دیجی پرایم - راهنمای خرید ماشین حساب

راهنمای خرید ماشین حساب

در دنیای انفجار اطلاعات، زمان منتظر شما نخواهند ماند، این شما هستید که باید به حرکت خود سرعت بدهید. ماشین حساب‌ها در ‌واقع رایانه‌های تخصصی یا ماشین اداری هستند که شما را از سعی و خطاهای زمانبر در انجام محاسبات نجات می‌دهد. از طرف دیگر استفاده از برنامه‌های رایانه‌ای تخصصی، هزینه و آموزش بیشتری لازم دارند و به سادگی یک ماشین حساب در همه‌جا در دسترس شما نیستند. اینها چند دلیل‌ منطقی برای خرید ماشین حساب‌ می باشند. اما مساله ای که در اینجا حائز اهمیت است داشتن اطلاعاتی کافی در مورد انواع ماشین حساب ها و کارایی آنها با توجه به نوع نیاز ما می باشد. از این رو تیم تحقیقاتی دیجی پرایم توسط مقاله راهنمای خرید ماشین حساب سعی دارد شما همراهان گرامی را با این وسیله ی کاربردی بیشتر آشنا کرده و از سردرگمی های هنگام خرید رهایی دهد. 

ماشین حساب چیست؟

تقریبا همه ما در طول روز به ماشین حساب احتیاج داریم. از جمع و تفریق و حساب و کتاب های سرانگشتی گرفته تا محاسبات بزرگتر و پیچیده تر. اما ماشین حساب چیست؟ ماشین حساب ها یک پردازنده کم قدرت با حافظه کم هستند. همچنین یک نوع کامپیوتر دستی و صد البته از کامپیوترها مقرون به صرفه‌‌تر جهت انجام امورات مالی می باشند. 

انواع ماشین حساب 

ماشین حساب ها با توجه به رشته های تحصیلی مختلف دارای انواع مختلفی می باشند، که هر کدام در زمینه خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

 • چرتکه
 • ماشین حساب حسابداری
 • ماشین حساب مهندسی
 • ماشین حساب گراف
 • ماشین حساب لامپی نواری
 • ماشین حساب آنلاین

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید ماشین حساب برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کتاب، لوازم التحریر و هنر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کتاب، لوازم التحریر و هنر ) می توانید مطالعه نمائید.

چرتکه

چرتکه ابزاری ساده است که در دوره باستان اختراع شده و برای انجام محاسبات سریع استفاده می شود که از یک کلمه یونانی به نام (abax) گرفته ‌شده است و به معنی جدول شمارش می‌باشد. بررسی‌ها ثابت کرده است که زبان آموزان با چرتکه از هر دو طرف مغز، نیمکره راست و چپ استفاده می‌کنند.

چرتکه معمولاً از یک قاب چوبی مستطیل شکل با چندین میله ­ی مرتب‌ شده به‌ صورت عمودی ساخته می شود که بر روی آن مهره‌ها به بالا و پایین کشیده می ­شوند. هر میله یک مقدار منحصربه‌ فرد و هر مهره یک عدد را نیز نشان می‌دهد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

ماشین حساب حسابداری 

ماشین حساب ­های حسابداری و قابل حمل تقریباً در هر دفتر و خانه ­ای وجود دارند و مورد استفاده قرار می­ گیرند. این نوع ماشین حساب برای انجام محاسبات مربوط به اهداف عمومی ریاضی‌ مانند جمع، تفریق، ضرب، تقسیم، جذر و … مناسب می باشند. معمولاً شامل صفحه‌ نمایش 8 تا 16 رقمی و کلیدهای فیزیکی برای ورود هستند. آن‌ها هم با باتری و هم با انرژی خورشیدی کار می‌کنند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید ماشین حساب

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید ماشین حساب

ماشین حساب مهندسی

این گونه از ماشین حساب­ ها برای حل معادلات مهندسی و ریاضیات طراحی ‌شده‌اند. برخی آنها شامل محاسبات آماری و مثلثاتی هستند و برخی توانایی جبر را نیز دارند. اولین ماشین‌حساب علمی به نام HP-9100A در سال 1968 ساخته شد و بعد از آن  هزاران ماشین حساب علمی قابل ‌حمل و دستی توسط شرکت‌های مختلف اختراع‌ شده‌اند. در حال حاضر، کاسیو تولیدکننده عمده­ ی ماشین‌حساب است. آنها به ‌طور گسترده‌ای برای حل عملکردهای خاص ریاضی و انجام محاسبات بر روی اعداد بسیار کوچک یا بسیار بزرگ مانند بعضی از جنبه‌های شیمی، فیزیک و نجوم استفاده می‌شوند.

درحالی‌که اکثر مدل‌ها از صفحه‌نمایش تک‌خطی شبیه به حسابگرهای اصلی تشکیل‌ شده‌اند در عوض برخی از آن‌ها دارای 10 تا 12 رقم با ارقام اضافی برای حساب کردن اعداد اعشاری می باشند.

به‌طورکلی، حسابگرهای علمی سطح بالا دارای ریاضیات بولی، محاسبات شش‌ضلعی، کسری و محاسبات احتمالی، تعداد پیچیده و ثابت فیزیکی، تبدیل واحد و محاسبات ماتریس هستند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید ماشین حساب

ماشین حساب گراف

در برخی از زمینه‌ها، ماشین‌حساب‌های علمی توسط ماشین‌حساب‌های گراف جایگزین گراف شده‌اند. آن‌ها می‌توانند نمودارها را ترسیم، معادلات هم‌ زمان را حل و کارهایی را با متغیرها انجام دهند.

اولین ماشین حساب تجاری گراف توسط کاسیو به نام FX-7000G در سال 1985 منتشر شد. از آن زمان بسیاری از ماشین‌حساب‌های پیشرفته با پردازنده‌های ساخته‌ شده وجود دارند که دارای حافظه ­ی ­بیشتر، سریع‌تر و اتصال USB هستند. امروزه بیشتر ماشین حساب­ ها در دو برند کاسیو و Taxas Instrument در بازار موجود هستند.

در مقایسه با ماشین‌حساب ساده و مهندسی، این نوع ماشین حساب­ ها دارای نمایشگرهای بزرگی هستند تا هم‌ زمان چندین متن، ارقام و محاسبات را نشان دهند. درواقع بیشتر ماشین‌حساب‌های گراف نیز قابل‌برنامه‌ریزی می باشند. به این معنی که کاربران می‌توانند برای برنامه علمی یا مهندسی خاص برنامه سفارشی ایجاد کنند.

برخی از ماشین‌حساب‌ها  با نمایشگر LCD  و وضوح‌بالا و CPU­های سریع ارائه‌شده قادرند تا پیچیده‌ترین گرافیک‌ها و محاسبات را انجام دهند. کاربران می‌توانند برای خودکارسازی با یک روش دقیق، برنامه‌هایی را بنویسید و ذخیره کنند و همچنین آن را با عملکردی حتی بیشتر به رایانه متصل کنند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید ماشین حساب

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید ماشین حساب

ماشین حساب لامپی نواری

قبل از حضور رایانه‌های شخصی در هر خانه، ماشین‌حساب‌های چاپی بسیار رایج بودند. آن‌ها ماشین‌حساب اصلی هستند که نتایج را روی LCD نمایش داده و سپس روی کاغذ چاپ می‌کند.

در حال حاضر، ماشین حساب­ های چاپی در هر دو مدل دسکتاپ و مدل‌های قابل‌حمل در دسترس هستند و با باتری و یا برق AC کار می‌کنند. بیشتر آن‌ها توسط مغازه‌­داران و حسابداران برای چاپ صورت­حساب، محاسبه سود، پیگیری زمان و دریافت حقوق استفاده می‌شوند.

آن‌ها یک رول کاغذ داخل چاپگر می‌گذارند که روی آن‌ همه عملیات (محاسبات) چاپ می‌شود. برخی از ماشین‌حساب‌ها برای بررسی آسان مقادیر، به دو رنگ آبی (مقادیر مثبت) و قرمز (مقادیر منفی) ارائه شده اند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید ماشین حساب

ماشین حساب آنلاین

امروزه بسیاری از انواع ماشین‌حساب‌ها در اینترنت قابل‌ دسترسی هستند که برای کارهای خاص طراحی ‌شده‌اند. به‌ عنوان ‌مثال، ماشین‌حساب BMI وزن و قد را به ‌عنوان ورودی گرفته و شاخص توده ­ی بدن را اندازه گیری می‌کند. دیگر ماشین‌حساب‌های آنلاین مانند حساب کالری، به افراد کمک می‌کند تا بفهمند چه مقدار کالری باید در روز بخورند تا وزن خود را کاهش دهند.

انواع مختلفی از حسابگرهای مالی نیز به‌ صورت آنلاین در دسترس است که به شما امکان می‌دهد وام خودرو، مالیات بر درآمد، سرمایه‌گذاری، تورم و موارد دیگر را محاسبه کنید.

نکات مهم هنگام خرید ماشین حساب

 1. اولین نکته ای که هنگام خرید ماشین حساب باید به آن توجه کنید، توانایی محاسباتی آن است.
 2. نکته دوم در خصوص انتخاب و خرید ماشین حساب، توجه به صفحه نمایش آن است.
 3. به دنبال خرید ماشین حساب هایی باشید که از اندازه ای مناسب با دکمه هایی کاملا مشخص برخوردار هستند و وزن آنان به گونه ای است که سبب خستگی دستان شما به هنگام استفاده از آن ها نمی شود.
 4. از دیگر نکات مهم در خرید ماشین حساب توجه به میزان حافظه و همچنین سرعت پردازش دستگاه می باشد.
 5. برخی از ماشین حساب ها با پنل سلول های خورشیدی و برخی دیگر با باتری های قابل شارژ و یا معمولی کار می کنند که توصیه می کنیم در خرید یک ماشین حساب مناسب برای خود حتما به نوع منبع تغذیه آن نیز توجه لازم را داشته باشید.
 6. هر ماشین حسابی هر چقدر هم که ساده باشد، باز از یکسری امکانات جانبی قابل توجه برخوردار است، به آنها توجه کافی داشته باشید.
 7. ماشین حساب باید بدنه و کیفیت ساخت خوبی داشته باشد.
 8. ماشین حساب باید دارای برندی معتبر و شناخته شده باشد تا در نهایت بتوان انتخابی رضایت بخش داشت.
 9. قیمت ماشین حساب های موجود در بازار با توجه به ویژگی ها و امکاناتی که در اختیار کاربر قرار می دهند متفاوت است. از این رو سعی کنید با توجه به نوع نیاز بهترین نمونه را انتخاب و خریداری نمائید.
 10. و … .

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید ماشین حساب

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله 

 1. ماشین حساب‌ها در ‌واقع رایانه‌های تخصصی یا ماشین اداری هستند که شما را از سعی و خطاهای زمانبر در انجام محاسبات نجات می‌دهد.
 2. در دنیای انفجار اطلاعات، زمان منتظر شما نخواهند ماند، این شما هستید که باید به حرکت خود سرعت بدهید.
 3. ماشین حساب ها با توجه به رشته های تحصیلی مختلف دارای انواع مختلفی می باشند، که هر کدام در زمینه خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.
 4. چرتکه ابزاری ساده است که در دوره باستان اختراع شده و برای انجام محاسبات سریع استفاده می شود که از یک کلمه یونانی به نام (abax) گرفته ‌شده است و به معنی جدول شمارش می‌باشد.
 5. ماشین حساب های حسابداری برای انجام محاسبات مربوط به اهداف عمومی ریاضی‌ مانند جمع، تفریق، ضرب، تقسیم، جذر و … مناسب می باشند.
 6. ماشین حساب های مهندسی برای حل معادلات مهندسی و ریاضیات طراحی ‌شده‌اند. برخی آنها شامل محاسبات آماری و مثلثاتی هستند و برخی توانایی جبر را نیز دارند.
 7. ماشین حساب های گراف می‌توانند نمودارها را ترسیم، معادلات هم‌ زمان را حل و کارهایی را با متغیرها انجام دهند.
 8. ماشین حساب های لامپی نواری نتایج را روی LCD نمایش داده و سپس روی کاغذ چاپ می‌کند.
 9. ماشین حساب های آنلاین نمونه ای ماشین حساب هستند که برای کارهای خاص طراحی ‌شده‌اند. مانند تعیین شاخص توده ­ی بدن و … .
 10. هنگام خرید ماشین حساب باید به نکات مهمی مانند برند، قیمت، توانایی محاسباتی و … توجه کافی نمود.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید ماشین حساب لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *