دیجی پرایم - راهنمای خرید دستگاه قند خون

راهنمای خرید دستگاه قند خون

هر بیمار دیابتی چه تزریق انسولین داشته باشد و چه نداشته باشد، باید دستگاه کنترل قندخون یا (گلوکومتر) را تهیه و در منزل نگهداری کند. زیرا به منظور کنترل بیماری لازم است این افراد قند خون خود را به صورت دوره ای و منظم اندازه گیری نمایند. حال برای آشنایی بیشتر با این محصول تضمین کننده سلامتی در افراد دیابتی با ادامه مقاله راهنمای خرید دستگاه قند خون همراهمان باشید. 

برخی بیماران کنترل قند خون روزانه آنها بسیار حیاتی است. مانند افرادی که مکررا افت قند خون دارند، انسولین تزریق می کنند و دیابت حاملگی دارند. این افراد نیازمند پایش روزانه قند خون می باشند. زیرا کنترل دقیق قند خون در جلوگیری از عوارض دیابت بسیار تاثیر گذار است. به همین دلیل کادر پزشکی برای حفظ آن در بهترین مقدار توصیه به استفاده از دستگاه گلوکومتر را دارند. 

میزان قند خون در افراد سالم

میزان قند خون افرادی سالم به صورت ناشتا پایین‌تر از 100 میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد. اگر میزان قند خون فردی بیشتر از 126 بوده و چند مرتبه هم تکرار شود، فرد به دیابت مبتلا است و باید سریعاً به پزشک مراجعه نماید.

تفسیر نتایج قند خون

برای افراد دیابتی، خواندن قند خون باید به شرح زیر باشد.

ناشتا (آزمایش صبحگاهی یا قبل از غذا): 80 – 130 میلی گرم در هر یک دهم لیتر (L / dl)

قبل از غذا: 70 تا 130 mg/dl

دو ساعت پس از شروع غذا: زیر 180 mg/dl

هنگام خواب: زیر 120 mg/dl

به یاد داشته باشید که اعداد ذکر شده از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشند. همچنین ممکن است در طول زمان بسته به سلامت فرد، سن، وزن و عوامل دیگر تغییر کند.

برای افراد سالم، میزان قند خون باید در محدوده زیر باشد.

ناشتا(آزمایش صبحگاهی یا قبل از غذا):زیر 100 mg/dl

قبل از غذا: کم تر از 110 mg/dl

دو ساعت بعد از غذا: زیر 140 mg/dl

هنگام خواب: زیر 120 mg/dl

به خاطر داشته باشید که فرد نمی تواند دیابت را تنها با تست های خانگی تشخیص دهد.بلکه آزمایش بیشتر توسط یک پزشک باید صورت گیرد. پزشک همچنین ممکن است آزمایش های ناشتا، آزمایش های تحمل قند، یا استفاده ترکیبی از این روش ها را انجام دهد.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید دستگاه قند خون برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی محصولات شخصی از جمله لوازم آرایشی، بهداشتی و سلامت، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( آرایشی و سلامت ) می توانید مطالعه نمائید.

دستگاه قند خون چیست؟

دستگاه گلوکوز متر یا گلوکومتر یک ابزار پزشکی است که برای تعیین تخمینی غلظت قند (گلوکوز) در خون مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار یکی از اجزاء اصلی مانیتورنیگ قند در منزل برای بیماران دیابتی یا هیپوگلیسمی می باشد. این دستگاه از طریق یک قطره کوچک از خون که توسط سوزن زدن به پوست با یک سوزن لنست به دست‌آمده روی یک صفحه یک‌بار مصرف آزمایش قرار می‌گیرد. این قطره خون توسط دستگاه استفاده و قند خون محاسبه میگردد.

انواع دستگاه قند خون

دستگاه قند خون خانگی نواری

در هر خانه ای که فردی مبتلا به دیابت است، باید دستگاه قند خون خانگی برای کنترل میزان گلوکز موجود در خون وجود داشته باشد. نمونه نواری این دستگاه دارای نوارهای یکبار مصرفی بوده که درون دستگاه قرار گرفته و به وسیله چکاندن قطره ای خون، میزان قند خون را نمایان می کنند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید دستگاه قند خون
دیجی پرایم – دستگاه قند خون نواری

دستگاه قند خون مچی

دستگاه قند خون مچی با بسته شدن به مچ دست فرد مانند ساعت و بدون سوزش و بدون خونگیری میزان قند خون را اندازه گیری می کند. این دستگاه ها در صورت کاهش یا افزایش قند خون هشدار مداده و فرد را متوجه می کند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید دستگاه قند خون
دیجی پرایم – دستگاه قند خون مچی

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید دستگاه قند خون

دستگاه قند خون بدون نوار

دستگاه های بدون نوار برای کودکانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند و تحمل درد ناشی از خونگیری را ندارند، بهترین دستگاه می باشند. گلوکومتر بدون نوار از طریق سنسور، قند خون را حتی تا هشت ساعت قبل نیز نشان می دهد. از مزایای دیگر دستگاه های تست قند بدون نوار ضد آب بودنشان است که حتی در استخر و حمام هم کاربری دارند. 

دیجی پرایم - راهنمای خرید دستگاه قند خون
دیجی پرایم – دستگاه قند خون بدون نوار

این دستگاه ها در نمونه نواری به دو دسته نسل جدید و نسل قدیم تقسیم بندی می‌شوند. در دستگاه‌های نسل قدیم باید قبل از ورود نوار اندازه‌گیری قند خون به داخل دستگاه کد درج‌شده بر روی بسته نوار را به دستگاه بدهید. پس از واردکردن کد، دستگاه تنظیم‌شده و میزان قند خون را نشان می‌دهد. عدم رعایت این نکته هنگام استفاده باعث بروز خطا در اندازه‌گیری قند خون می شود. اما دستگاه‌های امروزی و نسل جدید نیازی به کدگذاری دستی ندارند. این دستگاه ها به صورت اتوماتیک کدگذاری شده که به آن‌ها اتو-کدینگ (Auto Coding) می‌گویند. برخی دیگر از این دستگاه های به روز اصلاً نیازی به کدگذاری ندارند که به آن‌ها نو-کدگذاری (NoCoding) می‌گویند. استفاده از این دستگاه‌ها راحت‌تر و احتمال خطا بسیار کمتر می باشد.

نکات مهم هنگام خرید دستگاه قند خون

هنگام خرید این دستگاه مواردی را برای دریافت نتیجه بهتر از تست گرفته شده باید رعایت کرد. مانند: 

 1. سایز ( دستگاه های گلوکومتر موجود در بازار اندازه های بسیار متفاوتی دارند، نسبت به نوع نیاز می توانید سایز کوچک و یا بزرگتر را انتخاب و خریداری نمائید. ) 
 2. نوار آزمایش ( سطح این نوارها به مواد شیمیایی آغشته می باشد که با قند خون واکنش نشان می دهند. در هر جعبه دستگاه گلوکومتر چندین نوار اندازه گیری قند خون وجود دارد. هنگام استفاده از دستگاه قطره خونتان را به روی نوار چکانده و درون دستگاه قرار می دهید. برخی از این نوارها پلاستیکی و برخی دیگر دیسکی می باشند. نمونه پلاستیکی یک بار مصرف بوده و باید پس از استفاده دور انداخته شوند. اما نمونه دیسکی قابلیت استفاده تا چند بار را شامل می شوند. )
 3. میزان خون مورد نیاز ( هر دستگاهی برای اندازه گیری قند خون به میزان مشخصی خون نیاز دارد. این میزان از ۳/۰ میلی لیتر تا ۱۰ میلی لیتر متفاوت است. بهتر است بدانید که نمونه جدیدتر این دستگاه ها نسبت به نوع قدیمی حجم کمتری خون نیاز دارند. بنابراین دستگاه های جدید بهتر می باشند. زیرا اگر دستگاه شما نیاز به مقدار کمتری خون داشته باشد، کمتر انگشتتان را سوراخ می کنید. )
 4. سیستم کنترل حجم خون ( سیستم کنترل حجم خون (BVC) به این معناست که اگر فرد استفاده کننده خون کمتر از آنچه مورد نیاز است به نوار تست بدهد، دستگاه هشدار یا (Error) داده و عدد قندی گزارش نمی کند. در این صورت فرد باید از نوار تست دیگری استفاده کرده و به ‌اندازه کافی خون به نوار جدید بدهد. تا نتیجه درست به وسیله دستگاه گزارش شود. )
 5. تکنولوژی Second Chance  ( با وجود این تکنولوژی در دستگاه فرد فرصت دارد بعد از مشاهده هشدار ناکافی بودن میزان خون، در عرض چند ثانیه دوباره خون به نوار بدهد. در صورتی که میزان خون کافی باشد نتیجه تست قند گزارش می‌شود. )
 6. زمان انجام تست ( این زمان از ۵ ثانیه تا ۶۰ ثانیه در دستگاه های متفاوت متغیر می باشد. هر چه دستگاه در زمان کمتری قند خون را اندازه گیری کند، بهتر می باشد. )
 7. واحد اندازه گیری قند خون ( میزان قند خون یا به صورت میلی گرم بر دسی لیتر و یا میلی مول بر لیتر در صفحه نمایشگر کوچک دستگاه ظاهر می شود. بنابراین هنگام خواندن عدد ظاهر شده باید دقت کنید که به چه واحدی نمایش داده شده است. این واحد اندازه گیری قند خون بستگی به کشوری دارد که دستگاه توسط آن ساخته شده است. )
 8. استاندارد ( بهترین استاندارد یا ISO برای این محصول، ISO 15197 است. اگر دستگاه تست قند دارای ISO 15197:2015 (یعنی ISO 15197 مربوط به سال 2015) و یا ISO 15197:2013 (یعنی ISO 15197 مربوط به سال 2013) باشد، یعنی دستگاه از نظر دقت مورد تائید بوده و احتمال خطا در این دستگاه بسیار کم است. هنگام خرید توجه کنید که حتماً دستگاه یکی از این دو ISO را شامل شود. شایان ذکر است دستگاه‌های که دارای ISO 15197:2003 (یعنی ISO 15197 مربوط به سال 2003) هستند، دقت کمتری دارند.
 9. سایر قابلیت ها ( قابلیت های ویژه دیگری در برخی دستگاه ها وجود دارد که آنها را نسبت به نمونه های دیگر منحصر به فرد می کند. مانند: نمایش میانگین و ارائه نمودار، حافظه، امکان اندازه‌گیری تست قند از نقاط دیگر و … . )
 10. برند ( در میان برندهای متنوع موجود در بازار می توان از برندهای گالا، آوان، زیکلاس مد و بیورر به عنوان نمونه های باکیفیت نام برد. )
 11. قیمت ( به یاد داشته باشید که همیشه گران بودن محصولی دلیل بر بهتر بودن آن نمی باشد. بنابراین سعی در انتخاب دستگاهی با کیفیت و قیمت مناسب داشته باشید. اما توصیه می کنیم هرگز برای صرف هزینه کمتر به سراغ برندهای متفرقه و ناشناخته نروید. )

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید دستگاه قند خون

دیجی پرایم - بهترین راهنما

نکته: متأسفانه برخی دستگاه ها مجهز به سیستم کنترل حجم خون نمی باشند و در صورتی که خون ناکافی به دستگاه داده شود، دستگاه عددی اشتباه را نشان می دهد. در این حالت تصمیم‌گیری بر اساس آن می‌تواند باعث آسیب به فرد بیمار شود.

نکته: هنگامی که برای اندازه گیری قند خون به آزمایشگاه می روید، گدستگاه تست قند خونتان را همراه داشته باشید، تا عددی که صفحه نمایش آن نشان می دهد را با نتیجه آزمایش مقایسه کنید. در این صورت می توانید صحت اندازه گیری دستگاه را بسنجید.

نکات مهم هنگام استفاده از دستگاه قند خون 

 1. قبل از سوراخ کردن انگشت با سوزن مخصوص، حتما دست‌های خود را به خوبی بشوئید. زیرا اگر مقداری غذا یا قند رو انگشت‌تان باشد، ممکن است قند خون شما را خیلی بیشتر از مقدار واقعی نشان دهد.
 2. قطره خونی که روی نوار می‌چکانید، نباید خیلی زیاد باشد. زیرا در این صورت دستگاه نتیجه اشتباه را به شما نشان می‌دهد. یک قطره کوچک به اندازه‌ای که دستگاه بتواند قند خون شما را تعیین کند، کافی می باشد.
 3. صبر کنید تا قطره خون، خودش روی نوار کاغذی قرار گیرد، به هیچ عنوان انگشت خود را فشار ندهید.
 4. به زمان اتمام تاریخ انقضاء نوارهای کاغذی دقت داشته باشید. 
 5. از نوارهای تست قند مربوط به دستگاه خود استفاده کنید.
 6. به دلیل وجود عصب های زیاد در نوک انگشت، نمونه گیری دردناک است. برای کاهش درد، نمونه گیری را از کنار انگشتان انجام داده و هر بار جای نمونه گیری را به صورت چرخشی تغییر دهید.
 7. نوارهای کاغذی به رطوبت حساس اند. این نوارها را داخل ظرف مخصوص خود نگه دارید. هنگام برداشتن برای استفاده مراقب باشید که دست‌های‌تان کاملاً خشک و عاری از رطوبت باشد.
 8. همیشه از نوارهای دارای تأییدیه وزارت بهداشت (هولوگرام) استفاده کنید و پس از استفاده، نوارهای کاغذی استفاده شده و سوزن مورد استفاده را دور بیندازید.
 9. هنگام قرار دادن نوار درون دستگاه، به هیچ عنوان آن را خم نکنید.
 10. پس از قرار دادن نوار و مشاهده علامت قطره خون روی صفحه نمایش، می‌توانید قطره خون خود را روی نوار بچکانید.
 11. اگر دستگاه گلوکومتر شما کثیف باشد، ممکن است میزان قند خون شما را به درستی نشان ندهد.
 12. با مطالعه بروشور نوار تست قند از نحوه نگهداری صحیح آن مطلع شوید.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید دستگاه قند خون

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله 

 1. دستگاه گلوکوز متر یا گلوکومتر یک ابزار پزشکی است که برای تعیین تخمینی غلظت قند (گلوکوز) در خون مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. هر بیمار دیابتی چه تزریق انسولین داشته باشد و چه نداشته باشد، باید دستگاه کنترل قندخون یا (گلوکومتر) را تهیه و در منزل نگهداری کند.
 3. برخی بیماران کنترل قند خون روزانه آنها بسیار حیاتی است. مانند افرادی که مکررا افت قند خون دارند، انسولین تزریق می کنند و دیابت حاملگی دارند.
 4. میزان قند خون افرادی سالم به صورت ناشتا پایین‌تر از 100 میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد. اگر میزان قند خون فردی بیشتر از 126 بوده و چند مرتبه هم تکرار شود، فرد به دیابت مبتلا است و باید سریعاً به پزشک مراجعه نماید.
 5. قند خون از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده و همچنین ممکن است در طول زمان بسته به سلامت فرد، سن، وزن و عوامل دیگر تغییر کند.
 6. دستگاه های تست قند خون در انواع متنوعی مانند نواری، مچی و بدون نوار موجود می باشند.
 7. هنگام خرید دستگاه گلوکومتر نکات مهمی مانند سایز، نوع، برند و … را مورد ارزیابی قرار دهید. 
 8. بروشور دستگاه را با دقت مطالعه کرده و نکات مهم نگهداری و استفاده صحیح از دستگاه را بیاموزید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید دستگاه قند خون لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

۲ دیدگاه دربارهٔ «راهنمای خرید دستگاه قند خون»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *