دیجی پرایم - راهنمای خرید بلبرینگ خودرو

راهنمای خرید بلبرینگ خودرو

بلبرینگ، بال برینگ و یا یاتاقان توپی نمونه‌ی دوار از خانواده یاتاقان ها می‌باشند، که می‌توان بهره وسیعی در تمامی ابزارهای گوناگون و هر چیزی که می تواند بچرخد، از آنها گرفت. بلبرینگ ها توانایی تحمل بارهای شعاعی و محوری را دارند. بلبرینگ ها عموما در قسمت هایی به کار می روند که بار به نسبت کوچک باشد. بار از لایه خارجی به گوی های داخلی اعمال شده و در نهایت فشار وارده به لایه داخلی منتقل می‌شود. به دلیل کروی بودن ظاهر گوی‌ها، نقطه تماس کوچکی با لایه های درونی و بیرونی دارند. در نتیجه توان حرکتی نرمی را به وجود می‌آورند. برای داشتن اطلاعات کامل تر از این قطعه موجود در اتومبیل با ادامه مقاله راهنمای خرید بلبرینگ خودرو همراهمان باشید.

نقش بلبرینگ در خودرو

بلبرینگ ها از مهم‌ترین اجزای موجود در چرخ خودروها می باشند. بلبرینگ ها باعث کاهش صدای چرخش چرخ ها شده و متعلقات آن را کاهش می دهند. از طرفی دیگر هم باعث نرمی و تسهیل حرکت در خودرو می شوند. همانطور که در بالا ذکر شد، محل به کارگیری بلبرینگ ها در قسمت هایی است که بار وارده کوچک باشد. بار از لایه خارجی به گوی ها و سپس بر لایه داخلی منتقل می‌شود. به دلیل کروی بودن گوی ها، نقطه تماسشان با لایه درونی و بیرونی کوچک است. این نوع ساختار برخلاف رولبرینگ ها که سطح تماس زیادی دارند، توانایی حرکت نرم را به وجود می‌آورند.

اجزای بلبرینگ خودرو

به طور کلی می توان از رینگ خارجی، رینگ داخلی، ساچمه و اکثر مواقع درپوش به عنوان اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ نام برد. در بعضی مواقع نسبت به کاربرد بلبرینگ ماشین، ممکن است اجزای آن کم و یا زیاد شود.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید بلبرینگ خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید بلبرینگ خودرو

ترکیبات شیمیایی بلبرینگ و رولبرینگ

بلبرینگ ها و رولبرینگ ها طبق استاندارد های مختلفی که اکثرا بین المللی بوده و یا مورد تائید صنایع کشورهای پیشرفته صنعتی تعیین شده اند، طراحی و  تولید می شوند. استاندارد تولید بلبرینگ و رولبرینگ و حتی ساچمه ها بیانگر مشخصات مکانیکی مانند مشخصات ابعادی و جنس بکار رفته در تولید این قطعات صنعتی که خود معرف مقاومت فشاری و مقاومت محیطی در برابر عوامل خورنده و اکسید کننده است، می باشد. در حال حاضر تولید کنندگان برتر بلبرینگ و رولبرینگ در دنیا از استاندارد های جهانی نیز پیشی گرفته و خود با بکار گیری ترکیباتی دقیق تر از ترکیبات تعیین شده در استانداردها به طراحی و تولید بلبرینگ و رولبرینگ می پردازند.

5 عنصر اصلی در تولید بلبرینگ های فولادی یا آلیاژ فولادی در ترکیب با عنصر آهن با عدد اتمی 53 با درصدهای مختلف به کار گرفته می شوند، که هر یک سبب افزایش و بهبود خواص مکانیکی ترکیبات بلبرینگ و رولبرینگ میشوند. این عناصر عبارتند از:

 1. کربن
 2. سیلیسیم
 3. منیزیوم
 4. کروم
 5. مولیبدنیوم

شایان ذکر است در ترکیبات بلبرینگ استیل از عنصر نیکل نیز تا 8% در کنار کروم برای افزایش مقاومت محیطی استفاده می شود.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید بلبرینگ خودرو

محل قرارگیری بلبرینگ در خودرو

بلبرینگ گیربکس خودرو: این بلبرینگ بر روی شافت اصلی گیربکس نگهدارنده دنده بسته می‌شود.

بلبرینگ چرخ خودرو: این بلبرینگ ها پرمصرف‌ترین، پرتنش ترین و در نهایت فرسایش ترین بلبرینگ ها در خودروها می باشند.

بلبرینگ دینام خودرو: انتخاب مناسب این بلبرینگ باعث انتقال حرارت مناسب و روانکاری بهتر می‌شود. این عملکرد موجب کاهش میزان اصطکاک است.

بلبرینگ کلاچ خودرو: این بلبرینگ دارای طول عمر بیشتری نسبت به سایر بلبرینگ های موجود در خودرو می باشند، که با توجه به نوع ماشین از انواع مختلف بلبرینگ ها و گاهی اوقات رولبرینگ ها مورد استفاده قرار می گیرند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید بلبرینگ خودرو

انواع بلبرینگ خودرو

بلبرینگ ها با توجه به نحوه کارایی و استفاده های گوناگون انواع مختلفی دارند که توانایی تحمل بار مشخص محوری، شعاعی و یا هر دو را دارا می باشند.

 1. بلبرینگ شیار عمیق
 2. بلبرینگ تماس زاویه ای
 3. بلبرینگ کف گرد یک ردیفه
 4. بلبرینگ کف گرد دو ردیفه
 5. بلبرینگ خود تنظیم
 6. بلبرینگ ایگرگ ( این نوع بلبرینگ نمونه تغیر یافته نوع شیار عمیق می باشند. )

رول برینگ ها هم جزو خانواده بلبرینگ ها می باشند. با این تفاوت که تحمل بار بیشتر و سرعت کمتری را شامل می شوند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید بلبرینگ خودرو

 1. رول برینگ استوانه‌ای، استوانه ای کف گرد، استوانه ای ضربدری، استوانه ای پر غلتک
 2. رول برینگ سوزنی، سوزنی با پوسته کشیده شده، سوزنی کف گرد
 3. رول برینگ مخروطی، مخروطی تک ردیفه، مخروطی دو ردیفه
 4. رول برینگ بشکه ای، بشکه ای کف گرد

دیجی پرایم - راهنمای خرید بلبرینگ خودرو

نکات مهم در خرید بلبرینگ خودرو

به طور کلی برای هر کالایی که بدانیم ارزش خرید دارد یا خیر، باید پارامترهایی را مورد بررسی قرار دهید، که بلبرینگ ها هم از این مقوله مستثنا نمی باشند. ایم نکات مهم شامل موارد زیر می شوند؛

 1. قیمت کالا
 2. کیفیت کالا
 3. طول عمر کالا
 4. ارزش خرید
 5. هزینه تعمیر و نگهداری

در این که با افزایش قیمت، کیفیت کالاها افزایش می‌یابد شکی نیست. اما از طرفی دیگر باید در نظر داشت که بالا بودن قیمت هر محصول تا میزان مشخصی قابل توجیه می باشد، و از آن نقطه به بعد ارزش خرید محصول پائین می آید. به هر میزان قیمت در هر کالایی بالا رود، ارزش خرید کم می شود. بنابراین برای اینکه خریدی هوشمندانه و مناسب داشته باشید، باید تمامی پارامترهای مهم در محصول مورد نظرتان وجود داشته باشد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

شماره فنی در بلبرینگ خودرو

در بازار برای خرید بلبرینگ افراد بیشتر سعی در گفتن نام خودرو دارند، تا شماره فنی بلبرینگ. مانند بلبرینگ چرخ عقب پراید، بلبرینگ دینام پژو 405 و … . ولی باید بدانید که تمامی بلبرینگ ها دارای شماره فنی می‌باشند. با ادامه مقاله راهنمای خرید بلبرینگ خودرو همراهمان باشید.

عوامل خرابی بلبرینگ خودرو

تمام قطعات به کار رفته در خودرو پس از مدتی امکان خراب شدن دارند. اما وجود عواملی خرابی زودهنگام را ایجاد کرده و یا تشدید می‌کند. نصب نامناسب از مهم ترین عوامل خرابی در این قطعه محسوب می شود. برای نصب بلبرینگ از روش‌های گوناگون مکانیکی، هیدرولیکی و گرمایی باید بهره گرفت. در غیر این صورت خرابی زودهنگام اتفاق می‌افتد. از عوامل موثر دیگر می‌توان به روانکاری نادرست، عدم عایق کاری صحیح، آب بندی غیرموثر، مقدار بار بیش از حد، انطباق خیلی فشرده و لقی داخلی کمتر نام برد. وجود این عوامل بلبرینگ را دچار ایراد و خرابی می‌کند.

 هر کدام از موارد ذکر شده در بالا تأثیر خاصی بر روی بلبرینگ گذاشته که با بررسی یک بلبرینگ معیوب می‌توان علت‌ خرابی را شناسایی کرده و از بروز مجدد آن جلوگیری کرد. از نشانه های خرابی بلبرینگ ها به موارد زیر می توان اشاره کرد.

 1. پوسته شدن و ایجاد حفره
 2. سایش و کچلی
 3. ترک و لب پریدگی
 4. دندانه شدن
 5. خراش
 6. زنگ زدگی و خوردگی
 7. تغییر رنگ
 8. لکه دار شدن
 9. ایجاد حفره الکتریکی
 10. گیرپاژ

تمام این موارد از نمونه‌های خرابی در بلبرینگ ها می شوند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید بلبرینگ خودرو

علائم خرابی در بلبرینگ خودرو

تمامی قطعات مصرفی در خودرو قبل از خراب شدن کامل، علائمی را بروز می دهند. برای اینکه بتوان خودروی سواری خود را به بهترین نحو ممکن نگهداری کنید، باید با علائم خرابی هر قطعه ای آشنایی داشته باشید. از مهم ترین علائم خرابی در بلبرینگ های خودرو می توان به لرزش فرمان و شنیدن صدا از چرخ ها اشاره کرد. همانگونه که می دانید کاهش صدا بین دو قطعه از وظایف بلبرینگ است. بنابراین اگر صدای ناهنجاری از چرخ ها بشنوید، احتمال خرابی در بلبرینگ ها وجود دارد. این صدای ناهنجار با افزایش سرعت خودرو، بیشتر می شود.

برند

در ساخت بلبرینگ ها کشورهای متعددی سهیم هستند، که هر کدام دارای مزایا و معایب و البته با کیفیت های گوناگون می باشند. از برندهای باکیفیت میتوان به FAG ساخت آلمان، NTN و NSK و KOYO ساخت ژاپن و TIMKEN ساخت آمریکا اشاره کرد.

خلاصه مقاله

 1. بلبرینگ ها از مهم‌ترین اجزای موجود در چرخ خودروها می باشند.
 2. بلبرینگ ها باعث کاهش صدای چرخش چرخ ها می شوند.
 3. بلبرینگ ها عموما از رینگ خارجی، رینگ داخلی، ساچمه و اکثر مواقع درپوش ساخته می شوند.
 4. از بلبرینگ ها در قسمت های مختلف خودرو می توان استفاده کرد. مانند بلبرینگ دینام، بلبرینگ کلاچ و … .
 5. بلبرینگ ها انواع متفاوتی دارند.
 6. هنگام خرید بلبرینگ به عوامل مهمی مانند برند، کیفیت، قیمت و … توجه کافی داشته باشید.
 7. نصب نامناسب از مهم ترین عوامل خرابی در بلبرینگ ها محسوب می شود.
 8. از مهم ترین علائم خرابی در بلبرینگ های خودرو می توان به لرزش فرمان و شنیدن صدا از چرخ ها اشاره کرد.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید بلبرینگ خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *