دیجی پرایم - راهنمای خرید لنت ترمز خودرو

راهنمای خرید لنت ترمز خودرو

لنت ترمز یکی از مهمترین قسمت های سیستم ترمز در خودروها است. این قطعه با به وجود آوردن اصطکاک با دیسک یا کاسه ترمز باعث ایجاد شتاب منفی در خودرو می‌شود. به طور معمول قدرت سیستم ترمز خودرو 10 برابر و حتی بیشتر از قدرت موتور است. با دانستن وظیفه و نحوه کارایی این قطعه در وسایل نقلیه می توانید بهترین گزینه برای خرید را انتخاب کنید. با مطالعه مقاله راهنمای خرید لنت ترمز خودرو را مطالعه کرده و با ویژگی های این قطعه کاربردی و مهم در خودرو بیشتر آشنا شوید.

وظیفه لنت ترمز

لنت ها با تولید نیروی اصطکاکی مناسب، انرژی جنبشی چرخ متحرک که تحت تاثیر نیروی موتور است را گرفته و به انرژی حرارتی تبدیل می‌کنند. این عملکرد با پخش کردن انرژی حرارتی در فضا باعث توقف و یا کاستن سرعت اتومبیل می‌شود. لنت ها باید ضریب اصطکاک بالا و پایداری داشته باشند، تا با تغییرات درجه حرارت خاصیت خود را حفظ کنند. لنت باید در مقابل ساییدگی استحکام کافی داشته و کاسه ترمز را خراش ندهد.

انواع لنت ترمز از لحاظ ظاهری

 1. لنت ترمز دیسکی
 2. لنت ترمز کفشکی

در حال حاضر اغلب خودروهای تولیدی از لنت‌ ترمز دیسکی استفاده می کنند. در برخی موارد لنت های جلو دیسکی و عقب کفشکی تهیه می شوند، که به آسانی با نگاه کردن به چرخ ها نوع لنت مشخص می‌شود.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید لنت ترمز خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

مواد تشکیل دهنده لنت ترمز

در تولید لنت های ترمز از فرمول های خاصی استفاده می شود که شامل موارد زیر می باشند.

 1. لنت ترمز فلزی
 2. لنت ترمز نیمه فلزی
 3. لنت ترمز سرامیکی
 4. لنت ترمز ارگانیک

لنت ترمز فلزی

در این لنت ها از الیاف فلزی به کار گرفته شده و طول عمر بالا با عملکرد مناسبی دارند. لنت های فلزی میزان کمی صدا تولید کرده و قیمت گرانی دارند. این لنت ها برای خودروهای مسابقه‌ای مناسب هستند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید لنت ترمز خودرو

لنت ترمز نیمه فلزی

این نوع لنت ترمز پرکاربردترین نمونه از لنت ها در خودروهای سواری می باشد. در ساخت لنت ترمزهای نیمه فلزی از فلزات نرم برای استفاده بهتر و بیشتر استفاده شده است. این نوع لنت قدرت ترمز بالایی داشته و به سرعت حرارت را منتقل می‌کند. این لنت ها دارای طول عمر بالا و قیمت مقرون به صرفه می باشند. با ادامه مقاله راهنمای خرید لنت ترمز خودرو همراهمان باشید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

لنت ترمز سرامیکی

در تولید لنت های ترمز نوع سرامیکی از خاک رس و چینی همراه رشته‌های مس به کار گرفته شده است. از مزایای این نوع لنت می توان به عملکرد فوق‌العاده، دوام بالا، بی صدا بودن و در نهایت مقاومت بالا در برابر حرارت اشاره کرد. لنت های سرامیکی در ماشین های اسپرت شهری به کار گرفته می‌شوند و از لحاظ قیمت در بعضی مواقع چندین برابر لنت های دیگر هستند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید لنت ترمز خودرو

لنت ترمز ارگانیک

در تولید این لنت ها از مواد دوستدار محیط زیست و ارگانیک بهره برده شده است. لنت های ارگانیک در مسافت‌های طولانی و یا برخورد با آب عملکرد خوبی نشان نداده و برای کارهای سبک اتومبیل کاربردی می باشند. لنت های ارگانیک طول عمر کوتاه و قیمت ارزانی دارند. به طور معمول در ساخت لنت های ارگانیک از مواد فلزی ناچیزی استفاده می‌شود. به همین دلیل لنت های ارگانیک جزو نرم ترین لنت ها هستند. از عوامل محبوبیت در این لنت ها بازخورد فوق العاده هنگام فشار دادن پدال ترمز می باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید لنت ترمز خودرو

توصیه های مهم در خرید لنت ترمز

 1. نوع لنت ترمز باید متناسب با نوع خودرو باشد.
 2. جنس خوب و با کیفیت بالا خریداری نمائید.
 3. لنت ترمزی خوب است که تحمل دمای بالا را داشته باشد.

زمان تعویض لنت ترمز

در ادامه مقاله راهنمای خرید لنت ترمز خودرو به زمان تعویض لنت ها می پردازیم. لطفا با ما همراه باشید.

همیشه به یاد داشته باشید که لنت ها جزو قطعات مصرفی در خودرو محسوب می‌شوند و باید در فاصله زمانی مشخص اقدام به تعویض آنها کنید. دقت داشته باشید که تعویض زودتر باعث صرف هزینه بوده و در مقابل تعویض دیرتر از موعد مقرر باعث آسیب دیدن سیستم ترمز خودرو خواهد شد.

 1. وقتی لنت ها چرب می‌شوند.
 2. وقتی لنت ها ساییده شده اند.
 3. وقتی لنت ضخامت بیش از حد و فاصله جابجایی کمی داشته باشد.
 4. وقتی از حالت طبیعی خود خارج شده و تغییر شکل بدهد.
 5. لرزش پدال
 6. نامیزان شدن فرمان
 7. صدای غیر طبیعی هنگام ترمز گرفتن
 8. پایین آمدن روغن ترمز
 9. کاهش قدرت ترمزگیری

شایان ذکر است در خودروهای به روز و پیشرفته کنار لنت ها سنسوری تعبیه شده که زمان رو به اتمام لنتها را از طریق هشدار اطلاع می‌دهند.

فاکتور‌های مهم در خرید لنت ترمز

گرما ( لنت‌ ترمزی مناسب است که به حد کافی گرمای تولید شده را از خود دفاع کند.) سر و صدا (لنت‌های ترمز تولید شده از جنس های فولاد و برنز درجه مقاومت بالایی در برابر گرما دارد اما سر و صدای زیادی ایجاد می‌کنند. لنت های سرامیک از لحاظ جنس و سر و صدا مناسب تر می باشد.) ماندگاری و دوام بالا ( لنت های ارگانیک و نیمه فلزی ماندگاری کمی داشته اما نوع سرامیکی از ماندگاری خوبی برخوردار هستند.)

از عوامل دیگری که هنگام خرید لنت باید مورد بررسی قرار گیرد شامل موارد زیر است؛

شرکت سازنده

از برندهای معتبر در ساخت لنت ترمز ها می توان به الیگ، لنت پار، رسا لنت، پی اچ سی والیو، های – کیو، آیسین ادویکس و پلاستکس، بورگ جرمنی، فرودو، برلیانس، سامنس، جک، رنو، سکو، پومکس و … اشاره کرد که از معروفترین برندها در زمینه لنت می باشند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید لنت ترمز خودرو

قیمت

عوامل مختلفی از جمله نوع خودرو، جنس، برند و … در قیمت نهایی لنت ها تأثیرگذار هستند. با توجه به اهمیت این قطعه در سیستم ترمز خودرو سعی در خرید محصولی با کیفیت و برندی معتبر داشته باشید.

ویژگی های ساختاری و ظاهری

لنت ها با خصوصیات ظاهری گوناگون با هدف کاهش صدا، افزایش قدرت ترمز گیری و سازگاری بهتر با دیسک چرخ طراحی و تولید می شوند. که شامل ایجاد شیار بر روی سطح لنت، پخ کردن حاشیه های لنت و هشدار دهنده اتمام لنت می شوند.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

تفاوت لنت های عقب و جلو

لنت ترمزهای جلو با صفحه دیسک صافی که به طور مستقیم با چرخ های جلو ارتباط داشته ساخته می شوند، که در اصطلاح ترمز دیسکی نام دارند. در چرخ های عقب اغلب کفشک های ساخته شده بر روی محور عقب داخل کاسه ای که چرخ ها روی آن سوار است، قرار می‌گیرند. این سیستم عموما در محور عقب اتومبیل ها استفاده می شود. ترمزهای کاسه ای دارای قطعات بسیاری هستند و تعمیر بسیار دشواری دارند. ترمزهای کاسه ای ارزان تر از نوع دیسکی بوده و از مکانیسم ساده تری برخوردار می باشند. به دلیل فشار ترمز بر روی ترمزهای جلو ترمز دستی برای جلوگیری از ترمز کردن های اضافی به کار گرفته می‌شود.

تست های سلامت لنت

تمامی تست های سلامت لنت بر اساس استاندارد 586 ملی ایران انجام می شود. این تست ها شامل تست سایش، تست برش، تست چسبندگی و سختی می شوند.

خلاصه مقاله

 1. لنت ترمز یکی از مهمترین قسمت های سیستم ترمز در خودروها است.
 2. لنت ها با تولید نیروی اصطکاکی مناسب، انرژی جنبشی چرخ متحرک که تحت تاثیر نیروی موتور است را گرفته و به انرژی حرارتی تبدیل می‌کنند.
 3. لنت ها دارای دو نوع دیسکی و کفشکی هستند، که از لحاظ ساختاری در نوع های فلزی، نیمه فلزی، سرامیکی و ارگانیک تولید می شوند.
 4. لنت ها جزو قطعات مصرفی در خودرو محسوب می‌شوند و باید در فاصله زمانی مشخص اقدام به تعویض آنها کنید.
 5. هنگام خرید لنت، فاکتورهای مهم ذکر شده در بالا را مورد بررسی قرار دهید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید لنت ترمز خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *