دیجی پرایم - راهنمای خرید کتاب

راهنمای خرید کتاب

دنیای این روزها پر شده از تکنولوژی‌هایی که به ما فرصت سرخاراندن هم نمی‌دهند. کانال‌ها، شبکه‌های اجتماعی و سرگرمی‌هایی از این دست که ما را حسابی به خود درگیر کرده‌اند. این درگیری‌ها باعث شده کتاب و کتاب‌خوانی به طرز محسوسی از زندگی روزمره‌ی افراد کم و در بسیاری مواقع حذف شود. از طرفی هم گاه اوقات پیش می آید که افراد تصمیم می گیرند کتابی را مطالعه کنند، اما انتخاب یک کتاب برایشان دشوار است و به درستی نمی دانند با محتوای کدام کتاب ارتباط برقرار خواهند کرد. بنابراین چندان دور از ذهن نیست که از همان ابتدا از خواندن کتاب منصرف شوند یا بعد از خواندن چند صفحه آن را زمین بگذارند و تا مدت‌ها دیگر دلشان نخواهد سراغ کتاب دیگری بروند. برای پیشگیری از وقوع چنین اتفاقی که منجر به بی انگیزگی می شود، لازم است قبل از شروع یک کتاب چند نکته را در نظر بگیریم. با ادامه مقاله راهنمای خرید کتاب همراهمان باشید تا نکاتی را برایتان شرح دهیم. 

کتاب چیست؟

کتاب، گفتار ذهن آدم‌هاست و وسیله‌ی ارتباط ذهن‌ها. کتاب اندیشه‌های نویسنده را از مخفیگاه درون خارج می‌کند و از میان زمان و فرهنگ‌های مختلف عبور می‌دهد. هدف کتاب برقراری نوعی از رابطه بین انسان‌ها است. رابطه‌ای که در آن یافته‌ها، تجربه‌ها و افکار یک انسان به مجموعه‌ای از انسان‌ها منتقل می‌شود.

انواع کتاب

کتاب، دریایی به وسعت تمام دنیاست. وقتی شما وارد یک کتابخانه می‌شوید، گویی پا به ساحل دریایی امن گذاشته‌اید و هر کس در گوشه‌ای ازین ساحل امن بساطش را میچیند و در لذت غرق می‌شود.
بعضی در ساحل کتاب‌های داستان ‌آرام می‌گیرند، برخی در تاریخ غرق می‌شوند. بعضی دیگر به دنیای کتاب‌های تخیلی پناه می‌برند. از این رو انواع کتاب می‌تواند از زوایای مختلف و با توجه به معیارهای متفاوتی صورت بگیرد. 

کتاب‌ها در نگاه اول به دو دسته‌ی اصلی «داستانی» و «غیرداستانی» تقسیم می‌شوند؛ و بعد هر کدام در ژانرهای گوناگون قرار می‌گیرند. ناگفته نماند که یک کتاب داستانی می‌تواند چندین ژانر را شامل شود.
بسیاری از نویسندگان، ژانرهای مختلف را با هم ترکیب می‌کنند تا توانایی پرداخت بیشتری روی شخصیت‌های کتاب داشته باشند و به این ترتیب ممکن است یک کتاب تنها در یک ژانر قرار نگیرد.‌ از طرفی میتوان انواع کتاب را به گونه‌ای دیگر نیز دسته‌بندی کرد. دسته بندی جامعی به شرح زیر وجود دارد:

کتاب‌های مرجع
برای دسترسی به اطلاعات خاص در یک زمینه‌ی مشخص، به کتاب‌های مرجع مراجعه می‌شود. این کتاب ها از ابتدا تا انتها خوانده نمی‌شود و معمولا بر اساس الفبا یا رده‌بندی‌های دیگر فهرست‌بندی شده اند. خواننده برای به‌دست آوردن اطلاعات خاصی به این نوع کتاب رجوع می کند. چند نمونه از کتاب‌های مرجع به این شرح می باشند.

 • واژه‌نامه‌های عمومی و تخصصی
 • دایره‌المعارف
 • دستنامه
 • فهرست‌ها
 • اطلس‌ها و …

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید کتاب

کتاب‌های غیرمرجع
کتاب‌های غیرمرجع معمولا سرگرم‌کننده هستند. مانند رمان کوتاه و بلند، مجموعه کتاب‌های شعر و … .

کتاب‌های نیمه‌مرجع
کتاب‌هایی وجود دارند که علیرغم اینکه مرجع نیستند، اما بارها ممکن است به آنها رجوع کنیم. مانند کتاب‌های علمی و درسی. این نوع کتاب را می‌توان، کتاب نیمه مرجع نامید.

جدای این دسته‌بندی، میتوان کتاب‌ها را بر اساس موضوع نیز دسته‌بندی کرد. مانند:

 • فانتزی (Fantasy)
 • ماجراجویی (Action and adventure)
 • عاشقانه (Romance)
 • ترسناک (Horror)
 • مهیج (Thriller)
 • علمی تخیلی (Science fiction)
 • هنری(Art)
 • انگیزشی(Motivational)
 • طنز(Humer)
 • کودکان(Children’s)
 • و … 

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید کتاب برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با کتاب، لوازم التحریر و هنر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( کتاب، لوازم التحریر و هنر ) می توانید مطالعه نمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید کتاب

نکات مهم هنگام خرید کتاب

 1. موضوع کتاب: موضوع کتاب در اولویت بالایی قرار دارد. ممکن است عده‌ای طرفدار کتاب‌های ادبی باشند، عده‌ای مشتاق خواندن کتاب‌های علمی باشند و عده‌ای صرفا به خواندن کتاب‌های آموزشی علاقه داشته باشند. بنابراین اولین قدم در خرید کتاب، انتخاب موضوع موردنظر می‌باشد
 2. نویسند/ مترجم: پس از انتخاب موضوع، انتخاب نویسنده در هنگام خرید کتاب نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. بسیار دیده شده است که خوانندگان، پیگیر آثار  نویسنده‌های موردعلاقه‌ی خود هستند و کتاب‌های آن‌ها را دنبال می‌کنند.
 3. انتشارات کتاب: برخی از ناشران به عنوان ناشر تخصصی موضوعی خاص به شمار می‌روند. برای مثال ممکن است یک انتشارات صرفا ناشر تخصصی شعر باشد و دیگری در زمینه‌ی علوم انسانی فعالیت کند. از همین‌رو دنبال کردن آثار منتشر شده توسط یک انتشارات، می‌تواند راه‌حل خوبی برای خرید کتاب باشد.
 4. اندازه کتاب: این ویژگی را هم می‌توان جزو ویژگی‌های بسیار موردتوجه دسته‌بندی کرد. چرا که به هنگام خرید کتاب بارها پیش آمده است که افراد به دلیل قطع بزرگ کتاب و مشکل در حمل‌و‌نقل و جا‌به‌جایی آن، از خرید کتاب سرباز زده و حتی به نسخه‌های Pdf روی آورده‌اند.
 5. رده سنی: هر کتابی برای هر رده‌ی سنی مناسب نیست. با توجه به سن مخاطبان، می‌توان کتاب مناسب با رده‌ی سنی آن‌ها را انتخاب کرد.
 6. کیفیت چاپ: کیفیت چاپ و هم‌چنین جنس کاغذ ممکن است فاکتوری مهم برای دسته‌ای از افراد باشد. هستند کسانی که وسواس خاصی درباره‌ی این‌گونه مسائل دارند و کیفیت بالای چاپ برایشان بسیار اهمیت دارد.
 7. نوع جلد کتاب: یکی از مواردی که به طول عمر کتاب مربوط است جنس جلد کتاب است. جلدهای سخت یا به اصطلاح گالینگور علاوه بر دوام بالایی که دارند، زیبایی ظاهری کتاب را نیز دوچندان می‌کنند و حتی گاهی می‌توانند به عاملی تبدیل شوند که خرید کتاب بر اساس آن انجام شود
 8. نوبت چاپ: این مورد از آن ویژگی‌هایی است که برخی افراد روی آن بسیار متمرکز هستند. برای عده‌ای بسیار مهم است که چاپ نخست کتاب‌ها را خریداری کنند.
 9. قیمت کتاب: هرچند ارزشمندی محتوای کتاب مهم‌تر از قیمت آن است و قیمت نباید زیاد مهم باشد ولی با این‌همه نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.
 10. و … 

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید کتاب

در ادامه چند کتاب برای مطالعه را به شما پیشنهاد می‌دهم که امیدوارم از مطالعه آن‌ها لذت ببرید:

 • قلعه حیوانات، جورج اورول
 • شازده کوچولو، آنتوان دو سنت اگزوپری
 • کیمیاگر، پائولو کوئیلو
 • دنیای سوفی، یوستین گردر
 • راهنمای کهکشان برای اتو‌استاپ‌زن‌ها، داگلاس آدامز
 • ناتورِدشت، جی. دی. سلینجر
 • هنر شفاف اندیشیدن و هنر خوب زندگی کردن، رولف دوبلی 

نکته: به یاد داشته باشید که دنیای ذهنی آدمها و نیازهای آنها متفاوت است. بنابراین بهترین کتاب های جهان را تنها خودتان می‌توانید تشخیص دهید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید کتاب

خلاصه مقاله

 1. کتاب، گفتار ذهن آدم‌هاست و وسیله‌ی ارتباط ذهن‌ها. کتاب اندیشه‌های نویسنده را از مخفیگاه درون خارج می‌کند و از میان زمان و فرهنگ‌های مختلف عبور می‌دهد.
 2. هدف کتاب برقراری نوعی از رابطه بین انسان‌ها است. رابطه‌ای که در آن یافته‌ها، تجربه‌ها و افکار یک انسان به مجموعه‌ای از انسان‌ها منتقل می‌شود.
 3. بعضی در ساحل کتاب‌های داستان ‌آرام می‌گیرند، برخی در تاریخ غرق می‌شوند. بعضی دیگر به دنیای کتاب‌های تخیلی پناه می‌برند. از این رو انواع کتاب می‌تواند از زوایای مختلف و با توجه به معیارهای متفاوتی صورت بگیرد. 
 4. کتاب‌ها در نگاه اول به دو دسته‌ی اصلی «داستانی» و «غیرداستانی» تقسیم می‌شوند؛ و بعد هر کدام در ژانرهای گوناگون قرار می‌گیرند.
 5. هنگام خرید باید به نکات مهمی مانند موضوع، نویسنده، رده سنی و … توجه کافی نمود.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید کتاب لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *