دیجی پرایم - راهنمای خرید روغن ترمز

راهنمای خرید روغن ترمز

روغن ترمز مایعی است که عمل انتقال فشار هیدرولیکی را از پمپ ترمز به سیلندر ترمز بر عهده دارد، که نهایتاً باعث فشار لنت‌های ماشین به دیسک، کاسه ترمز و توقف خودرو می‌شود. روغن ترمز جزئی جدایی ناپذیر از سیستم ترمز هیدرولیکی است. به دلیل نوع عملکردی و وظیفه، روغن ترمز در خودرو باید تراکم پذیری حداقلی را دارا باشد و اجازه تشکیل حباب ندهد. برای آشنایی بیشتر با این سیال در ادامه مقاله راهنمای خرید روغن ترمز همراهمان باشید.

روغن‌ ترمزها یک ترکیب مصنوعی هستند، که بخش زیادی از آن دارای ترکیبات پلی گلیکول اتری می باشد. این روغن ها به رطوبت حساس بوده و با جذب کردن رطوبت، کاهش نقطه جوش را مشاهده خواهید کرد. در این وضعیت روغن ترمز خاصیت خود را از دست می‌دهد. نقطه جوش این روغن ها بیشتر از 185 درجه سانتی گراد می باشد. باید یادآور شد که تبخیر روغن ترمز باید بسیار اندک باشد و سازگاری مناسبی با قطعات فلزی و پلاستیکی که در تماس اند، داشته باشد.

همانطور که می دانید مهمترین بخش ماشین که از جان و مال شما حفاظت می‌کند، سیستم ترمز است. خرابی در این سیستم بسیار خطرناک بوده و امکان ایجاد هرگونه حادثه ای را ممکن می‌کند. به طور معمول خرابی سیستم ترمز در اثر استفاده روغن نامناسب و یا کاهش سطح روغن اتفاق می‌افتد. بنابراین برای بهره‌مندی از یک ترمز گیری خوب نیازمند استفاده از روغن با کیفیت و مناسب هستید. در ادامه مقاله قصد معرفی انواع روغن‌ ترمزهای اتومبیل را داریم. لطفا با ما همراه باشید.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید روغن ترمز برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز خودروی شخصیتان، مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( خودرو و ابزار اداری ) می توانید مطالعه نمائید.

انواع روغن ترمز خودرو

روغن‌های ترمز در انواع گوناگون تولید می‌شوند، که در بسته بندی های متنوع روانه بازار شده اند. این روغن ها از pe-dot شروع شده و به DOT2 و در نهایت به DOT5.1 ختم می‌شوند. در بین مواد نام برده شده DOT3، DOT4 و DOT5.1 از نوع پایه گلیکول می‌باشند، که از پرمصرف‌ترین روغن‌های ترمز برای خودروهای سواری شناخته شده اند. DOT3 زرد رنگ بوده و DOT4 آبی می باشد. سیستم ترمز در هر خودروی بر اساس یکی از این روغن ها طراحی شده که نمی توان یکی را به جای نمونه دیگر استفاده کرد. به هیچ وجه نباید روغن های زرد و آبی با هم مخلوط شوند. به طور کلی برای عدم جایگزینی این سیال در خودرو دلیل خاصی وجود ندارد، اما به دلیل وجود ناسازگاری لاستیک های نشت بندی و آب بندی موجود در خودرو ممکن است باعث خوردگی و فرسودگی شوند.

نقطه جوش در نمونه DOT3 در حدود 250 درجه سانتی گراد و DOT4 در حدود 230 درجه سانتی گراد است. اگر رطوبت به این دو نمونه روغن ترمز راه پیدا کند، نقطه جوش آن ها به 140 و 150 درجه سانتی گراد کاهش پیدا می‌کند. با کاهش نقطه جوش در روغن ترمز، ترمز گیری به دلیل گرم شدن قسمت های مختلف ترمز و انتقال حرارت بیشتر به روغن، کارایی خود را از دست داده و هنگام فشار دادن پدال ترمز فشار لازم در پشت پیستون های ترمز ایجاد نمی شود. ترمزگیری با نقطه جوش پائین در این سیستم حساس به شدت افت می‌کند.

تفاوت روغن ترمز زرد و آبی

همانطور که در بالا ذکر شد بارزترین تفاوت این دو نمونه روغن در نقطه جوش آنها است. اما از تفاوت های دیگر موجود در این دو نوع روغن می توان به ظرفیت جوش و ساختار شیمیایی آنها اشاره کرد.

ظرفیت جوش

DOT3 هم در آب و هم در هوای آزاد عملکرد خوبی دارد. زیرا ظرفیت جوش مرطوب و خشک را با هم دارا است. ( دو نوع نقطه جوش خشک و مرطوب داریم. اولین به مایعات خالص اطلاق می شود، دومین مایعاتی که با آب اطلاق شده اند ). DOT4 اگرچه ظرفیت جوش خشک بسیار خوبی دارند، اما وقتی آب جذب کند، نمی توان گفت با همان عملکرد باشد. به همین دلیل از DOT3 در وسایل نقلیه استاندارد و از DOT4 در وسایل نقلیه مسابقه ای مورد استفاده بیشتری قرار می‌گیرند. البته باید یادآور شد که نوع روغن را شرکت سازنده خودرو در کاتالوگ ماشین های تولیدیشان ذکر می‌کنند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید روغن ترمز

ساختار شیمیایی

DOT3 مبتنی بر دی اتیلن گلیکول و DOT4 از گلیکول و بورات تشکیل شده اند. ساختار شیمیایی موجب تحمل نقطه جوش بالاتر در DOT4 نسبت به DOT3 شده است.

دیجی پرایم - راهنمای خرید روغن ترمز

استانداردهای مهم در روغن ترمز خودرو

روغن های ترمز باید برای 4 استاندارد مهم تست شوند؛

 1. در دمای پایین سیال بمانند. نباید با انجماد سفت شوند.
 2. در برابر جوش مقاومت داشته باشند.
 3. عملکرد خوب با سایر بخش‌های سیستم ترمز داشته باشند.
 4. میزان خوردگی در سیستم ترمز را کاهش دهند.

روغن‌های ترمز در صورت نشت بسیار خورنده بوده و به رنگ و سایر پوشش های خودرو آسیب می رسانند. روغن ترمز را دور از دسترس کودکان قرار دهید. هنگام تعویض روغن قدیمی را در ظرفی نگهداری کنید، تا به محیط زیست آسیبی وارد نشود.

ویژگی های روغن ترمز خوب

 1. نیاز به تعویض سالیانه نداشته باشد.
 2. از خوردگی سیستم ترمز جلو گیری کند.
 3. با افزایش دما تبخیر نشود.
 4. با کاهش دما سیال بماند و منجمد نشود.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید روغن ترمز

برند روغن ترمز خودرو

پریستون آمریکا و همچنین توتال فرانسه از شرکت‌های تولیدی روغن ترمز قدر در جهان هستند. اما از برندهای داخلی می‌توان به فومن شیمی اشاره کرد، که یکی از قدیمی ترین شرکت های تولیدی در زمینه تولید روغن ترمز می باشد.

قیمت روغن ترمز خودرو

قیمت این محصول نسبت به سایر روغن های مصرفی در خودرو قیمت مناسب تری دارد. نسبت به تاریخ قید شده در کاتالوگ خودرو و یا تست های مربوط به زمان تعویض روغن، در بهترین زمان ممنکن سعی در تعویض آن داشته باشید.

زمان تعویض روغن ترمز خودرو

با گذشت زمان روغن ترمز رطوبت هوا را جذب کرده و خاصیت خود را از دست می دهد. به همین دلیل در فواصل زمانی مشخص باید تعویض شود. اغلب خودروسازها و شرکت‌های تولیدی روغن، زمان تعویض را 2 سال بیان می‌کنند. البته بهتر است به کاتالوگ خودرو مراجعه کرده و یا از دستگاه تست روغن ترمز استفاده کنید.

به دلیل حساسیت سیستم ترمز سعی کنبد تعویض روغن ترمز را در تعمیرگاه های مجاز انجام دهید. پس از تعویض روغن ترمز، هواگیری و پرکردن ترمز را فراموش نکنید.

نحوه بررسی و تعویض روغن ترمز خودرو

 1. بالای مخزن را با دقت تمیز کنید.
 2. درب مخزن روغن ترمز خودرو را باز کنید.
 3. سطح روغن ترمز را چک کنید.
 4. رنگ روغن ترمز را چک کنید.
 5. در صورت نیاز اقدام به تعویض روغن نمائید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید روغن ترمز

خلاصه مقاله

 1. روغن ترمز مایعی است که عمل انتقال فشار هیدرولیکی را از پمپ ترمز به سیلندر ترمز بر عهده دارد.
 2. روغن‌ ترمزها یک ترکیب مصنوعی هستند، که بخش زیادی از آن دارای ترکیبات پلی گلیکول اتری می باشد.
 3. تبخیر روغن ترمز باید بسیار اندک باشد و سازگاری مناسبی با قطعات فلزی و پلاستیکی که در تماس اند، داشته باشد.
 4. برای بهره‌مندی از یک ترمز گیری خوب نیازمند استفاده از روغن با کیفیت و مناسب هستید.
 5. بارزترین تفاوت روغن نرمزها در نقطه جوش آنها است.
 6. ظرفیت جوش و ساختار شیمیایی از تفاوت های دیگر در روغن های ترمز می باشند.
 7. اغلب خودروسازها و شرکت‌های تولیدی روغن، زمان تعویض را 2 سال بیان می‌کنند.
 8. روغن‌های ترمز در صورت نشت بسیار خورنده بوده و به رنگ و سایر پوشش های خودرو آسیب می رسانند.
 9. روغن ترمزی مناسب است که دارای ویژگی های نام برده در بالا باشد.
 10. برندهایی مانند پریستون، توتال و فومن شیمی از نمونه های جهانی در این محصول می باشند.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید روغن ترمز لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *