دیجی پرایم - راهنمای خرید تب سنج و دماسنج کودک و نوزاد

راهنمای خرید تب سنج و دماسنج کودک و نوزاد

یکی از نگران کننده ترین حالاتی که شما به عنوان مادر می توانید با آن روبرو شوید، بروز تب در نوزاد یا کودک دلبندتان است. در چنین شرایطی باید آرامش و خونسردی خود را حفظ نمائید، تا بتوانید به درستی دمای بدن کودک را اندازه گیری و کنترل کنید. اولین وسیله ای که در این شرایط مورد استفاده است یک دماسنج مناسب سن کودک و یا نوزاد می باشد. با مطالعه مقاله راهنمای خرید تب سنج و دماسنج کودک و نوزاد با انواع دماسنج ها (تب سنج) و نحوه استفاده آنها آشنا شوید.

دماسنج چیست؟

دماسنج وسیله ای است که با استفاده از آن میزان دمای داخلی بدن را سنجیده تا بتوان اقدامات لازم و ضروری را برای کودک انجام داد.

تب چیست؟

تب واکنش دفاعی بدن و نشانگر یک بیماری است که در واقع بیماری محسوب نمی‌شود. تب ممکن است به دلایل مختلف عفونی یا غیر عفونی ایجاد شود. تب معمولاً راهی است که بدن با عفونت ها می جنگد. و همه تب ها نیاز به درمان ندارند. اما تب بالا می تواند موجب ناراحتی کودک شود و مشکلاتی مثل کم آب شدن بدن را تشدید کند. تب کودک علامت مبارزه بدن او با میکروب هاست و بسته به میزان مدت و زمان بروز و نیز سن کودک، نشانگر مشکلاتی خاص است. تب کودک ممکن است نشانه یک بیماری جدی در او باشد. با مطالعه دقیق راهنمای خرید تب سنج و دماسنج کودک و نوزاد به پائین آوردن تب کودک دلبندتان کمک کنید.

شاپ چی - بهترین راهنمای خرید

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید تب سنج و دماسنج کودک و نوزاد برای شما مادران گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز کودک دلبندتان مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است که در دسته کودک و نوزاد می توانید استفاده نمائید.

اگر قصد اندازه‌گیری تب کودک را دارید باید دماسنج که مناسب این کار را انتخاب کنید تا درصد خطای کمتری داشته باشید. دماسنج ها به سه دسته دهانی، زیربغلی و مقعدی که هرکدام انواع مختلفی دارند، در ادامه به توضیح یکایک آنها می پردازیم.

تب سنج دیجیتال

این نوع دماسنج ها دارای حسگر های حرارتی برای ثبت دمای بدن هستند. که توسط باتری های دکمه ای کار می کنند. با استفاده از این دماسنج از طریق مقعد یا زیر بغل به مدت ۳۰ ثانیه یا زمانی که دماسنج صدای هشدار بدهد می توانید تب کودک را ثبت نمائید. دماسنج های دیجیتالی دقیق تر بوده و زمان کوتاهتری دمای بدن را ثبت می‌کنند. در انتهای مقاله راهنمای خرید تب سنج و دماسنج کودک و نوزاد با انواع دیگر تب سنج ها آشنا می شوید لطفا با دقت مطالعه نمائید.

تب سنج دیجیتال درون گوش

این دماسنج از اشعه مادون قرمز برای اندازه گیری دمای بدن از طریق مجرای گوش استفاده می‌کند. این نوع دماسنج استفاده آسانی دارد البته برای اینکه دمای دقیق را ثبت کنید کودک آرام و بدون حرکت باشد. از طرفی هم چون مجرای گوش کودک کوچک است و پیچ و خم زیادی دارد مانع یک اندازه گیری دقیق می‌شود. به همین دلیل برای سال اول بعد از تولد مناسب مناسب نیستند. برای استفاده نوک دماسنج را درون کانال گوش قرار می دهید. نتیجه اندازه گیری ظرف یک ثانیه به دست می‌آید.

تب سنج دیجیتال غیر لمسی

این دماسنج‌ها از طریق لیزر با کمی فاصله از سطح پیشانی ظرف یک تا سه ثانیه درجه حرارت بدن را نمایان می‌کند.

تب سنج جیوه ای

در زمان گذشته تنها دماسنجی که در دسترس عموم قرار داشت همین دماسنج های جیوه بود. دماسنج های جیوه ای امروزه به دلیل ورود دماسنج های کاربردی تر به بازار محبوبیت خود را از دست داده اند. هنگام استفاده از دماسنج جیوه ای امکان شکستن و خطر خورده شیشه و مسمومیت نوزاد بیمار به دلیل پخش جیوه بسیار بالا می باشد.

به خاطر داشته باشید دماسنج های جیوه ای اصلاً ایده خوبی برای اندازه گیری درجه حرارت بدن نوزاد بیمار نیستند.

تب سنج نواری

تب سنج نواری پیشانی وسیله ساده‌ای است که بدون نیاز به باتری اندازه تب را نشان می‌دهد.تب سنج نواری پیشانی تنها در ۱۵ ثانیه اندازه تب را نشان می‌دهد. این وسیله بیشتر مناسب کودکان کم سن و سال است. بچه‌ها در بسیاری از موارد به والدین اجازه اندازه گیری تب را نمی دهند. در این موارد استفاده از این تب سنج بسیار مناسب بوده چون نیاز به قرار دادن در داخل دهان ندارد. اما این نوع دماسنج از دقت مناسبی برخوردار نمی باشد.

تب سنج پستانکی

در این نوع دماسنج اجازه بدهید کودک پستانک را بمکد تا دمای بدنش توسط دماسنج ثبت شود.

شاپ چی - راهنما خرید دماسنج مناسب کودک

نکات ایمنی در استفاده از تب سنج (دماسنج)

 1. با دقت دستورالعمل های نوشته شده در بروشور دماسنج را بخوانید.
 2. بعد از استفاده نوک دماسنج را ضدعفونی نمائید.
 3. گر از تب سنج های دیجیتالی که انواع آن را در مقاله راهنمای خرید تب سنج و دماسنج کودک و نوزاد ذکر کرده ایم برای اندازه گیری مقعدی استفاده کردید، برای اندازه گیری دهانی از دماسنج دیگری استفاده نمائید.
 4. از یک تب سنج در نقاط مختلف بدن استفاده نکنید.
 5. هیچ گاه کودک را در زمان استفاده از دماسنج تنها نگذارید.

نحوه استفاده از تب سنج (دماسنج)

اندازه گیری تب با دمای دهانی

دماسنج را زیر زبان کودک قرار داده و بخواهید که دهانش را ببندد و از بینی نفس بکشد. بگوئید نباید حرف بزند یا دهانش را باز کند. پس از شنیدن صدای بوق عدد ثبت شده را خوانده و یادداشت نمائید. در دماسنج جیوه ای باید حدود ۷ الی ۱۰ دقیقه دماسنج زیر زبان کودک قرار داشته باشد.

اندازه گیری تب با دمای زیر بغلی

این روش به اندازه دمای دهانی و مقعدی دقیق نیست. اما ساده ترین راه برای گرفتن دمای بدن کودک می باشد. لباس کودک را بلا زده و دماسنج را زیر بغلش قرار دهید تا با پوست تماس داشته باشد، دست کودک را به سمت سینه خم کنید تا دماسنج نیفتد. بعد از شنیدن صدای بوق عدد ثبت شده را بخوانید و یادداشت نمائید.

اندازه گیری تب با دمای مقعدی

نوک دماسنج را با وازلین چرب کرده و کودک را به صورت دمر روی پاهای تان یا یک سطح صاف قرار دهید. پاهای کودک را بالا برده و دستتان را پشت ران هایش بگذارید. دماسنج را 1.5 الی 2.5 سانتی متر وارد مقعد کنید. اگر کودک بی قراری و مقاومت نمود این کار را انجام ندهید. بعد از شنیدن صدای بوق دماسنج را درآورده و عدد را بخوانید.

دستورالعمل های عمومی برای استفاده از تب سنج (دماسنج)

 1. دستان را با آب و صابون بشوئید.
 2. از دماسنج تمیز استفاده کنید.
 3. پنج دقیقه قبل از سنجش دما چیزی نخورید.
 4. دماسنج را ۴۰ ثانیه در یک محیط مشخص نگه دارید.
 5. صبر کنید.
 6. بعد از شنیدن صدای بوق عدد ثبت شده را بخوانید.
 7. پس از استفاده دماسنج را با آب سرد شسته و ضدعفونی کرده و سپس دوباره آبکشی نمائید.

یادآوری

بهترین روش برای اندازه گیری دمای بدن، به سن کودک بستگی دارد.

حال که با انواع دماسنج ها و نحوه کاربرد آنها آشنا شده اید، این سوال برایتان پیش می آید که چگونه تب را کنترل کرده و پائین بیاورید؟در ادامه مقاله راهنمای خرید تب سنج و دماسنج کودک و نوزاد همراهمان باشید تا با نحوه کنترل تب آشنا شوید.

برای رفع ناراحتی کودک بر حسب وزن و سنش استامینوفن بدهید. برای تعیین دوز مصرف دارو به کودک، نزد پزشک بروید و راهنمایی بگیرید. برای کودکان زیر ۲ ماه خودسرانه دارو مصرف نکنید.

برای پایین آوردن تب کودک از آب ولرم استفاده نمائید. برای پایین آوردن تب از آب سرد استفاده نکنید.

تب موجب از دست رفتن سریع آب بدن کودک می‌شود. هنگامی که کودک تب دارد، مایعات کافی در دسترسش قرار دهید و از دادن مایعات کافئین دار خودداری نمائید.

وجود یک تب سنج در هر خانه ای جزو الزامات محسوب می شود. با استفاده از یک تب سنج می توانیم به موقع جلوی خطرات احتمالی ناشی از تشنج در کودکان را بگیرید.

خلاصه مقاله

 1. هنگامی که متوجه تب در کودک می شوید، خونسردیتان را حفظ کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.
 2. تب واکنش دفاعی بدن و نشانگر یک بیماری است که در واقع بیماری محسوب نمی‌شود.
 3. دماسنج دیجیتال دارای حسگر های حرارتی برای ثبت دمای بدن هستند.
 4. دماسنج درون گوشی از اشعه مادون قرمز برای اندازه گیری دمای بدن از طریق مجرای گوش استفاده می‌کند.
 5. دماسنج غیرلمسی بافاصه و بدون نیاز به تماس با بدن دما را ثبت می کنند.
 6. با ورود دماسنج های کاربردی تر دماسنج های جیوه ای از محبوبیت کمتری برخوردار هستند.
 7. دماسنج نواری از دقت مناسبی برای ثبت تب کودک برخوردار نمی باشد.
 8. برای استفاده از دماسنج پستانکی باید کودک پستانک را بمکد.
 9. نکات ایمنی و نحوه استفاده از تب سنج را در مقاله راهنمای خرید تب سنج و دماسنج کودک و نوزاد با دقت مطالعه نمائید.
 10. بهترین روش برای اندازه گیری دمای بدن، به سن کودک بستگی دارد.
 11. برای رفع ناراحتی کودک بر حسب وزن و سنش با تجویز پزشک استامینوفن بدهید.
 12. هنگام تب مایعات کافی در دسترس کودک قرار دهید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید تب سنج و دماسنج کودک و نوزاد لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

خرید مستقیم انواع تب سنج و دماسنج کودک و نوزاد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *