دیجی پرایم - راهنمای خريد دوربين دوچشمي

راهنمای خرید دوربین دوچشمی

اگر شما اهل سفر کردنید حتما می دانید که برای رفتن به سفر و گردش در طبیعت به وسایل مختلفی نیازمندید. یکی از وسایلی که همراه داشتن آن در سفرهای تفریحی برای شما مفید است، دوربین دوچشمی می باشد. زیرا به وسیله آن ها می توانید اجسام و پدیده هایی که در مسافت های دور قرار دارند را به راحتی مشاهده کنید. دوربین های دوچشمی به وسیله عدسی هایی که در آنها قرار داده شده است، نور را از محل مورد نظر مستقیما به چشم شما هدایت کرده و باعث می شوند فاصله های دور را نزدیک تر از جایی که هستند ببینید. در این مقاله قصد داریم راهنمای خرید دوربین دوچشمی را به شما عزیزان ارائه کنیم. بنابراین اگر قصد خرید یک دوربین دو چشمی را دارید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

دوربین دوچشمی چیست؟

دوربین شکاری که به نام های دوربین دوچشمی، دوربین ارتشی، دوربین صحرایی معروف است وسیله ا‌ی دستی می باشد که برای بزرگنمایی اجسام دور مورد استفاده قرار گرفته و به‌وسیله عبورنور از دو سری لنز مجاور و یک منشور ایستاده صورت می‌گیرد. دوربین‌های شکاری تصویر را مستقیم نشان می‌دهند، برعکس تلسکوپ‌ها که تصاویر را وارونه می‌نمایانند.

به طور معمول بر روی دوربین های دوچشمی سه رقم وجود دارد. رقم اول که به نشانه x ختم می شود، مانند 6x، بیانگر آن است که دوربین تصویر را چند برابر اندازه واقعی بزرگ تر می‌کند. رقم دوم، مانند 30 یا 35، قطر عدسی شیئی را به میلی متر نشان می‌دهد. اگر بزرگنمایی عدسی را ثابت در نظر بگیریم، هرچه قطر عدسی شیئی بیشتر باشد تصویری روشنتر خواهیم داشت. این نوع دوربین در واقع در نور کم کارایی بهتری دارد. دوربین هایی با مشخصات 30×6 یا 35×7 برای مقاصد عمومی مناسب می باشند. رقم سوم بیانگر آن است که از فاصله 910 مترییا 1000 یاردی یک منطقه‌ با چه پهنایی مشاهده می‌شود.

دیجی پرایم علاوه بر مقاله راهنمای خرید دوربین دوچشمی برای شما همراهان گرامی در مورد تمامی لوازم مرتبط با ورزش و سفر، مقالات راهنمای خرید تهیه و منتشر کرده است، که در دسته راهنمای خرید ( ورزش و سفر ) می توانید مطالعه نمائید.

اپتیک دوربین های دوچشمی

اپتیک این دوربین‌ها دو نوع می باشد:

  1. آکروماتیک: خطای رنگی در آن نمود بیشتری داشته اما قیمت مناسب‌تری دارند. این خطا هاله‌ای رنگی دور اجرام پر نور ایجاد می‌کند و علت آن کانونی نشدن طول موج‌های مختلف در یک نقطه می باشد.
  2. آپوکروماتیک: این نوع، خطای رنگی کمتر و کیفیت بالاتری دارد، البته گران‌تر هم می باشند.
دیجی پرایم - راهنمای خرید دوربین دوچشمی
دیجی پرایم – تفاوت کانونی شدن طول موج_های مختلف نور (رنگ_های مختلف) در یک عدسی ساده، آکروماتیک و آپوکروماتیک.

همان‌طور که در تصویر قابل مشاهده است در عدسی‌های آپوکروماتیک و چند تکه رنگ‌های مختلف نزدیک‌ به هم کانونی می‌شوند و خطای رنگی کاهش می‌یابد.

سایز دوربین دوچشمی

سایز دوربین شکاری یا همان دوچشمی با توجه به نوع استفاده از آن متفاوت است. اما در مجموع می‌توان سه سایز زیر را برای آنها بیان کرد.

دوربین دوچشمی بزرگ (ابعداد 8×42 تا 10×50)

این سری از دوربین‌ها بهترین نمونه برای استفاده در طبیعت می باشند. در ضمن بر روی قایق هم می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. به دلیل ابعاد بزرگ، این دوربین‌ها نور بیشتری را جذب کرده و در شرایط کم‌نور هم می‌توانند عملکرد خوبی داشته باشند. اکثر این مدل‌ها دارای لرزشگیر دست و تثبیت‌کننده‌ی تصویر می باشند و به همین دلیل لرزش دست تاثیر کمی بر روی تجربه‌ی بصری شما خواهد داشت. بزرگترین مشکل این دوربین‌ها سایز بزرگ و وزن زیادشان است که به همین دلیل برای طبیعت‌گردی معمولی و کوهنوردی مناسب نمی باشند.

دوربین دوچشمی متوسط (ابعداد 7×35 تا 10×32)

این نوع دوربین ها مناسب برای استفاده در طبیعت و فعالیت‌های ورزشی می باشند. با این‌که باز هم برای کوهنوردی سنگین به حساب می‌آیند، اما بالانس بسیار خوبی در ویژگی‌ها دارا می باشند و نور خوبی را هم جذب می کنند.

در ادامه بخوانید: راهنمای خرید دوربین دوچشمی

دوربین دوچشمی کامپکت (فشرده) (ابعداد 8×25 تا 10×25)

برای استفاده‌های روزمره و طبیعت‌گردی و کوهنوری هیچ چیز بهتر از سری دوربین‌های دوچشمی کامپکت نیست. کوچک، جمع و جور و سبک اما با بزرگنمایی و محدوده دید کمتر.

انواع سیستم فوکوس

سیستم فوکوس جداگانه: در دوربین های دارای این نوع سیستم فوکوس برای تنظیم فوکوس بایستی هر دو دست درگیر تنظیم چشمی ها شوند. این نوع فوکوس کاربرد های خاص دارد و تقریبا منسوخ شده است.

فوکوس مرکزی: در این نوع سیستم فوکوس ، قربیلکی در وسط دوربین نصب شده که با چرخش آن به طرفین عمل فوکوس انجام می شود. در این نوع فوکوس نیازی نیست که چر چشمی را به صورت جداگانه تنظیم کنید ، زیرا آن ها با یکدیگر هماهنگ هستند و با چرخاندن قربیلک هر دو عدسی تنظیم می شوند. این سیستم فوکوس امروزه کاربرد زیادی دارد و در تمامی دوربین های نسل جدید بکار رفته است.

نکات مهم هنگام خرید دوربین دوچشمی

میزان بزرگنمایی و قطر عدسی

اولین موردی که هنگام خرید دوربین دوچشمی باید به آن توجه داشته باشید، میزان بزرگنمایی و همچنین قطر عدسی شیئی آن می باشد که در آن به کار رفته است. بطور کلی برای خرید یک دوربین شکاری باید به دو عدد توجه داشته باشید که عدد اول ضریب بزرگنمایی بوده و عدد دوم، قطر عدسی شیئی دوربین مورد نظرتان می باشد.

وزن دوربین 

اصولا دوربین های دوچشمی دارای ابعاد و وزن بسیار ناچیزی هستند. اما گاه به دلیل استفاده از آن ها در زمینه های مختلفی همچون رصد اجرام آسمانی، ممکن است وزن آن ها نیز افزایش پیدا کند که برای این منظور ما به شما توصیه می کنیم چنانچه وسیله دیداری شما عزیزان بیش از 1500 گرم بود، حتما برای بهره گیری بهتر از یک سه پایه مستحکم نیز استفاده نمائید.

خطای رنگی

همانطور که در بالا اشاره کردیم دوربین های دوچشمی دارای 2 نوع اپتیک هستند که با توجه به نوع نیاز خود بهترین گزینه را  باید مدنظر داشته باشید.

میدان دید

 از دیگر پارامترهای مهم در خرید دوربین شکاری، توجه به میدان دید آن است که برحسب درجه عنوان می شود. خریداران عزیز توجه داشته باشید که بعضی از دوربین ها دارای میدان دید ثابت و برخی دیگر از میدان دید با قابلیت ایجاد تغییر در دوری و یا نزدیکی آن بهره می برند.

سایز دوربین

سایز دوربین یکی از عوامل بسیار مهم در خرید آن است. همانطور که در بالا اشاره کردیم دوربین های شکاری در 3 سایز موجود می باشند که باید با توجه به کاربردی آن و نوع نیاز شما به عنوان استفاده کننده بهترین سایز انتخاب شود.

راحتی چشم 

راحتی چشم یا eyerelief بیانگر فاصله ای است که چشمان ما میتواند از چشمی دوربین داشته باشد، به طوری که کل میدان دید به راحتی مشاهده شود. هرچه این عدد بزرگتر باشد ، کارکردن با دوربین آسان تر است. این مورد  برای افرادی که از عینک استفاده می کنند ، اهمیت می یابد.

مه و دوربین دوچشمی

تمام شیشه‌ها وقتی در دما و رطوبت متفاوت قرار می‌گیرند بخار می کنند. اما برخی روکش‌های استفاده شده در لنزها جلوی بخار کردن شیشه‌ها را می گیرند. پس پوشش ضد بخار می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای خرید باشد.

نفوذ آب در دوربین دوچشمی

برای استفاده‌های خاص، دوربین‌های دوچشمی ضدِ آب تولید شده‌اند که در صورت نیاز می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. فراموش نکنید که این سری از دوربین ها بسیار گران هستند. در ضمن دوربین دوچشمی کاملا ضد آب نداریم و اگر محصولی را دیدید که کاملا ضد آب بود مطمین باشید تقلبی است. دوربین های دوچشمی ضد آب با استفاده از رینگ‌‌های پلاستیکی در لولاها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا در مقابل ریزش آب بر روی آن‌ها مقاوم باشند. به عنوان مثال می‌توانید به راحتی از آنها زیر باران استفاده کنید.

برند دوربین دوچشمی

شرکت های زیادی در زمینه تولید دوربین های دو چشمی فعالیت می کنند . المپیوس، نایت اسکای، اسکای واچر، سلسترون، نیکون، سونی، ویل استند پرو  و… از مطرح ترین برند ها در زمینه تولید دوربین های دو چشمی می باشند.

قیمت دوربین دوچشمی

قیمت دوربین دوچشمی برحسب خیلی از فاکتورهایی که در این مطلب در خصوص آنها صحبت کرده ایم، تعیین می شود. منتها شما باید بدانید زمینه استفاده از این دوربین ها کاملا مختلف است و باید با توجه به نوع نیاز خود، جهت خرید یکی از این دوربین های شکاری مناسب اقدام نمائید.

در دیجی پرایم بخوانید: راهنمای خرید دوربین دوچشمی

دیجی پرایم - بهترین راهنما

خلاصه مقاله

  1. یکی از وسایلی که همراه داشتن آن در سفرهای تفریحی برای شما مفید است، دوربین دوچشمی می باشد.
  2. دوربین شکاری به نام های دوربین دوچشمی، دوربین ارتشی، دوربین صحرایی معروف می باشد.
  3. دوربین های دوچشمی به وسیله عدسی هایی که در آنها قرار داده شده است، نور را از محل مورد نظر مستقیما به چشم شما هدایت کرده و باعث می شوند فاصله های دور را نزدیک تر از جایی که هستند ببینید.
  4. دوربین های دوچشمی دارای دو نوع اپتیک (آکروماتیک و آپوکروماتیک) می باشند.
  5. سایز دوربین دوچشمی با توجه به نوع استفاده از آنها متفاوت است. اما در مجموع می‌توان سه سایز بزرگ، متوسط و فشرده را برای آنها بیان کرد.
  6. هنگام خرید دوربین دوچشمی باید به نکات مهمی مانند وزن، میزان بزرگنمایی، میدان دید و … توجه کافی نمود.

نکته آخر:

کاربر گرامی تیم تحقیقاتی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید دوربین دوچشمی لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

 

دیجی پرایم - بهترین راهنما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *