دیجی پرایم - راهنمای خرید کویل خودرو

راهنمای خرید کویل خودرو

کویل یکی از عناصر اصلی خودرو محسوب شده و جزو قطعات برقی می باشد. این قطعه حساس نقش مهمی در جرقه زنی و تولید انرژی برای حرکت خودرو ایفا می کند. عملکرد کویل برای ایجاد نیرو است، که به چهار مرحله تراکم، مکش، تخلیه، انفجار تقسیم بندی می شود. کوئل در خودرو به کامپیوتر مرکزی ECU متصل است و با توجه به دستوراتی که از سوی آن صادر می شود، عمل جرقه زنی و میزان آن را تنظیم می کند. از آنجا که باتری خودرو تنها توانایی تامین 12 ولت انرژی را دارد، باید ولتاژ از باتری به کویل برسد. ولتاژ در کویل تقویت شده و باعث می‌شود شمع‌ها ولتاژ مناسب برای جرقه‌زنی را داشته باشند. تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید کویل خودرو سعی در معرفی هرچه بیشتر و بهتر این قطعه در خودرو دارد. لطفا با ما همراه باشید.

کویل چیست؟

کویل ها سیم پیچ های القایی هستند که در سیستم جرقه زنی خودرو قرار می گیرند و جریان برق با ولتاژ بالا را تولید می کنند.

انواع کویل خودرو

کویل ها به دو دسته با وایر و بدون وایر تقسیم بندی می شوند.

کویل بدون وایر

کویل های با وایر دارای مزیت های بی شماری می باشند. از جمله حذف وایر، مقاومت و افت ولتاژ کمتر و … . کویل های بدون وایر خود در دو دسته دوبل و تکی طراحی و تولید می شوند.

کویل با وایر

این کویل ها که در دو نوع معمولی ( در خودروهای کاربراتوری و یا خودروهای انژکتوری دارای دلکو استفاده می شود ) و دوبل ( در خودروهای انژکتوری استفاده می شود ) طراحی و تولید می شوند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید کویل خودرو

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید کویل خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

اجزای سازنده کویل خودرو

موارد زیر اجزای سازنده یک کویل تکی می باشد.

 1. سیم پیچی با دور بالا
 2. سیم پیچی با دور پایین
 3. مغزی
 4. دلکو

اصول کار کوئل خودرو بر اساس القای جریان الکتریکی بین سیم پیچی های درون آن می باشد. این عملکرد سنگ بنای کویل ها به حساب می آید.

سیم پیچ موجود در این وسیله، قطعه سیمی است که بدور محوری با فواصل یکسان بدون اتصال حلقه ها با یکدیگر متصل و پیچیده می شود.

اساس کار کویل مغزی درونی و دو سیم پیچ می باشد. این دو سیم پیچ به دور مغزی مرکزی پیچیده می شود. سیم پیچ ها به دو دسته ثانویه و اولیه تقسیم می شوند. ثانویه دور بسیار بالایی دارد و حول این سیم پیچ، سیم پیچ اولیه با دورکم نصب می شود. این جریان که به دو سر باطری متصل است وارد سیم پیچ اولیه شده و باعث القای مغناطیسی در سیم پیچ ثانویه می شود. سپس پس از طی این مراحل سیم پیچ ثانویه ولتاژ را چندین برابر می کند.

قطعه ای به نام دلکو پس از تولید ولتاژ، آن را مهار و منظم می کند. این عملکرد در این قطعات باعث می شود شمع ها در زمان مناسب جرقه بزنند. درون تمامی دلکوها قطعه ای پلاتینی وجود دارد که وظیفه کنترل ولتاژ خروجی از کویل را بر عهده دارد.

کویل های مصرفی توسط شرکت های خودروسازی به سه نوع تقسیم بندی می شوند.

 1. نوع اول مربوط به خانواده پژو 206 و 207 و تندر ۹۰ می‌باشد. در این نوع ماشین ها، هر سیلندر و شمع دارای کوئل و دلکوی مجزا می‌باشد. ویژگی منحصر به فرد در این نوع طراحی به این نحو است که در صورت خرابی هر بخش، فقط همان بخش تعویض می‌گردد و دیگر نیاز به تعویض کل قطعات نیست.
 2. کویل بیشتر در خودروهای کاربراتوری استفاده می ‌شود. دارای یک استوانه فلزی با ساختاری از جنس خود کویل است. یک دلکو وظیفه مرتب سازی جرقه ها را در بر دارد.
 3. این نوع از کویل ها، کویل های مصرفی پراید و بیشتر خانواده پژو می‌باشد. که یک کویل مجزا مانند حالت قبل، اختلاف پتانسیل مصرفی شمع هارا تامین می‌کند.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید کویل خودرو

عوامل خرابی کویل خودرو

برخی از رانندگان بر حسب عادت برای اطمینان از عدم خرابی سیستم جرقه زنی، با یک پیچ گوشتی سر وایرها را به بدنه خودرو متصل می کردند. امروزه کارشناسان توصیه می کنند که این کار را برای خودروهای انژکتوری انجام ندهید. در خودروهای انژکتوری این کار باعث آسیب دیدن کامپیوتر مرکزی ESU خودرو می شود. به طور کلی هنگام خرابی کویل ماشین بهتر است به تعمیرگاه و افراد متخصص مراجعه نمائید. زیرا آنها با استفاده از وسایل و دستگاه های مخصوص امکان بررسی این مشکل را به راحتی دارند. تعمیرکاران می توانند با کمک دستگاه دیاگ منشا خرابی کویل را پیدا کنند و یکباره به سراغ تعمیر همان قطعه یا محل نیز بروند.

از عواملی که باعث خرابی در این قطعه می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. سوختن براثر گرما و فشار جریان برق
 2. کارکرد طولانی
 3. استفاده از کویل بی کیفیت و نامرغوب
 4. عملکرد نادرست باتری یا اتصالات آن
 5. برق دزدی در برخی اتصالات مرتبط با کویل یا خود آن

دیجی پرایم - بهترین راهنما

علائم خرابی کویل خودرو

خرابی در کویل خودرو، منجر به خرابی سایر قطعات از جمله موتور ماشین می‌شود. بنابراین بهتر است علائم خرابی در این قطعه را به خوبی بشناسید، و در صورت مشاهده هر کدام از آن علائم سریعا اقدام نمائید.

صدای بلند و آزاردهنده: نمونه بارز خرابی کویل شنیدن صدایی شبیه به انفجار می باشد. زمانی که کویل معیوب باشد، نمی تواند ولتاژ کافی تولید کند. عدم تامین ولتاژ کافی در کویل برای شمع ها، باعث احتراق ناقص شده و بخشی از سوخت به صورت بلا استفاده باقی می ماند. نهایتا این سوخت اضافی احتراق از طریق اگزوز خارج می شود. اما گاهی اوقات این سوخت در حین خارج شدن منفجر می شود. این انفجار صدای بلندی را ایجاد می کند. وجود این اتفاقات در زمان تامین ولتاژ باعث ایجاد آسیب های جدی در خودرو می گردد.

البته باید یاد آور شد که تنها علت شنیدن صدا انفجار خرابی کوئل نیست. بلکه اگر شمع ها به خوبی کار نکنند، یا مخلوط سوخت و هوا به قدر کافی (کمتر یا بیشتر از حد مجاز ) نباشد، باعث سبب انفجار در مسیر اگزوز می شود.

نشانه بارز این اتفاق زمانی است که سه حالت زیر را در ماشین خود روئت کنید.

 1. خارج شدن دود سیاه از اگزوز
 2. استشمام بوی تند و قوی
 3. بوی آتش سوزی به دلیل انفجار

در صورت مشاهده چنین علائمی فورا به یک تعمیرکار ماهر برای رفع ایراد مراجعه نمائید. زیرا این خرابی در ابتدای کار بسیار راحت بر طرف می شود. در غیر این صورت با بی توجهی در دراز مدت، باعث ایجاد مشکلات جدی تری در خودرو خواهد شد.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید کویل خودرو

موتور سخت استارت می خورد: هنگامی که شمع ها قدرت کافی برای جرقه زدن را دریافت نکنند، ماشین توانایی روشن شدن را نخواهد داشت.

سخت استارت خوردن در خودروهایی مشاهده می شود که دارای یک کویل احتراق هستند. اگر تمام سیستم به یک کویل وابسته باشد، با بروز کوچکترین مشکلی اتومبیل روشن نخواهد شد.

دقت داشته باشید اگر هنگام استارت زدن صدایی به گوش رسد، احتمالا کویل فعال بوده و فقط توانایی تامین رساندن نیروی لازم به شمع ها برای جرقه زدن را ندارد که در نهایت خودرو روشن نمی شود.

افزایش میزان مصرف سوخت:

زمانی که به طور مداوم از خودروی سواری خود استفاده کنید، متوسط مصرف سوخت دستتان می آید. هرگاه متوجه شدید که مسافت کمتری را با میزان سوخت سابق پیموده اید، به احتمال خیلی زیاد کوئل احتراق آسیب دیده است. هنگامی که شمع ها نیروی لازم جهت جرقه زدن را دریافت نمی کنند، سیستم با تزریق سوخت بیشتر سعی در جبران دارد.

دلایل دیگری که باعث می شود سوخت شما زودتر از میانگین همیشگی تمام شود، ممکن است سنسور معیوب اکسیژن یا انژکتور باشد که برای تشخیص باید سیستم داخلی ماشین به طور کامل توسط یک تعمیرکار ماهر مورد بررسی واقع شود.

روغن ریزی: بیش از حد گرم شدن کویل احتراق نشانه معیوب بودن آن است، که در پی آن نشت روغن را به دنبال دارد. زیرا محفظه روغن که کوئل در آن جای گرفته است، به علت گرمای بیش از حد ترک بر می دارد. البته باید ذکر کرد که شمع ها به دلیل فرسودگی بیشتر دچار شکاف شوند و کویل برای جرقه زدن شمع ناچار به تولید انرژی با ولتاژ بالاتر شود. تولید کردن انرژی با این ولتاژ بالا باعث گرم شدن بیشتر می‌شود. این عملکرد در نهایت نشتی روغن را به دنبال خواهد داشت.

دیجی پرایم - راهنمای خرید کویل خودرو

ضعیف شدن کویل

اگر عملکرد کویل ضعیف شود، باعث لرزش موتور ماشین می شود. البته در زمانی که پای شما بر روی پدال گاز قرار دارد، لرزش را احساس نخواهید کرد. در صورت کاهش سرعت، لرزش به خوبی احساس می شود. با ادامه مقاله راهنمای خرید کویل خودرو همراهمان باشید.

نحوه تست کوئل احتراق

برای تست و اطلاع از وجود خرابی در کوئل احتراق کافیست چند مرحله زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1.  در زمان خاموش بودن خودرو، درب کاپوت را باز کرده و کویل احتراق را پیدا کنید. ( جایگاه کوئل در هر خودرو متفاوت است)
 2. یکی از سیم ها را از قسمت برق شمع جدا کنید، بهتر است آن را با سوکت جدا کنید.
 3. یک سیم دیگر را به دقت به قسمتی که جدا کرده اید متصل کنید.
 4. سیم متصل شده به شمع را به هر فلزی در اطراف ماشین خود وصل نمائید..
 5.  فیوز (رله) پمپ سوخت را بردارید.
 6. از فردی دیگر برای استارت زدن ماشین کمک بگیرید.
 7. در صورت عدم خرابی در کویل احتراق، باید در حین استارت خوردن، یک جرقه آبی در بخش سیمی که به شمع متصل کرده اید و قسمتی که به یک فلز اتصال دارد (در مرحله 4) مشاهده کنید.
 8. تمامی مراحل بالا را با دقت و به دستی تست نمائید.

نحوه تعویض کویل خودرو

قبل از اینکه در مورد تعویض کویل تصمیمی بگیرید، از خرابی آن اطمینان حاصل نمائید. زیرا تعویض در زمان نامناسب می‌تواند هزینه‌های زیادی را در بر داشته باشد. پیشنهاد می شود قبل از تعویض کویل، شمع ها را هم بررسی کنید. زیرا در صورت خرابی شمع ها فشار زیادی به کویل وارد می شود.

 1. باتری و محفظه باتری را جدا کنید. زیرا مانع دسترسی آسان به کویل می باشند.
 2. وایرهای شمع را از کویل جدا کنید.
 3. محل اتصال وایرها را به خوبی در یاد داشته باشید.
 4. کانکتور سیم کشی مدار اولیه کویل دوبل را جدا نمائید.
 5. پیچ های اتصال به سرسیلندر را باز کنید.
 6. کویل معیوب را بردارید.
 7. برای اتصال کویل جدید تمامی مراحل را برعکس انجام دهید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید

تعمیر کویل دوبل

مطالبی که درباره علائم خرابی و تعویض کوئل بیان شد، فقط برای آشنایی بوده و به شما عزیزان به شدت توصیه میکنیم که در خصوص تعمیرات این قطعه به هیچ عنوان خودتان دست به آچار نشوید. بلکه این قطعه را به یک متخصص واگذار نمائید.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید کویل خودروراهنمای خرید کویل خودرو

نحوه نگهداری صحیح از کویل خودرو

برای نگهداری صحیح از کوئل باید به تمامی قسمت های داخلی آن توجه بسیار زیادی نمود. اگر از شمع خودرو به خوبی و تمیز نگهداری کنید، کمترین خرابی در کویل را خواهید داشت.

به صورت دوره ایی شمع ها را بررسی کنید. درصورت فرسایش اقدام به تعویض نمائید. تعویض به موقع از یک خرابی بزرگ و هزینه سنگین جلوگیری می کند.

بخش کویل و سیم پیچ ها را به دقت مورد بررسی قرار دهید. از احتمال هرگونه نشت روغن یا خرابی سیم پیچ داخلی مطمئن شوید.

همانطور که در بالا ذکر شد، یک کوئل احتراق خراب می تواند موارد زیر را سبب شود.

 1. احتراق تصادفی در موتور و اگزوز
 2. خاموش شدن ناگهانی خودرو در حال حرکت
 3. روشن شدن چراغ موتور
 4. مصرف سوخت بیشتر از میانگین مصرفی
 5. نشت روغن

با این حال اگر از اتومبیل خود به خوبی نگهداری کرده باشید و بررسی های لازم را قبل از خرابی به عمل بیاورید، ممکن است هیچگاه خرابی کویل را مشاهده نکنید.

قیمت

قیمت کویل در بازار به میزان قابل توجهی به نوع خودرو سواریتان بستگی دارد. عمر کویل‌ها به طور دقیق مشخص نیست. زمانی که شاهد ایراداتی در پیشرانه خودرو شدید که مرتبط با این قطعه بود آن را تعویض نمائید.

خلاصه مقاله

 1. کویل یکی از عناصر اصلی خودرو محسوب شده و جزو قطعات برقی می باشد.
 2. عملکرد کویل در 4 مرحله تراکم، مکش، تخلیه، انفجار تقسیم بندی می شود.
 3. کویل ها سیم پیچ های القایی هستند که در سیستم جرقه زنی خودرو قرار می گیرند و جریان برق با ولتاژ بالا را تولید می کنند.
 4. کویل ها از اجزایی مانند سیم پیچی با دور بالا، سیم پیچی با دور پائین، مغزی و دلکو تشکیل می شوند.
 5. کویل ها در دو دسته با وایر و بدون وایر قرار می گیرند.
 6. عوامل متعددی در خرابی کویل نقش دارند. مانند کیفیت نامناسب در کویل، کارکرد طولانی، عملکرد نامناسب باتری و … .
 7. با خرابی کویل، خودرو علائم خاصی را نشان می دهد. آنها را به خوبی بشناسید.
 8. اگر عملکرد کویل ضعیف شود، باعث لرزش موتور ماشین می شود.
 9. برای تست و اطلاع از وجود خرابی در کویل احتراق کافیست مراحل نام برده در مقاله را به درستی طی کنید.
 10. برای نگهداری صحیح از کویل باید به تمامی قسمت های داخلی آن توجه بسیار زیادی نمود.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید کویل خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

 

نویسنده: سوسن حسین زاده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *