دیجی پرایم - راهنمای خرید پستانک نوزاد

راهنمای خرید پستانک نوزاد

یکی از مهمترین چالش های هر پدر و مادری آرام کردن گریه های بی دلیل نوزاد بعد از تولد می باشد که هیچگاه دلیل بی قراری هم مشخص نمی شود. در چنین شرایطی که والدین برای آرام کردن کودک هر کاری کرده اند و آرام نشده، والدین بسیار مضطرب و نگران می شوند. تجربه نشان داده این گریه های بی دلیل و نامشخص را هیچ چیز مثل پستانک آرام نمی کند. گرچه پذیرش به وسیله نوزاد کاملا نسبی بوده و همه نوزادان وابسته نمی باشند. اما زمانی که نوازش کردن آغوش و تلاش شما برای آرام کردن نوزاد جواب نداد، احتمالاً چاره کار پستانک است. با مقاله راهنمای خرید پستانک نوزاد همراهمان باشید تا با انواع پستانک ها آشنا شوید.

متخصصان اطفال معتقدند دادن پستانک به کودک مخصوصاً در زمان نوزادی مناسب نبوده و نفعی برای کودک ندارد و باعث اختلال در شیر خوردن و تغذیه مناسب و ایجاد نفخ بیشتر می‌شود. اما با تمام این ضررها برخی از والدین چاره‌ای به جز آرام کردن نوزادشان باقی نمانده و اصرار به استفاده از آن را دارند. با توجه به این مسئله مهم در ادامه به انواع استاندارد که ضرر کمتری برای کودک داشته باشد می پردازیم.

پستانک چیست؟

شبیه ساز سینه مادر به همراه یک دسته که برای راحتی و سرگرمی کودک تولید شده است. بعضی از نوزادان در مدت زمان تغذیه خود فقط شیر می طلبند. اما برخی دیگر از نوزادان دوست دارند با یک پستانک بعد از اتمام شیر خوردن به عمل مکیدن ادامه دهند. این عمل، کودک ملتهب و ناآرام را به‌خوبی آرام می‌کند.

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید پستانک نوزاد برای شما مادران گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز کودک دلبندتان مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است که در دسته کودک و نوزاد می توانید استفاده نمائید.

اجزاء تشکیل دهنده پستانک

دو نوع یک تکه و چند تکه در بازار موجود می باشند.

چند تکه

در این نوع سری و صفحه محافظ و دسته را جداگانه تولید و بر روی هم سوار کرده اند. این مدل پستانک نوزاد به وفور یافت می‌شود.

دیجی پرایم - راهنمای خرید پستانک نوزاد و کودک

یک تکه

در این نوع تمام قسمت ها به صورت یک تکه و در یک قالب تولید شده است، که بخش های آن را نمی‌توان از هم جدا کرد. خرید این نوع پستانک از لحاظ خطر خفگی مطمئن تر می باشد و به دلیل ساخت یکپارچه جرم و آلودگی کمتری به خود جذب می‌کند.

دیجی پرایم - راهنمای خرید پستانک نوزاد و کودک

انواع پستانک نوزاد و کودک

در ادامه مقاله راهنمای خرید پستانک نوزاد با انواع آن ها آشنا می شوید.

ارتودنسی

این نوع پستانک به خوبی در دهان کودک جای گرفته و به زبان اجازه حرکت می دهد. نوع ارتودنسی باعث اختلال در رشد دهان و فک نوزاد نخواهد شد سری این نوع برخلاف نوع های گرد و معمولی در ابتدا صاف و در انتها کمی گرد است و در بعضی مدل ها از ابتدا تا انتها صاف و سربالا می باشد.

دیجی پرایم - بهترین راهنمای خرید

 فانتزی

این پستانک ها در طرح های خنده دار و منحصر به فرد وجود دارند. از سیبیل گرفته تا دندان که هنگام استفاده نوزاد هر بار که او را ببینید، لبخند خواهد زد. یک ایده خوب و انتخاب عالی برای مهمانی و جشن هایی مانند هالووین و تولد می باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید پستان نوزاد

 شب نما

جایی که پستانک ها به راحتی در هر مکانی گم می‌شوند، نوع شب نما و رنگ روشن خیلی راحت دیده شده و پیدا می‌شوند. که به دلیل درخشندگی برای کودک جذاب می باشد.

دیجی پرایم - بهترین راهنمای خرید

حاوی مخزن طعم دهنده

این پستانک ها ایده آل برای فصل گرم سال هستند. شما به راحتی می‌توانید تکه‌های میوه یخ زده را در آن قرار دهید و کودک با خوردن آن طراوت پیدا کند.

دیجی پرایم - بهترین راهنمای خرید

جنس سری پستانک

جنس سریاز سه نوع لاتکس، سیلیکون و پلاستیک می‌تواند باشد، که هر کدام معایب و مزایای خود را دارند. با ادامه مقاله راهنمای خرید پستانک نوزاد همراهمان باشید.

سری لاتکس

سری از جنس لاتکس نرم و انعطاف پذیری زیادی نسبت به نوع سیلیکون دارد. این مدل در بین کودکان خواهان بیشتری داشته؛ اما به دلیل همین نرمی زودتر کهنه و خراب می‌شوند. بعضی از نوزادان به این جنس آلرژی دارد.

سری پستانک سیلیکون

رایج‌ترین ماده به کار رفته در پستانهک ها سیلیکون می باشد. شستشوی نوع سیلیکونی آسان تر بوده و کم تر بو را به خود می‌گیرد.

سری پستانک پلاستیک

سری از جنس پلاستیک کمتر تولید و استفاده می‌شود. در عین حال شستشوی آسان و طول عمر زیادی دارد. بعضی از نوزادان با سری پلاستیکی را قبول نکرده و پس می زنند. علاوه بر این در طول مدت ممکن است ایجاد خراش و ناهمواری در آن به وجود آید، که به بافت لطیف و حساس دهان کودک آسیب برساند.

حال که با انواع پستانک آشنایی پیدا کردید، ادامه مقاله راهنمای خرید پستانک نوزاد را مطالعه نمائید، تا نکات مهم در هنگام خرید را رعایت کنید.

نحوه تمیز کردن و شستن پستانک

اولین بار بعد از خرید با آب و صابون بشوئید و به خوبی آبکشی نمائید. بعضی از متخصصان توصیه می‌کنند 5 دقیقه درون آب بجوشانید و نیم ساعت در معرض هوا خشک نمائید. در استفاده های بعدی می توانید با آب داغ و صابون شستشو و خشک کنید. محلول سرکه و آب برای جلوگیری از رشد قارچ و باکتری در قسمت‌هایی که به دشواری تمیز می شوند، بهتر است روزی یک بار برای چند دقیقه در محلول سرکه و آب قرار داده و سپس به خوبی آبکشی نمائید. افتادن روی زمین اگر پستانک کودک درون منزل روی زمین افتاده با آب داغ بشوئید و خشک کنید و به هیچ وجه درون دهان خود قرار ندهید. اما اگر در خارج از منزل  به روی زمین افتاد، آن را دور انداخته و یکی دیگر به کودک بدهید.

رعایت نکات ایمنی در خرید و استفاده از پستانک

 1. پرهیز از چسباندن اشیا تزیینی
 2. خودداری از آویزان کردن به کودک
 3. پرهیز از آغشته کردن به مواد غذایی
 4. باید عاری از هرگونه مواد بیسفول باشد. که از روی برچسب قابل تشخیص است.
 5. باید منافذ ریز برای عبور هوا داشته باشد.
 6. ارتودنسی برای نوزاد بهتر است. زیرا به لثه و فک آسیب نمی‌رساند.
 7. پستانک های سیلیکونی جنس بهتر و مقاومتری داشته و بدون بو و مزه هستند.
 8. به هیچ وجه نباید قطعات ریز جداشونده داشته باشد.
 9. هر چند وقت یکبار آن را تعویض کنید.
 10. سایز مناسب را برای نوزاد یا کودک دلبندتان خریداری کنید.
 11. در هنگام خرید مطمئن شوید سپر محکمی داشته باشد.
 12. توجه داشته باشید روی بسته‌بندی درج شده باشد که فاقد BPA و فتالات است.
 13. باید دارای محفظه نگهداری و درب قفل شونده داشته باشد.
 14.  باید طرح و رنگ زیبایی داشته باشد.
 15. با مطالعه دقیق مقاله راهنمای خرید پستانک نوزاد نوع مناسب را خریداری نمائید.

زمان تعویض پستانک

سری پستانک با گذشت زمان و استفاده نوزاد فرسوده می‌شود. قبل از قرار دادن پستانک در دهان کودک آن را به طور کامل بررسی کنید. اگر تغییر رنگی در سر پلاستیک، وجود هرگونه سوراخ بر سری پستانک، ترک یا نقاط ترک مانند در سری پستان و  اثر چسبندگی  مشاهده کردید، آن را دور انداخته و یک بپستانک جدید به نوزاد بدهید.

بهترین زمان برای استفاده از پستانک

متخصصان معتقدند که قبل از استفاده پستانک باید با رفتارهای کودک هنگام نفخ، درد، گرسنگی و خواب آشنا شوید و حداقل تا آغاز وزن گیری نوزاد که 10 روزگی می باشد به او پستانک ندهید. به نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند تا شش هفتگی نباید پستانک داده شود. اما نوزادانی که شیر مادر را نمی‌خورند و با شیشه تغذیه می‌شوند، می‌توان از همان روز اول پستانک داد. در غیر این صورت باعث گیج شدن و اختلالدر مکیدن شیر توسط نوزاد می شود.

چه زمانی به نوزاد پستانک بدهیم؟

برای تعیین این زمان باید به رفتارهای نوزاد توجه کرد. مانند مکیدن شیشه شیر با علاقه حتی زمانی که خالی است. گرفتن سینه مادر بدون مکیدن شیر، مکیدن انگشت های دست و پا و … . بعضی از نوزادان این علائم را بروز نمی دهند و شما با آزمون و خطا باید بهعلایق او پی ببرید.

حال که با انواع و اقسام پستانک آشنا شده اید، باید نکاتی در مورد مزایا و معایب آن هم بدانید که در ادامه توضیح می‌دهیم.

مزایای دادن پستانک

 1. کودک را آرام کرده و برای خواباندن کودک ابزار مفیدی می باشد.
 2. عمل مکیدن پستانک باعث کاهش علائم کولیک می شود.
 3. خطر ابتلا به مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش می‌دهد.

معایب دادن پستانک

 1. با استفاده طولانی مدت ممکن است باعث عفونت دهانی شود.
 2. خطر ابتلا به عفونت معده یا اختلالات دیگر مثل استفراغ و اسهال را افزایش می‌دهد.
 3. باعث ایجاد تداخل در تغذیه نوزاد می‌شود.

خرید مستقیم پستانک کودک

خلاصه مقاله

 1. گریه های بی دلیل و نامشخص نوزاد را هیچ چیز مثل پستانک آرام نمی کند.
 2. متخصصان اطفال معتقدند پستانک برای نوزاد نفعی نداشته و باعث اختلال در شیر خوردن و تغذیه می شود.
 3. دو نوع یک تکه و چند تکه در بازار موجود می باشند.
 4. نوع ارتودنسی به خوبی در دهان کودک جای گرفته و به زبان اجازه حرکت می دهد.
 5. نوع فانتزی در طرح های خنده دار و منحصر به فرد وجود دارند.
 6. نوع شب نما به دلیل درخشندگی برای کودک جذاب می باشد.
 7. درون نوع مخزن دار تکه‌های میوه یخ زده قرار دهید تا کودک با خوردن آن طراوت پیدا کند.
 8. جنس سری از سه نوع لاتکس، سیلیکون و پلاستیک می‌تواند باشد.
 9. اولین بار بعد از خرید با آب و صابون بشوئید و به خوبی آبکشی نمائید.
 10. رعایت نکات ایمنی در خرید که در همین مقاله راهنمای خرید پستانک نوزاد گفته شد الزامی است.
 11. اگر تغییر رنگ، ایجاد سوراخ یا ترک در سری مشاهده کردید آن را تعویض نمائید.
 12. برای تعیین زمان دادن پستانک به نوزاد باید به رفتارهای او توجه کرد.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید پستانک نوزاد لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *