دیجی پرایم - راهنمای خرید ضد یخ خودرو

راهنمای خرید ضد یخ خودرو

اغلب آزمایش ها اهمیت استفاده از انواع خنک کننده ها و ضد یخ ها را برای حفاظت موتور در برابر سرما و خوردگی اجزای آن نشان داده اند. وجود این مواد سیال در اطراف موتور بخش عمده گرمای تولید شده را به خود جذب کرده و به بیرون منتقل می‌کنند. از ارزان ترین و ساده ترین مواد سیال می‌توان به آب اشاره کرد. اما به دلیل گوناگون آب به تنهایی پاسخگوی نیازهای موتور نبوده و باید برای خنک کردن سیستم موتور از مخلوط یکسانی آب و ضد یخ بهره برد. ضدیخ ها با فرمول بندی منحصر به فرد علاوه بر پایین آوردن دمای انجماد سیال تا دمای کمتر از 35 درجه سانتی گراد، باعث عدم بالاتر رفتن نقطه جوش تا دمای بالاتر از 112 درجه سانتی گراد می‌شود. به دلیل نوع عملکرد این ترکیب شیمیایی اغلب تولیدکنندگان نام‌هایی مانند ضد یخ، ضد جوش و یا ضد زنگ انتخاب می‌کنند. با مطالعه دقیق مقاله راهنمای خرید ضد یخ خودرو با نکات مهم این ترکیب شیمیایی آشنا شده و بهترین گزینه را خریداری نمائید. لطفاً با ما همراه باشید.

مزایای استفاده از ضد یخ

 1. ممانعت از یخ زدن مایع درون رادیاتور
 2. ممانعت از خوردگی و زنگ زدگی قطعات
 3. ممانعت از بالا رفتن نقطه جوش و جوش آوردن موتور

با توجه به مزایای نامبرده بر خلاف تصور عموم که معتقدند از ضد یخ فقط در فصول سرد سال باید استفاده کرد، باید بگوییم که استفاده از این ترکیب شیمیایی در تمامی فصول لازم می باشد.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید ضد یخ خودرو برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

مهمترین ویژگی یک سیال استاندارد

مواد سیال به کار گرفته در موتور خودرو باید استاندارد بوده و تمام ویژگی های مثبت را داشته باشد، تا بتوان از آن به عنوان یک سیال خوب و استاندارد نام برد. از جمله مهمترین ویژگی ها بالا بودن نقطه جوش، نقطه انجماد قابل کنترل، قابلیت داشتن حداقل خوردگی، قابلیت انتقال حرارت بالا ،بالا بودن پایداری شیمیایی، مخلوط شدن راحت با آب، حداقل میزان سمیت، عدم آتش گیری، سازگاری با محیط زیست، سرعت تجزیه خوب توسط میکروب‌ها و در نهایت مقرون به صرفه بودن می باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید ضد یخ خودرو

ساختار ضد یخ

در تولید و ساخت ضدیخ از ترکیب معروفی به نام منو اتیلن گلیکول به همراه انواع مواد افزودنی که مانع خوردگی، کف کردن، زنگ زدگی و در نهایت بهبود کیفیت محصول شده به همراه آب و رنگ استفاده می‌شود.

انواع ضد یخ

اگر در مورد انواع ضد یخ ها تحقیق ساده کرده باشید، می‌دانید که ضد یخ ها به انواع مختلفی از نمونه های ایرانی گرفته تا خارجی در بازار موجود می باشند. این مایع تاکنون در دو نوع پایه آلی (الکلی) و معدنی (روغنی) موجود می باشند. به طور کلی می‌توان گفت ضدیخ هایی که دارای پایه آلی هستند، به دلیل مواد افزودنی موجود در آنها از طول عمر مفید بیشتری برخوردار بوده که هنگام خرید باید هزینه بیشتری پرداخت نمائید. در مقابل این محصول ضد یخ های دارای پایه معدنی بوده که دارای طول عمر حداکثر 2 سال می باشند. این نوع ضدیخ ها (پایه معدنی) از مرسوم ترین ها به شمار می روند. برای تولید ضد یخ های مرغوب و با کیفیت از مواد معدنی در ترکیب آن ها (ضدیخ ها) بهره گرفته می شود. با ادامه مقاله راهنمای خرید ضد یخ خودرو همراهمان باشید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید ضد یخ خودرو

تفاوت ضد یخ های روغنی و الکلی (معدنی و آلی)

افرادی که تمایل به استفاده از ضد یخ های الکلی دارند، باید بدانند که به هیچ وجه ضدیخ جدید را نباید با نوع قبلی مخلوط کنند و در صورت ترکیب اتفاقی این دو محصول باید داخل رادیاتور خود را تخلیه و شستشوی کامل انجام دهند. (به هیچ عنوان ضد یخ های الکلی نباید با هم ترکیب و تلفیق شوند). از ضدیخ های الکلی نباید بیشتر از میزان مجاز تعیین شده توسط شرکت سازنده استفاده کنید. این ماده موجب ایجاد خوردگی و از بین رفتن بدنه موتور می شود. استفاده از ضد یخ ‌های روغنی به اندازه نوع الکلی حساس نبوده و موجب ایجاد مشکل نمی‌شوند. دقت داشته باشید که کیفیت ضدیخ های روغنی تهیه شده در کارخانه های گوناگون نسبت به یکدیگر متغییر هستند. ضد یخ هایی توانایی دریافت استاندارد GSI اتحادیه اروپا را دارند که محصول تهیه شده از تمام جهات کارآمدی و کیفیت لازم برای استفاده در موتورها و سیستم های خنک کننده را داشته باشند.

حتما سعی کنید ضد یخی خریداری کنید که دارای استاندارد جهانی GSI باشد.

ویژگی های مهم در ضد یخ ها

رنگ ضد یخ

اغلب رنگ مایع های رادیاتور به رنگ سبز است. اما رنگ های دیگری مانند صورتی، قرمز، آبی و .. موجود می باشند. به کارگرفتن رنگ در این مایع ها در صورت وجود نشتی به سرعت محل آن مشخص می شود.

شرایط جغرافیایی

منطقه زندگی هر فردی برای ترکیب مایع ضد یخ و استفاده از آن برای خودرو تاثیر بسزایی دارد. اگر در مناطق سردسیر، باد خیز و یا گرمسیر زندگی می کنید، میزان نسبت مخلوط ضد یخ با آب باید 60 به 40 باشد. (60 درصد مایع 40 درصد آب). به یاد داشته باشید که هیچ گاه از ضد یخ به تنهایی استفاده نکنید. زیرا ضد یخ ها به تنهایی قابلیت چندانی نخواهد داشت.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید ضد یخ خودرو

جنس رادیاتور

رادیاتور های خودروهای امروزی دارای جنسی از آلومینیوم هستند. به دلیل برخورد مایع ضدیخ با قطعات موجود در سیستم خنک کننده، مایع انتخابی باید سازگاری بالایی با جنس بدنه رادیاتور و قطعات داشته باشد.

برند

در حال حاضر ضد یخ ها در انواع گوناگونی از برندهای ایرانی و خارجی روانه بازار شده اند. از معروفترین برندهای ایرانی به کاسپین، پرو، کراپ، ژالان، پروفی و توسکا می‌توان اشاره کرد. اما از برندهای مطرح خارجی موجود در ایران می‌توان پریستون و توتال را نام برد.

قیمت

قیمت در ضد یخ ها به عواملی مانند برند، حجم و … بستگی داشته و کاملا متغیر است. هنگام خرید ضد یخ پیشنهاد شرکت سازنده را اولویت قرار دهید. این عمل در طولانی مدت باعث صرفه جویی در هزینه ها و عملکرد بهتر خودرو خواهد شد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید ضد یخ خودرو

ترکیب ضد یخ و آب

بعضی از ضدیخ ها به صورت خالص و بعضی دیگر با آب مخلوط شده و روانه بازار می‌شوند. استفاده از نوع ترکیب شده آسان تر بوده اما در قبال آن باید هزینه بیشتری پرداخت کنید. در صورت خرید ضد یخ خالص آن را با آب به میزان 50-50 مخلوط کرده و درون رادیاتور بریزید. بهتر است برای ضد یخ های خالص از آب های دیونیزه که به راحتی در داروخانه ها پیدا می شوند، استفاده کنید.

علائم کمبود ضد یخ

از مهمترین علائم های کمبود ضد یخ بالا رفتن آمپر آب به صورت تدریجی است. اگر عقربه آمپر متناوباً حرکت کرده و به سمت منطقه قرمز می‌رود، بهترین کار توقف خودرو و چک کردن ضد یخ می باشد. یکی دیگر از علامت های کمبود ضد یخ عملکرد نامناسب بخاری است. به دلیل استفاده بخاری از دمای اضافه پیشران، اگر میزان ضد یخ کم باشد، باعث به وجود آمدن مشکلاتی در بخش بخاری خودرو می شود.

عملکرد خودرو بدون ضد یخ

عدم وجود ضد یخ در رادیاتور مشکلات زیادی را پیش رو قرار می دهد. از این مشکلات می توان به اخطار آمپر، توقف ناگهانی خودرو و خسارت های جدی به بخش هایی که به تغییر دما حساس هستند، اشاره کرد. پمپ آب، تایمینگ، سیلندر و پیستون، سرسیلندر و شفت بخش‌هایی از اجزای پیشرانه در خودرو بوده که به تغییر دما حساس می باشند.

طریقه استفاده از ضد یخ

 1. قبل از ریختن ضد یخ از کارایی و سلامت بخش های متفاوت سیستم خنک کننده اطمینان حاصل نمائید. از جمله ترموستات، پمپ آب، شلنگ ها، تسمه پروانه، بست های اتصال.
 2. در صورت خرابی هر کدام از بخش‌های سیستم خنک کننده آن را تعویض و یا تعمیر کنید. با ادامه مقاله راهنمای خرید ضد یخ خودرو همراهمان باشید.
 3. از باز بودن مسیر گردش آب و ضد یخ مطمئن شوید.
 4. در نهایت پس از خرید یک محصول با کیفیت با توجه به توصیه سازنده، شرایط آب و هوایی و حجم سیستم خنک کننده مایع را درون رادیاتور بریزید.

نکات مهم در خرید و استفاده از ضد یخ

 1. رنگ محصول ربطی به کیفیت آن ندارد.
 2. همرنگ بودن برندهای متنوع ارتباطی با کیفیت آنها با هم ندارد.
 3. درصد رقیق سازی را طبق اطلاعات درج شده بر روی ظرف انجام دهید.
 4. از آب دیونیزه که دارای سختی پائین است، برای رقیق سازی استفاده کنید.
 5. ضد یخ پس از استفاده نباید کف تولید کند. (وجودکف می‌تواند به علت ورود هوا به داخل سیستم مکش واتر پمپ باشد. در این حالت باید رادیاتور تخلیه شده و تمامی لوله های رابط و واشر ها بررسی شوند).
 6. ضدیخ ها باعث افزایش طول عمر موتور و جلوگیری از هزینه‌های اضافی تعمیر موتور می‌شوند.
 7. عمر مفید ضد یخ بر حسب زمان و شرایط کاری متفاوت است. توصیه می‌شود هر 2 سال بهترین زمان مناسب برای تعویض ضد یخ ها می باشد.

خلاصه مقاله

 1. استفاده از ضدیخ باعث عدم انجماد، جوش و خوردگی سیستم خنک کننده خودرو می شود.
 2. یک سیال استاندارد علاوه بر ویژگی های اصلی باید سازگاری با محیط زیست داشته و مقرون به صرفه باشد.
 3. ضد یخ ها در دو نوع آلی و معدنی روانه بازار می شوند.
 4. هنگام خرید ضد یخ باید به شرایط آب و هوایی، برند، قیمت و … توجه کافی نمود.
 5. حتما سعی کنید ضد یخی خریداری کنید که دارای استاندارد جهانی GSI باشد.
 6. طریقه درست استفاده از ضدیخ ها در مقاله راهنمای خرید ضد یخ خودرو را با دقت مطالعه نمائید.
 7. ضد یخ های معدنی و آلی دارای تفاوت هایی می باشند.
 8. بعضی از ضدیخ ها به صورت خالص و بعضی دیگر با آب مخلوط شده و روانه بازار می‌شوند.
 9. عدم وجود ضد یخ در رادیاتور مشکلات زیادی را پیش رو قرار می دهد.
 10. درصد رقیق سازی محصول را با توجه به میزان درج شده بر روی بسته بندی انجام دهید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید ضد یخ خودرو لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *