلندر خودرو

نکات مهم هنگام خرید واشر سرسیلندر

جنس واشر

همانگونه که در اوایل مطلب اشاره کردیم واشر سر سیلندر از موادی مانند پنبه نسوز، فلز، مس و فولاد ساخته می شود. معمولاً واشری که از فلز بیشتر تشکیل شده است، میزان مقاومت بالایی دارد. مثلاً واشر سرسیلندر 206 تیپ 5 و 6 که میزان فلز بیشتری نسبت به پنبه نسوز دارد، دیرتر خراب می شود.

نوع واشر

واشر سرسیلندرها انواع متنوعی در بازار وجود دارند. در واقع هر خودرو با توجه به دمای موتور، واشر سرسیلندر مربوط به خود را دارد. هرگز از مدل‌های شبیه به هم نمی‌توان برای خودرو استفاده کرد.

برند واشر

در بازار برندهای گوناگونی از واشرها وجود دارند. با هماهنگی ایندگی خودرو و یا ختی تعمیرکار خودروی خود بهترین گزینه را خریداری نمائید. با ادامه مقاله  راهنمای خرید واشر سر سیلندر خودرو همرامان باشید.

نوع بسته بندی

شما می توانید از نوع بسته بندی به اصل بودن کالا پی ببرید. کالاهای با کیفیت و اصل همیشه بسته بندی پلمپ شده با مارک ها و لیبل شرکت سازنده آن قطعه همراه می باشند.

گارانتی

همیشه باید به دنبال قطعاتی باشید که دارای گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر باشند. زیرا شرکت های معتبر کالای بی کیفیت خود را ضمانت نمی‌کنند. در غیر این صورت هزینه‌های زیادی برایشان در پی خواهد داشت.

قیمت واشر

قیمت نقش به سزایی در انتخاب واشر مورد نظر دارد. قبل از اقدام به خرید واشر ابتدا میزان پرداخت هزینه برای خرید واشر را مشخص نمائید. در این حالت خود به خود بسیاری از نمونه ها از دایره انتخاب شما حذف می شوند. البته باید این را هم بگوییم که انتخاب واشر با کیفیت باید در اولویت قرار داشته باشد.

علائم سوختن واشر سرسیلندر خودرو

 1. صدای چکه کردن آب از پشت داشبورد ماشین.
 2. کمشدن آب رادیاتور هنگامی که سیستم خنک کننده سالم است.
 3. شلنگ های اتصالی رادیاتور متورم می شود.
 4. دیده شدن روغن در مخزن رادیاتور.
 5. لرزش موتور و خروج دود سفید هنگام روشن کردن خودرو.
 6. خارج شدن آب از اگزوز
 7. روغن موتور تغییر رنگ داده و به رنگ شیری در می آید.

هر چند وقت یکبار این قطعه باید تست شده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمائید. البته باید در نظر داشت که واشر سر سیلندر جزو قطعات مصرفی در خودرو محسوب می شود. این امر طبیعی است که با گذشت زمان دچار آسیب شود. با مشاهده علائم ذکر شده در بالا، هر چه سریعتر باید برای تعمیر آن اقدام کرد.

همانگونه که در بالا به برخی از علائم سوختگی واشر سرسیلندر اشاره کردیم، در اینجا سه روش حرفه ای که می توان به واشر سوزی سرسیلندر پی برد را نام می بریم.

 1. روش آزمایش ولتاژ
 2. روش تست مونوکسید کربن
 3. روش کمپرس سنجی سیلندر

شایان ذکر است سوختن واشر در یک لحظه و یک مورد خاصی رخ نمی‌دهد. اول آب رادیاتور داغ می‌شود. حرارت بالا می‌رود و چند دقیقه بعد آمپر به خط قرمز که نشان دهنده صدمه دیدن واشر است، می رسد. با مشاهده چنین وضعیتی از ادامه مسیر به رانندگی امتناع کنید. با یاد داشته باشید خودرو را به وسیله بکسل به تعمیرگاه برسانید. فراموش نکنید که نادیده گرفتن این موضوع هزینه های زیادی را برایتان در بر خواهد داشت.

نکات مهم درصورت مشاهده علائم سوختگی و نقص در واشر سر سیلندر خودرو

هنگامی که مشاهده کردید واشر سرسیلندر سوخته است، و یا احتمال سوختگی آن وجود دارد، هرگز با خودرو حرکت نکنید. زیرا با نادیده گرفتن آن احتمال آسیب‌های جدی تر افزایش می یابد. ادامه رانندگی با چنین مشکلی آسیب جدی به موتور می‌زند. بلکه موجب می‌شود به جای تعویض واشر اجبار به تعویض و یا تعمیر موتور شوید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید واشر سر سیلندر خودرو

بهترین کار در زمان اطلاع از خرابی واشر سر سیلندر این است که، درب مخزن روغن موتور را باز کنید. با این عمل آبی که با روغن مخلوط شده بخار می شود.

یادآوری: بهترین حالت ممکن برای رسیدن به تعمیرگاه استفاده از یدکش می باشد.

قلب تپنده در هر ماشینی موتور آن است. موتور به عنوان یک عضو حیاتی در خودرو به شمار می‌رود. با وجود آسیب و یا سوختن واشر سرسیلندر زمینه‌سازی آسیب های جدی به این عضو حیاتی مهیا می شود.

نکته: هنگام خرید خودروی دست دوم حتماً از سلامت واشر سرسیلندر از سوی کارشناس خودرو اطمینان خاطر حاصل نمائید.

نحوه تعویض واشر سر سیلندر خودرو

برای تعویض واشر سرسیلندر نکات قابل توجهی وجود دارد که باید مورد اهمیت قرار گیرند. به خاطر داشته باشید که باز کردن واشر سر سیلندر کار هر کسی نبوده و اگر دست به آچار نیستید، حتما از یک تعمیرکار ماهر در این زمینه کمک بخواهید. در غیر این صورت موارد ذکر شده در ادامه را با دقت انجام دهید.

 1. هنگام تعویض واشر باید خودرو کاملا سرد باشد.
 2. آب رادیاتور را تخلیه کنید.
 3. به وسیله ابزارهای کمکی، بست های باطری و سینی باطری خودرو را باز کنید.
 4. باتری را برداشته و سپس اقدام به باز کردن قاب فیلتر هوا کنید.
 5. با کمک بکس 13 و جغجغه پیچ های منوفیلد هوا را باز کرده و به عقب بکشانید.
 6. با بکس 10 سرپوش میل‌سوپاپ را باز کنید.
 7. شلنگ های بخاری و ترموستات و کویل دوبل را باز کرده و وایر ها را از شمع ها جدا کنید.
 8. سوکت کویل دوبل و فشنگی آب را به همراه پیچ نگهدارنده گژ روغن باز کنید.
 9. با پیچ آلن 8 بالانس تعادل سمت تسمه تایم را باز کرده و با بکس، دوعدد پیچ قاب بالایی تسمه تایم را آزاد کنید.
 10. چرخ دنده تسمه تایم را روی تایم گذاشته، آن را آزاد کرده و چرخ دنده را باز نمائید.
 11. مقداری روغن ترمز به پیچ های گلویی اگزوز زده و آن را باز نمائید.
 12. به کمک t55 و دسته بکس، پیچ‌های سرسیلندر را باز کنید.
 13. موتور را با استفاده از جک زیر پیچ کارتر مهار کرده و دسته موتور را باز کنید.
 14. تمامی پیچ های سرسیلندر را باز نمائید. هنگام باز کردن به محل قرارگیری پیچ‌ها توجه کرده تا آن‌ها را سر جای خود قرار دهید.
 15. از فرد دیگری برای باز کردن و بیرن کشیدن سر سیلندر کمک بگیرید.
 16. اکنون می توانید به تعویض واشر سرسیلندر خودرو خود بپردازید.
 17. توجه داشته باشید که علامت top واشر سرسیلندر به سمت بالا باشد و سوراخ‌های آن گوشه سیلندر قرار گیرد.
 18. هنگام بستن قطعات باز شده مراحل باز کردن را بلعکس انجام دهید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید واشر سر سیلندر خودرو

نحوه شستشوی واشر سرسیلندر خودرو

هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. هر راننده ای می‌توانند نحوه شستشوی سرسیلندر را از رسوبات کربن برای خود انتخاب کند. زیرا این قطعه از فلز ساخته شده که به راحتی هر گونه تاثیر شیمیایی را تحمل می‌کند. پیشنهاد برخی از افراد برای شستشوی آن آستون با سوخت دیزل است. برخی از افراد دیگر پودر یا مایعات شستشو را انتخاب می کنند که تفاوت زیادی بین این دو نیست. بلکه به راحتی می‌توانید از محصولات تمیزکننده و شستشوی های خانگی استفاده نمائید.

خلاصه مقاله

 1. واشر یک فاصله مناسب و استاندارد را در بین دو قطعه ایجاد می کند.
 2. جنس واشر سرسیلندر از پنبه نسوز، مس و فولاد است، تا بتوانند حرارت و فشار ناشی از موتور را تحمل کند.
 3. اگر این قطعه فرم اولیه خود را تحت هر شرایطی از دست بدهد، آب بندی بین سیستم‌های مختلف موتور از بین خواهد رفت.
 4. واشر سر سیلندر جزو قطعات مصرفی خودرو است.
 5. وظیفه واشر سرسیلندر یکپارچه کردن فضای بین سیلندر و سرسیلندر می باشد.
 6. واشر سر سیلندر از ورودی هوای متراکم سر پیستون به داخل مایع خنک کننده آب رادیاتور جلوگیری به عمل می آورد.
 7. یک واشر سر سیلندر مطلوب باید دارای ضریب انتقال حرارتی بالا باشد.
 8. عوامل زیادی باعث خرابی در واشر سر سیلندر خودرو می شوند.
 9. هنگامی که مشاهده کردید واشر سرسیلندر سوخته است، و یا احتمال سوختگی آن وجود دارد، هرگز با خودرو حرکت نکنید.
 10. هنگام خرید این قطعه به نکات ذکر شده در بالا دقت کافی داشته باشد.
 11. تعویض واشر سر سیلندر را برای جلوگیری از هزینه های جاری به دست یک فرد ماهر بسپارید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید واشر سر سیلندر خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

 1. بازتاب: راهنمای خرید سر سیلندر خودرو - فروشگاه اینترنتی و مجله ی راهنمای خرید دیجی پرایم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *