دیجی پرایم - راهنمای خرید مناسب ترین شیردوش کودک

راهنمای خرید مناسب ترین شیردوش کودک

بعضی از نوزادان در روزهای اول تولد، قادر به گرفتن سینه مادر نیستند یا با این که سینه را گرفته قادر به مکیدن نمی باشند، و یا بعد از گذشت چند ثانیه فک نوزاد خسته شده و شروع به گریه کردن می کند. بسیاری از کودکان یک سینه مادر را می گیرند و از گرفتن سینه دیگر امتناع می کنند. این عمل باعث بروز درد و تورم در سینه مادر شده که بهترین راه خارج کردن شیر از سینه مادر می باشد. شیر مادر سیستم ایمنی نوزاد را بالا برده و در برابر بیماری ها مقاوم می کند، از طرفی هم باعث رشد مغز، بینایی، سلامت سیستم گوارشی و عدم ریسک مبتلا به بیماری در سنین بالاتر همچون دیابت، انواع سرطان، چاقی مفرط، کلسترول بالا و آسم می‌شود. تغذیه نوزاد با شیر مادر کمک کرده تا مادر زودتر به وزن قبل از بارداری برگشته و ریسک ابتلا به سرطان پستان و تخمدان را کاهش می دهد. تغذیه نوزاد با شیر مادر کار راحتی است و نیازی به گرم کردن شیشه شیر ندارد، و بدون پرداخت هزینه در دسترس می باشد. کودکان در مسیر تغییر قرار دارند و تغذیه و میزان اشتهای آنها دستخوش همین تغییرات است. اما به دلایل مختلف مثل سفر، کار و یا بیماری ممکن است مادر مجبور به دور شدن از نوزاد باشد. این مادران عزیز می توانند با استفاده از شیردوش شیر خود را دوشیده و برای نوزاد ذخیره کنند. زیرا شیر هر مادر منحصر به فرد بوده و مطابق با نیازهای نوزاد تولید می گردد. تا به حال هیچ جایگزینی برای شیر مادر که تمام خاصیت های آن را داشته باشد پیدا نشده، به همین دلیل تمام تلاش بر این است که نوزادان در هر مکان و تحت هر شرایطی از شیر مادر خود تغذیه شوند. در ادامه مقاله راهنمای خرید مناسب ترین شیردوش کودک با انواع شیردوش ها آشنا خواهید شد.

شیردوش چیست؟

شیردوش وسیله ای مکانیکی که زنان شیرده به وسیله آن شیر را از سینه خود خارج می کنند.

دوشیدن شیر با دست

اگر فقط گاهی نیاز به دوشیدن ‌شیر دارید، این کار را با دست انجام دهید. دوشیدن شیر توسط دست شاید نیاز به تمرین و ماساژ آرام فراوان سینه داشته باشد ، اما باعث تسکین احتقان یا پر خون شدن پستان و باز شدن مجاری بسته شده کمک می‌کند. از طرفی هم اگر زخمی یا ترکی در نوک سینه دارید، بعد از هر وعده شیردهی، کمی از شیر خود را دوشیده و به قسمت ترک زده بمالید تا بهبود پیدا کند.اما اگر نیاز به دوشیدن شیر بیشتری دارید، این کار توسط دست بسیار سخت و دردناک است و چاره کار استفاده از شیردوش کودک می باشد.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید مناسب ترین شیردوش کودک برای شما مادران گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز کودک دلبندتان مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است که در دسته کودک و نوزاد می توانید استفاده نمائید.

انواع شیردوش

شیردوش ها انواع مختلفی دارند که در ادامه مقاله راهنمای خرید مناسب ترین شیردوش کودک به آن می پردازیم.

شیردوش بیمارستانی

این شیردوش ها اغلب در مواردی که کودک نارس و یا بیمار بوده و باید مدت طولانی تری در بیمارستان و جدا از مادر بماند توسط مشاوره یا پزشک به شما توصیه می شوند، که بسیار کارا و مفید بوده و سرعت مکش بالاتریی نسبت به سایر شیردوش ها دارد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

شیردوش دستی

شیردوش دستی به حالتی که نوزاد به طور طبیعی پستان را می مکد، نزدیکتر است. با استفاده از شیردوش دستی به راحتی می‌توان میزان مکش شیر را کنترل کرد. اما برای ایجاد مکش به شما نیاز دارد، که پیستون را پمپ کنید یا اهرم را فشار دهید. استفاده از این نوع شیردوش نیازمند زمان و تلاش بیشتری برای دوشیدن شیر است. این نوع شیردوش از لحاظ مالی مقرون به صرفه و دارای وزن کمتری می باشد که جابجایی آن را راحتر می کند. شیردوش دستی در کنار تمام مزایا، معایبی هم از جمله کامل خالی نکردن سینه، خسته کننده بودن و درگیری دو دست اشاره کرد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید مناسب ترین شیردوش کودک

اجزا و متعلقات اصلی شیردوش دستی

پوشش لاتکس سینه (قسمت مخروطی شکل که بر روی سینه قرار می گیرد). پمپ یا اهرم شیر دوش (قسمتی که به کمک آن می توان شیر مادر را خارج کرد. پمپ به وسیله اتصال به پوشش لاتکس عمل مکش از سینه را انجام می دهد). ظرف شیر ( شیشه شیری در انتهای شیر دوش بسته می شود تا شیر دوشیده شده در آن ذخیره شود).

اعداد روی شیشه شیر میزان شیر دوشیده شده را نشان می دهد. با ادامه راهنمای خرید مناسب ترین شیردوش همراهمان باشید.

شیردوش برقی

اگر شغلتان تمام وقت است و مجبورید در طول روز کار پر مشغله ای را انجام دهید، زمانی را برای پمپ کردن شیر و استفاده از شیردوش دستی پیدا نمی کنید. بلکه باید از یک شیردوش کاملا خودکار که بتواند همزمان هر دو سینه را تخلیه نماید، استفاده کنید. برای استفاده از این نوع شیردوش محافظ را روی نوک سینه قرار داده و دستگاه را روشن کنید. صبر ‌کنید شیر مکیده شود و در شیشه شیری که به دستگاه متصل است ذخیره شود. استخراج شیر از هر دو سینه با استفاده از یک شیردوش برقی خوب بین ۱۰ الی ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

شیردوش های برقی موجود در بازار دونوع دارند که دارای عملکردی متفاوت با هم هستند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید مناسب ترین شیردوش کودک

پمپ های تک زمانه

این شیردوش های برقی مکشی ممتد و بدون وقفه دارد. این نوع عملکرد حس خوبی به مادر القا نمی‌کند و در سرعت های بالا احتمال زخم یا درد در سینه به وجود می‌آورد.

پمپ‌های دو یا چند زمانه

شیردوش هایی که از این نوع پمپ استفاده می‌کنند هنگام مکش وقفه ایجاد می‌کنند و دوباره شروع به مکش می کنند. مدت قطع و وصل مکش بسیار کم و مشابه مکیدن سینه توسط نوزاد می باشد. در این نوع پمپ، مادر کوچکترین حس ناخوشایندی را تجربه نخواهد کرد.

در زمان استفاده از شیردوش از سایز مناسب فلنج یا همان محافظ سینه  استفاده کنید، تا باعث درد یا تحریک سینه نشود.

یک شیر دوش خوب باید مزایای استفاده مناسب و کارآیی راحتی داشته باشد. در این قسمت از مقاله راهنمای خرید مناسب ترین شیردوش کودک ویژگی هایی که یک شیردوش باید داشته باشد را بیان می کنیم.

 

فروش مستقیم شیردوش کودک و نوزاد

ویژگی یک شیردوش خوب

اگر به شیردوش در محل کار نیاز دارید باید یک مدل بی سر و صدا و جمع جور باشد، اما اگر در منزل می خواهید از شیردوش استفاده کنید، باید دارای تنظیمات مکش (شیردوش ها قابلیت تنظیم زمان و قدرت مکش هستند تا بتوانید با توجه به مدت زمانی که می‌خواهید عمل دوشیدن انجام شود.) ضمانتنامه (شیردوش ها به دلیل استفاده مکرر بهتر است که یک سال ضمانت نامه داشته باشد.) آداپتور (بهتر است شیردوش دارای باتری یا آداپتور باشد تا زمانی که به پریز برق دسترسی ندارید با مشکل مواجه نشوید.) وزن شیردوش (شیردوش باید نسبتاً سبک باشد که اگر در روز مجبور به حمل آن در ساک نوزاد شدید خسته کننده نباشد.) شیردوشی دوگانه (اگر در محیط کار یا به طور مداوم شیر می‌دوشید، یک شیردوش شخصی یا بیمارستانی دوگانه بگیرید. این شیردوش‌ها با فشار دادن هم‌زمان هر دو پستان، در 10 الی 15 دقیقه شیردوشی را به پایان می‌رساند. علاوه بر سرعت بالا، برای تولید شیر نیز مناسب‌تر است. شیردوشی دوگانه سطح پرولاکتین را افزایش می‌دهد، هورمونی که مسئول تولید شیر است.

اجزا و متعلقات اصلی شیردوش برقی

پوشش لاتکس سینه (قسمت مخروطی شکل که بر روی سینه قرار می گیرد). بدنه مکانیکی شیردوش (قسمتی که دارای صفحه نمایش تنظیمات و دکمه خاموش و روشن کردن دستگاه می باشد). ظرف شیر ( شیشه شیری در انتهای شیر دوش بسته می شود تا شیر دوشیده شده در آن ذخیره شود).

قدرت شیردوش

واحد سنجش میزان قدرت پمپهای شیردوش برقی بر حسب میلی لیتر جیوه می باشد، که هر چه بالاتر بوده، پمپ قدرت بیشتری دارد.

لوازم جانبی شیردوش ها

 1. پوشش های نرم مخصوص سینه (با تحریک سینه و نوک آن در حین دوشیدن باعث جریان بیشتر شیر می شوند).
 2. نوار مخصوص دوشیدن (به دور قفسه سینه بسته می‌شود و شیشه مخصوص جمع آوری شیر را نگه میدارد تا در هنگام دوشیدن شیر دستان آزاد باشد).
 3. کیسه ها و ظروف نگهداری شیر (برای جمع آوری، نگهداری و یخ زدن شیر مورد استفاده قرار می‌گیرند).
 4. کیسه ماکروویو و پماد وازلیناز شما همراهان گرامی سپاس گذاریم که مقاله راهنمای خرید مناسب ترین شیردوش کودک را با دقت مطالعه می فرمائید.

دیجی پرایم - راهنمای خرید

نکات مهم در مورد شیردوش ها

 1. نحوه شستن مناسب شیردوش در بروشور
 2. عدم استفاده از شیردوش دست دوم
 3. شیردوش باید دارای تنظیم قدرت مکش باشد.
 4. شیردوش باید دارای حافظه داخلی برای تنظیمات مکش باشد.
 5. دارای طراحی ویژه برای جلوگیری از برگشت پذیری شیر باشد.
 6. محافظ سینه شیردوش حتما از جنس لاتکس باشد.
 7. وزن و صدای مناسبی داشته باشد.

مشکلات رایج مادران در دوشیدن شیر

بعضی از مادران هنگام دوشیدن شیر با مشکل روبرو می‌شوند که بستگی به عواملی مانند: پمپ شیر در زمان نامناسب، نیاز به تغییر در تنظیمات شیردوش، عدم کیفیت دستگاه شیردوش، کوچک بودن فلنج شیردوش، تولید شیر کم در سینه مادر و وجود مشکل در جریان شیر نام برد.  به طور کلی بهتر است 20 دقیقه قبل از نوشیدن شیر کمی استراحت کنید. یک لیوان مایعات گرم بنوشید. در صورت امکان استحمام کنید (آب ولرم باعث ترشح راحت شیر می‌شود). نهایتا در یک وضعیت مناسب قرار بگیرد، و اقدام به دوشیدن شیر نمائید.

نکته: دستان خود را قبل و بعد از دوشیدن شیر حتماً بشوئید.

نحوه نگهداری از شیر دوشیده شده

حال که توسط مقاله راهنمای خرید مناسب ترین شیردوش کودک به شناخت کلی در مورد شیردوش ها رسیدیم باید چند نکته مهم در مورد نحوه نگهداری شیر مادر را بررسی کنیم.

 1. برای نگهداری از شیر مادر از ظروف پلاستیکی باید استفاده کرد چون ظروف شیشه ای گلبولهای سفید شیرمادر را به خود جذب کرده و خاصیت شیر را از بین می برند.
 2. شیر مادر دمای معمولی اتاق و به دور از نور خورشید بین ۶ الی ۸ ساعت ماندگاری دارد. در یخچال به مدت 24 ساعت و در فریزر تا شش ماه قابل استفاده می باشد.
 3. شیر منجمد شده را هنگام استفاده، مستقیم روی شعله قرار ندهید. بلکه غیرمستقیم با آب ولرم شیر را باز کرده و به دمای اتاق برای استفاده کودک برسانید.
 4. شیر را به میزان مصرف یک وعده در ظروف بسته بندی کنید.
 5. قبل از قرار دادن شیر درون یخچال و یا فریزر تاریخ دوشیدن را به روی ظروف نوشته و برای مصرف از تاریخ قدیمی تر استفاده کنید.
 6. به هیچ وجه شیر تازه را با شیر منجمد شده مخلوط نکنید.
 7. بعد از ذوب شدن، شیر  را به آرامی تکان دهید تا چربی شیر مخلوط شود.
 8. شیر مادر نباید بو یا مزه ترش بدهد. اما ذوب شدن شیری که منجمد بوده گاهی بوی صابون می دهد، که ناشی از تغییر در چربی‌های آن بوده و ضرری برای کودک نخواهد داشت.

خلاصه مقاله

 1. بعضی نوزادان توانایی مکیدن و تغذیه خود از شیر توسط سینه مادر را ندارند.
 2. نخوردن شیر مادر توسط نوزاد باعث بروز درد و تورم در سینه مادر شده که بهترین راه خارج کردن شیر می باشد.
 3. تغذیه نوزاد با شیر مادر کاری راحن و بدون دردسر می باشد.
 4. شیر هر مادر منحصر به فرد بوده و مطابق با نیازهای نوزاد تولید می گردد.
 5. دوشیدن گاه به گاه شیر با دست باعث تسکین احتقان یا پر خون شدن پستان و باز شدن مجاری بسته شده می شود.
 6. با استفاده از شیردوش دستی به راحتی می‌توان میزان مکش شیر را کنترل کرد.
 7. برای تخلیه شیر با استفاده از شیردوش برقی زمان کمتری نسبت به نوع شیردوش دستی نیاز است.
 8. شیردوش های برقی دارای دو عملکرد متفاوت با هم هستند.
 9. شیردوش خوب باید بی سر و صدا، جمع و جور، سبک و دارای قدرت بالایی باشد.
 10. به هیچ عنوان از شیردوش دسته دوم استفاده نکنید.
 11. گاهی هنگام دوشیدن شیر مشکلاتی پیش می آید که باید آن ها را رفع نمائید.
 12. شیرهای دوشیده شده را در ظرف پلاستیکی نگه داری نمائید.
 13. قبل از قراردادن شیر درون یخچال یا فریزر، روی ظرف تاریخ دوشیدن را ثبت نمائید.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید مناسب ترین شیردوش کودک لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

فروش مستقیم شیردوش کودک و نوزاد

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *