دیجی پرایم - راهنمای خرید شیرخشک نوزادو کودک

راهنمای خرید شیرخشک نوزاد و کودک

انتخاب شیرخشک از سخت ترین و مهمترین کارهایی است که در زمان نوزادی و پس از تولد نوزاد برای کودک دلبندتان انجام می دهید. چرا که شیرخشک نامناسب باعث عدم سرعت رشد و وزن گیری نوزاد می شود. انتخاب شیرخشک مناسب اهمیت زیادی در سلامت و وزن گیری کودک دارد. شیر خشک جایگزین مغزی برای شیر مادر است و حتی برخی از ویتامین‌ها و مواد مغذی که باید از طریق مکمل به نوزاد داده شود در شیر خشک وجود دارد. با این حال شیرخشک ها به اندازه شیر مادر مفید نیستند. به عنوان مثال: شیرخشک ها نمی‌توانند کودک را در مقابل عفونت‌ها محافظت نمایند. مقاله راهنمای خرید شیرخشک نوزادو کودک سعی بر این داشته تا شما همراهان گرامی را با انواع شیرخشک ها و نحوه مصرف و نگهداری آنها آشنا کند.

معمولاً خرید شیر خشک ها بر اساس سن نوزاد انتخاب می شوند.

 1. بدو تولد تا 6 ماهگی
 2. 6 ماهگی تا 1 سالگی
 3. 1 سالگی به بالا

دیجی پرایم علاوه بر راهنمای خرید شیرخشک نوزادو کودک برای شما مادران گرامی در مورد تمامی وسایل مورد نیاز کودک دلبندتان مقالات راهنمای خرید، تهیه و منتشر کرده است که در دسته کودک و نوزاد می توانید استفاده نمائید.

انواع شیر خشک بر اساس شکل و فرم

شیر خشک ها چند نوع دارند که دو نوع آن بیشتر در بازار یافت می شوند. این دو نوع شیرخشک رایج‌تر می تواند به شکل های زیر باشد:

راهنمای خرید شیرخشک

شیرخشک پودری

شیرخشک پودری اقتصادی ترین نوع شیر خشک ها و به دلیل تولید زباله کمتر بیشتر با محیط زیست سازگار هستند. این نوع شیرخشک فضای نسبتاً کمی را اشغال کرده، زیرا یک عدد از آن برای مدتی غذای کودک را تأمین می‌کند. اما آماده کردن آن زمان برده و باید دستورالعمل و تهیه آن را که روی قوطی درج شده را به دقت مطالعه نمائید. بعد از باز کردن قوطی تا یک ماه می توانید از آن استفاده کنید، اما در هر حال تاریخ تولید و انقضاء روی قوطی را حتماً هنگام خرید نگاه کنید.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

شیر خشک مایع

شیر خشک مایع راحت ترین نوع شیر خشک است که هنگام استفاده فقط باید درش را باز کنید و درون شیشه شیر کودک بریزید. این نوع شیرخشک نیاز به مخلوط کردن و اندازه‌گیری ندارد. اما در کنار این مزایا، معایبی هم چون نحوه نگهداری، طول عمر کمتر از ۴۸ ساعت، استفاده هر قوطی برای یک بار، اشغال فضای بیشتر، رنگ تیره تر نسبت به شیرخشک پودری، احتمال لک کردن لباس و در نهایت های گران تر نسبت به شیرخشک های پودری هستند.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

مواد تشکیل دهنده شیر خشک

شیرخشک ها از 5 ماده اصلی که شامل مواد معدنی، ویتامین، چربی، پروتئین و کربوهیدرات تشکیل می شوند. انواع شیر خشک ها بسته به نوع برند می توانند دارای مواد مغذی دیگر در مقادیر کم باشند.نوع پروتئین،کربوهیدرات و ترکیبات مواد مغذی موجود در شیر خشک ها آنها را نسبت به هم متمایز می‌کند. درادامه مقاله راهنمای خرید شیرخشک نوزاد و کودک همراهمان باشد.

فواید استفاده از شیرخشک

مادرانی که شیر کافی برای تغذیه نوزاد ندارند، باید از شیرخشک استفاده کنند. گرچه بعضی از مادران فکر می‌کنند شیر خشک برای نوزاد مضر است، ولی اینطور نیست. در حالت عادی در 6 ماه اول شیر مادر نسبت به هر چیز دیگری ارجحیت دارد، اما اگر کودک خوب وزن نگیرد، مادر میتواند به فرزندش شیر خشک بدهد.

دیجی پرایم - بهترین راهنمای خرید

انواع شیر خشک

برای پاسخ به نیاز هر کودک باید از شیرخشک خاصی استفاده کرد. برای انتخاب شیر خشک مناسب برای نوزاد، خودتان به تنهایی تصمیم نگیرید. بلکه پزشک کودک دلبندتان می‌تواند با توجه به شرایط فرزندتان مناسب‌ترین شیرخشک را به شما توصیه کند. شیر خشک ها بر اساس مواد تشکیل دهنده که شامل: شیر خشک با فرمول شیر گاو (ترکیب اصلی بیشتر شیر خشک ها با شیر گاو است و از آنجا که شیر گاو نزدیکترین شیر به شیر مادر از لحاظ ترکیبات می باشد، پزشکان این نوع را بهترین شیر خشک می دانند. شیر خشک بر پایه ی شیر گاو، تعادل خوبی بین کربوهیدرات، چربی و پروتئین ها دارد.) شیر خشک با فرمول سویا (سویا پروتئینی گیاهی است که برای هضم بهتر شیرخوار با ایجاد تغییراتی در ساختار آن (اضافه کردن ویتامین ها و مواد معدنی) اضافه شده است. شیرخوارانی که به لاکتوز حساسیت دارند ممکن است به شیرهای خشک بر پایه سویا جواب بدهند.) شیر خشک بدون لاکتوز LF (در شیر مادر و شیر گاو قندی به نام لاکتوز وجود دارد که بعضی از نوزادان به آن حساسیت نشان می دهند، که باید برای آن ها از شیرخشک بدون لاکتوز LF استفاده کرد. شیر خشک LF بدون لاکتوز و بر طرف کننده سوء هاضمه در کودک می باشد. امیدواریم تا این قسمت از مقاله راهنمای خرید شیرخشک نوزاد و کودک جوابگوی سوالاتتان بوده باشد.

شیرخشک مخصوص نوزاد نارس

نوزادان نارس که وزن پایین‌تر از ۲۵۰۰ گرم دارند، شیر خشک می تواند وزن نوزاد را به درجه طبیعی برساند. زیرا این نوزادان مواد مغذی که باید در هفته‌های پایانی از مادر بگیرد را نگرفته اند. به همین دلیل شیرخشک مخصوص نوزادان نارس به گونه‌ای است که این کمبودها را جبران می کند.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

شیرخشک پروبیوتیک

این شیرخشک ها دارای مواد پروبیوتیک (باکتری های مفیدی که عملکرد روده را ارتقا می‌دهند) بوده و تمام نیاز های تغذیه نوزاد زیر 6 ماه را فراهم می کند. ترکیبات شیرخشک پروبیوتیک تقریبا مانند شیر مادر می باشد.

دیجی پرایم - راهنمای خرید شیرخشک نوزاد

شیرخشکهای آنتی رفلاکس AR

برگشت محتویات اسیدی معده یکی از شایع‌ترین اختلالات گوارشی در نوزادان است. شیرخشک های ضد رفلاکس به صورت غلیظ شده تهیه می‌شوند. تجویز پزشک برای استفاده از این نوع شیر خشک توصیه می‌شود تا مصرف آن را تائید کنند.

دیجی پرایم - بهترین راهنمای خرید

شیرخشک با فرمول هایپوآلرژنیک HA

اگر حساسیت کودک شما به شیر گاو مشخص شود، پزشک یک شیرخشک مناسب که دارای پروتئین های تجزیه شده می باشد تجویز خواهد کرد. این کودکان شیر خشک با فرمول سویا هم برای آنها سازگار نبوده و شیرخشک HA بهترین گزینه برای این شیرخواران می‌باشد.

دیجی پرایم - بهترین راهنمای خرید

شیرخشک ارگانیک

این نوع شیرخشک قیمت بالاتری از نوع های عادی شیرخشک ها دارند، اما مصرفشان در حال افزایش است.

مقاله راهنمای خرید شیرخشک نوزاد و کودک سعی در راهنمایی شما مادران گرامی در انتخاب و خرید مناسب ترین شیرخشک برای نوزاد دلبندتان دارد.

دیجی پرایم - بهترین راهنما

هیچگاه خودتان شیر خشک درست نکنید

شیرخشکی که شما در خانه تولید می کنید ممکن است برای شیرخوار خطرآفرین باشد. اگرچه از دستور خاصی درست شده باشد، اما مواد مغذی مورد نیاز کودک را به میزان کافی ندارد و سبب سوء تغذیه در کودک می‌شود.

هیچ ترکیبی به شیرخشک اضافه نکنید

هیچ گاه نباید ویتامین، روغن زیتون، شیر گاو، شیر مادر یا هر چیز دیگری را به شیرخشک اضافه کرد مگر اینکه دکتر تجویز کرده باشد. شیر خشک ها از میزان بسیار دقیقی از مواد تشکیل شده و ممکن است اضافه کردن ترکیبات دیگر سلامتی کودک را به خطر بیندازد.

ویژگی های مهم شیر خشک

اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) و اسید آراشیدونیک (ARA): اکثر شیرخشک های موجود در بازار با این دو نوع اسید غنی شده اند که در حفظ تندرستی چشم ها و رشد مغز نوزاد نقش مهمی دارند. ماده معدنی آهن: شیر خشکی که خریداری می‌کنید باید غنی شده با مواد معدنی آهن باشد مگر اینکه پزشک کودک منع کرده باشد.

شیرخشک ایرانی یا خارجی

اگر به هر دلیلی علاقه مندید از شیرخشک خارجی استفاده کنید، حتماً دقت کنید که دارای برچسب فارسی از وزارت بهداشت باشد. این برچسب ها به معنای تائید و آزمایش وزارت بهداشت می باشد. در غیر اینصورت از خرید شیر خشک های خارجی ممانعت کنید و گول قیمت پایین و ظاهر خوش آب و رنگ شیر خشک های بدون برچسب را نخورید. از اینکه با صبوری مقاله راهنمای خرید شیرخشک نوزاد و کودک را مطالعه می کنید سپاسگزاریم.

مراحل تهیه شیرخشک برای نوزاد

 1. دستورالعمل تهیه روی قوطی را با دقت بخوانید.
 2. وسایل آماده کردن شیرخشک را بشوئید.
 3. قبل از باز کردن درب قوطی درپوش قوطی را بشوئید.
 4. دست های خود را بشوئید.
 5. از پیمانه استفاده کنید.
 6. آب تمیز و سالم مصرف کنید.

راهنمایی جهت تغذیه با شیرخشک

 1. همراه شیر خشک باید صبح و شب مقداری آب جوشیده خنک در اختیار کودک بگذارید.
 2. هرگز شیشه شیر را در معرض آفتاب قرار ندهید.
 3. زمانی که کودک ارام است در یک محیط ساکت به او شیر بدهید.
 4. از خنک بودن شیر قبل از شیردادن مطمئن شوید.
 5. شیشه را به نحوی نگه دارید که هوا وارد دهان کودک نشود.

موارد نیازمند مراجعه به پزشک

اسهال و استفراغ شایع‌ترین علائم بیماری ناشی از مواد غذایی در نوزادان می باشد. در نوزادان باعث کم شدن آب بدن، صدمه به کلیه ها و گاهی حتی مرگ کودک منجر می‌شود. این علایم را جدی گرفته و سریعاً با پزشک کودک مشورت نمائید. در ادامه مقاله راهنمای خرید شیرخشک نوزاد و کودک به شرایط مصرف شیرخشک می پردازیم.

شرایط مصرف شیرخشک پس از تهیه

 1. شیر خشک را هر بار تازه و به میزان خوراک نوزاد تهیه نمائید.
 2. شیشه شیر های پلاستیکی محتوی شیرخشک را درون یخچال نگه ندارید.
 3. همان وقتی شیر مخلوط کنید که می خواهید به کودک بدهید و باقیمانده را دور بریزید.
 4. شیرخشک یک ساعت یا بیشتر در دمای محیط بوده را حتماً دور بریزید.
 5. اگر شیرخشک را آماده کرده اید که با کودک بیرون ببرید در یک ظرف عایق و در کنار یک کیسه یخ قرار دهید.

علائم حساسیت به شیرخشک در نوزاد

علائمی همچون استفراغ های مکرر، تغییرات پوستی، قرمزی و حساس شدن ناحیه مقعد، مدفوع غیرعادی، کاهش وزن و بی قراری بعد از مصرف شیر خشک از نشانه های حساسیت نوزاد به نوع شیرخشک مصرفی می باشد. در این صورت موضوع را با یک پزشک مطرح کرده تا برنامه تغذیه متناسب با نوزاد را در اختیار شما قرار دهد.

رابطه یبوست نوزاد با شیرخشک

کودکانی که از شیر خشک استفاده می کنند به دلیل هضم سختر، حرکات روده شان کمتر و مدفوع سفت و بزرگتری دارند. از طرفی هم مایعات کم، فیبر کم و تغییر درنوع  شیرخشک می‌تواند باعث یبوست در نوزاد شود. در چنین شرایطی به پزشک مراجعه کرده و راهنمایی بخواهید.

درمان زردی نوزاد با شیرخشک

قطعا استفاده از شیر مادر برای نوزاد بهتر می باشد، اما در مواردی بهتر است که به مدت 24 ساعت شیر مادر قطع شده و به شیرخوار شیر خشک داده شود. در مقاله راهنمای خرید شیرخشک نوزاد و کودک ذکر شده است که شیر مادر بهترین شیر برای نوزاد تازه متولد شده می باشد و استفاده از شیرخشک منوط به شرایط خاصی است.

توصیه های مفید در خرید شیرخشک

 1. قبل از تولد نوزاد شیرخشک نخرید.
 2. در مواقع اضطراری با مشورت پزشک به کودک شیر خشک بدهید.
 3. شیر خشک پودری مناسب و ارزان ترین نوع شیرخشک ها می باشد.
 4. تاریخ تولید و انقضاء درج شده روی بسته بندی را با دقت چک کنید.
 5. شیرخشک‌های مایع دارای مقادیر بالای بیسفول ای (BPA) هستند، که سلامت کودک را به خطر می‌اندازد و زمینه بروز چاقی، دیابت و اختلال بیش فعالی را در نوزادان افزایش می‌دهند.

نکته

مادران عزیزی که به دلیل های مختلف از جمله: کم بودن شیر، حساسیت نوزاد، ناسازگاری نوزاد و یا هر دلیل دیگر ناچار به تغذیه نوزادشان با شیر خشک هستند عذاب وجدان و احساس گناه نداشته باشند. اجازه ندهید حرفهای مردم عشق مادری شما را زیر سوال ببرد. اینکه شیر مادر باعث باهوشی کودک در آینده می شود، امروزه خیلی علمی نیست. بلکه این آغوش امن و تماس چشمی مادر با نوزاد است که باعث افزایش هوش و رشد مغز کودک می شود. پس اگر ناچارید از شیرخشک استفاده کنید، عشق مادری را با آغوشی گرم نثار نوزادتان کنید.

بهترین برند شیرخشک

شیرخشک های تروویتال، سیمیلاک، نیدو، گیگوز، آپتامیل، نان، ببلاک، بیومیل و سوپرامیل از بهترین نمونه‌های شیرخشک های موجود در بازار هستند که طبق استانداردهای وزارت بهداشت و سلامت تولید می‌شوند. با مشورت پزشک بهترین گزینه را انتخاب نمائید. سپاس گزاریم که با مقاله راهنمای خرید شیرخشک نوزاد و کودک همراهمان هستید.

خلاصه مقاله

 1. انتخاب شیرخشک از سخت ترین و مهمترین کارهایی است که برای کودک دلبندتان انجام می دهید.
 2. شیرخشک نامناسب باعث عدم سرعت رشد و وزن گیری نوزاد می شود.
 3. شیرخشک ها نمی‌توانند کودک را در مقابل عفونت‌ها محافظت نمایند.
 4. معمولاً خرید شیر خشک ها بر اساس سن نوزاد انتخاب می شوند.
 5. شیرخشک ها در دو نوع پودری و مایع در بازار یافت می شوند.
 6. شیرخشک ها از 5 ماده اصلی که شامل مواد معدنی، ویتامین، چربی، پروتئین و کربوهیدرات تشکیل می شوند.
 7. برای پاسخ به نیاز هر کودک باید از شیرخشک خاصی استفاده کرد.
 8. نوزادان نارس که وزن پایین‌تر از ۲۵۰۰ گرم دارند، شیر خشک می تواند وزن نوزاد را به درجه طبیعی برساند.
 9. شیرخشک های دارای مواد پروبیوتیک تمام نیاز های تغذیه نوزاد زیر 6 ماه را فراهم می کند.
 10. شیرخشک های ضد رفلاکس به صورت غلیظ شده تهیه می‌شوند.
 11. شیرخشکی که شما در خانه تولید می کنید ممکن است برای شیرخوار خطرآفرین باشد.
 12. شیرخشک های خارجی باید دارای برچسب فارسی از وزارت بهداشت باشد.
 13. دستورالعمل تهیه روی قوطی را با دقت بخوانید.
 14. همراه شیر خشک باید صبح و شب مقداری آب جوشیده خنک در اختیار کودک بگذارید.
 15. اسهال و استفراغ شایع‌ترین علائم بیماری ناشی از مواد غذایی در نوزادان می باشد.
 16. شیر خشک را هر بار تازه و به میزان خوراک نوزاد تهیه نمائید.
 17. کودکانی که شیر خشک استفاده می کنند به دلیل هضم سختر، حرکات روده شان کمتر و مدفوع سفت و بزرگتری دارند.

نکته آخر:

کاربر گرامی دیجی پرایم تمام سعی خود را بر آن دارد تا علاوه بر فراهم کردن مجموعه ی کاملی از کالاهای مورد نیاز زندگی روزمره برای شما عزیزان، مقالات کاملی با عنوان راهنمای خرید را نیز منتشر نماید.

چقدر ما را دوست دارید؟

ضمن تشکر فراوان از مطالعه ی مقاله راهنمای خرید شیرخشک نوزاد و کودک لطفا با اشتراک گذاری ما را در انتشار مقالات بیشتر یاری دهید و همچنین با گذاشتن نظر در مورد همین مقاله در پایین صفحه ما را به ادامه این راه تحقیقاتی گسترده امیدوارتر کنید.

ارادتمند شما: فروشگاه اینترنتی دیجی پرایم

راهنمای خرید شیرخشک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *