ام کیو ال یار | mqlyar

راهنمای خرید باتری خودرو

باتری در خودرو مانند قلب تپنده بوده که وظیفه تامین انرژی مورد نیاز را دارد. در حقیقت باتری منبع ذخیره برق در خودرو می باشد، که انتقال نیروی الکتریکی را به قسمت های مربوطه انجام می‌دهد. باتری در دسته لوازم مصرفی خودرو قرار دارد، که در هر چند سال نیاز به تعویض پیدا می کند. تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید باتری خودرو سعی در معرفی هر چه بهتر این محصول دارد. لطفاً با ما همراه باشید.

انواع باتری خودرو

در حال حاضر باتری های موجود در بازار دارای دو نوع می باشند. که شامل باتری های خشک ( سیلد یا اتمی ) و باتری‌های تر ( اسیدی ) می شوند.

باتری تر ( اسیدی )

این باتری‌ها که نمونه قدیمی و ارزان قیمت در میان باتری های خودرو محسوب می شوند، نیاز به نگهداری و شارژ دارند. باتری های اسیدی دارای 6 فضا که داخل تمامی آنها چند صفحه سری مثبت و منفی جای گرفته است. میان صفحه ها با محلولی به نام الکترولیت که 65 درصد آب و 35 درصد اسید است، پر می‌شود. از مشخصه‌های این نوع باتری 6 درب تعبیه شده بر روی باتری می باشد. با باز کردن درپوش ها به راحتی امکان چک کردن سطح الکترولیت را دارید. باتری های اسیدی به تدریج ضعیف شده و به راحتی می توان به پایان رسیدن عمر باتری را پیش‌بینی کرد.

باتری خشک ( سیلد یا اتمی )

این نمونه از باتری‌ها که با پیشرفت تکنولوژی در این محصول به وجود آمده‌اند، در کشور ما خواهان زیادی دارند. تصور اشتباهی که درباره این نوع باتری ها وجود دارد، این است که درون آنها الکترولیت وجود ندارد. اما باید بدانید که باتری های اتمی ( خشک ) هم مانند نوع اسیدی حاوی الکترولیت یا همان اسید است. اما به دلیل جنس و صفحات داخل باتری، میزان الکترولیت و یا اسید کاهش پیدا نمی کند. باتری های اتمی نیاز به مراقبت ندارند.

MF نشانه عدم نیاز به مراقبت از باتری بوده و باتری هایی که این نشان را دارا هستند، جزو باتری های اتمی محسوب می شوند. MF مخفف کلمه Maintenance free می باشد.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید باتری خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

تفاوت باتری های اتمی و اسیدی

تفاوت عمده باتری های اتمی و اسیدی در جنس آلیاژی است که دارند. اما دلایل متنوع دیگری هم باتری های خشک را به نوع اسیدی برتری می‌دهند. که شامل موارد زیر می شوند.

 1. با استفاده از باتری های اتمی نیازی به استفاده از آب اسید نخواهید داشت.
 2. وزن کمتری دارند.
 3. عدم انفجار و امنیت بالاتری دارند.
 4. شارژ خود به خودی پایین‌تر و خروجی برق بیشتری دارند.

به طور کلی باید گفت که باتری های اتمی هیچ نقطه ضعفی نسبت به نوع اسیدی ندارد، الا در صورت معیوب بودن دینام و ایجاد شارژ غیر استاندارد باتری که باعث خشک شدن آن می‌شود. باتری های خشک گران‌ قیمت بوده و برای خرید باید هزینه بیشتری را صرف کنید.

مشخصات ظاهری باتری خودرو

باتری خریداری شده نباید در ظاهر دارای ترک، تورفتگی و برجستگی باشد. بلکه بدنه باتری ماشین باید کاملاً سالم و عاری از هرگونه عیب و نقصی باشد.

در خرید باتری های اسیدی، در پوش ها را چک کرده و از عدم وجود هر گونه ایرادی اطمینان حاصل نمائید.

نکات مهم در خرید باتری خودرو

هنگام خرید باتری خودرو باید ویژگی های مهمی را مورد بررسی قرار دهید، تا دچار مشکل نشوید. با ادامه مقاله راهنمای خرید باتری خودرو همراهمان باشید، تا با نکات مهم خرید این محصول بیشتر آشنا شوید.

آمپراژ باتری خودرو

شرکت های سازنده خودرو، میزان مشخص آمپر مجاز را برای باتری مورد استفاده در خودرو تعیین می‌کند، که نشانگر میزان ذخیره نیروی الکتریکی در باتری می باشد. آمپراژ بالا به این معنا است که باتری توان حفظ بار زیادی را دارد و مدت زمان بیشتری برق دهی می کند. اگر بر روی خودرو، تجهیزات اضافی مانند ساب ووفر، آمپلی فایر، باند و … نصب کرده اید، حتماً از باتری های دارای آمپراژ بالاتر خریداری کنید.

اغلب فروشندگان باتری هنگام خرید توصیه می کنند که اگر تمایل به نصب تجهیزات جانبی مانند نمونه های بالا را دارید، حتما باتری با آمپراژ بالاتر را برگزینید.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید باتری خودرو

ابعاد باتری خودرو

باتری ها دارای ابعاد استاندارد متفاوتی ( 24، 27، 58، 75 و … ) بوده که توسط BCI تعریف شده اند. ( BCI سازمانی است که استانداردهای بعدی برای باتری ها را تعیین می کند.) این شماره ها بر اساس موارد گوناگونی که شامل محل قرارگیری باطری، ابعاد ظاهری، بدنه و … تعیین می‌شوند.

همچنین به یاد داشته باشید، باطری ماشین بر اساس طول، عرض و ارتفاع گروه بندی شده و درون دفترچه راهنما قید می‌شود. هنگام خرید به ابعاد باتری توجه کافی داشته باشید. زیرا ابعاد باید به گونه‌ای باشد که به راحتی درون محفظه مخصوص خود جای گیرد.

مشخصات ظاهری باتری خودرو

باتری خریداری شده نباید در ظاهر دارای ترک، تورفتگی و برجستگی باشد. بلکه بدنه باتری باید کاملاً سالم و عاری از هرگونه عیب و نقصی باشد.

در خرید باتری های اسیدی، در پوش ها را چک کرده و از عدم وجود هر گونه ایرادی اطمینان حاصل نمائید.

تاریخ تولید باتری خودرو

زمان تولید و ساخت باتری تأثیر بسزایی در طول عمر آن دارد. زیرا باتری‌ها از زمانی که در کارخانه تولید می‌شوند، عمرشان شروع می‌شود. پس بهتر است باتری را خریداری کنید که مدت زیادی از زمان تولید آن نگذشته باشد.

شرایط آب و هوایی

نسبت به اقلیم محل سکونت خود نوع باتری را تعیین کنید. باتری هایی که برچسب N بر روی آنها قید شده، برای اقلیم‌های سردسیر بوده و باتری هایی که برچسب S دارند، بهترین گزینه برای مناطق گرمسیر می باشند. باید بدانید که هر نوع باتری برای استفاده در هر شرایط آب و هوایی مناسب نیست.

برند

در حال حاضر کیفیت باتری های ایرانی چیزی از نمونه خارجی کم نمی آورد. اما اگر بخواهیم از برندهای معروف و به نام در این عرصه را نام ببریم، باید به سراغ برندهایی نظیر دوو، دلکور، پوما، شارک و … برویم.

به یاد داشته باشید که باتری های ساخت ایران و کره کیفیت بالاتری نسبت به نمونه های ساخت ترکیه و چین دارند. با ادامه مقاله راهنمای خرید باتری خودرو همراهمان باشید.

گارانتی

گارانتی در این محصول بستگی به شرکت سازنده و اینکه ایرانی است یا خارجی بستگی دارد. معمولاً باتری‌های ایرانی دارای ضمانت نامه یک ساله و نمونه خارجی ضمانت 6 ماهه دارند. دارا بودن ضمانت نامه در باتری خیال راننده را بابت وجود خرابی های احتمالی آسوده می کند.

قیمت

قیمت نهایی باتری‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. که شامل تحویل و عدم تحویل باطری کهنه، آمپراژ، نوع و نهایتاً ایرانی و یا خارجی بودن باطری ماشین می‌شود.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید باتری خودرو

نگهداری باتری پس از خرید

 1. استفاده از عایق مناسب برای باتری ماشین
 2. مراقبت های دوره ای و چکاپ
 3. بررسی اتصالات و بست ها
 4. اطمینان از صحت عملکرد تسمه دینام
 5. تمیزکاری باتری و پاک کردن مواد زائد

عوامل موثر بر کاهش طول عمر باتری خودرو

 1. بروز مشکلات فنی در برخی قطعات خودرو مانند دینام و استارت.
 2. سهل انگاری های مداوم.
 3. حضور طولانی مدت در مکان‌های به شدت سرد و یا به شدت گرم

علائم خرابی باتری خودرو

از علائم مربوط به خرابی در باتری می‌توان به استارت زدن و روشن نشدن خودرو، استارت نزدن و روشن نشدن چراغ ها، استارت خوردن و نخوردن های گاه و بی گاه و استارت دشوار در هوای سرد اشاره کرد.

خلاصه مقاله

 1. باتری منبع ذخیره برق در خودرو می باشد، که انتقال نیروی الکتریکی را به قسمت های مربوطه انجام می‌دهد.
 2. باتری ها در دو نوع اسیدی و اتمی در بازار موجود می باشند.
 3. تفاوت عمده باتری های اتمی و اسیدی در جنس آلیاژی است که دارند.
 4. باتری خریداری شده نباید در ظاهر دارای ترک، تورفتگی و برجستگی باشد.
 5. به نکات مهم ذکر شده در بالا هنگام خرید باتری ماشین دقت کافی داشته باشید.
 6. پس از خرید باتری، به درستی این محصول را نگهداری کرده و مرتبا مورد بررسی های دوره ای قرار دهید.
 7. عوامل متعددی باعث کاهش طول عمر باتری ماشین می شوند. ( خرابی استارت و دینام، سهل انگاری در مراقبت و … )

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید باتری خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

نظر دهید

پاسخ دهید

دیجی پرایم
Logo